Çamaşır Makinesinin Gelişimi Kısaca

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Çamaşır Makinesinin Gelişimi Kısaca ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Çamaşır Makinesinin Gelişimi Kısaca

 2. 2
  EFSER
  Bayan Üye

  Cevap: Çamaşır Makinesinin Gelişimi Kısaca

  İlk çamaşır makinelerinde sabunlu suyu ve çamaşırı hareket ettiren bir “çalkalayıcı” var*dı. Durulama için önce makine boşaltılır, sonra yeniden temiz suyla doldurulurdu. Da*ha sonra çamaşırlar makinenin üst bölümüne yerleştirilmiş, merdane denilen iki silindir arasından geçirilerek sıkılırdı. Merdaneleri döndürmek için makineye bağlı bir kolu çevirmek gerekirdi.

  Çamaşır makinelerinde ilk önemli gelişme elektrikle kendi kendine işleyen merdaneler oldu. Çamaşır makinelerinin bu ilk modelle*rindeki çalkalayıcı suyu ve çamaşırları tek yönde çevirerek dönüyordu. Tek yönlü dönü*şün yarattığı merkezkaç kuvveti çamaşırlarla birlikte kirlerin de kazan duvarına yapışması*na neden oluyordu. 1863′te ABD’li Hamilton E. Smith çift yönlü hareket edebilen döner kazanın çamaşır makinesini geliştirdi. Bu ma*kine çamaşırları köpüklü suyla birlikte sürekli altüst ederek kirlerin kazan duvarına ya da çamaşırlara yapışmasını engelledi. Daha son*raki aşamada kazanın hızla dönmesi, merkez*kaç kuvvetiyle kirli suyun dışarı atılmasını sağladı. Günümüzde kullanılan çamaşır maki*neleri, çamaşırları kuru ve sıcak havadan geçirerek kurutma işlemini de gerçekleştirir. Çamaşırın türüne göre değişik yıkama programlarına ayarlanabilen otomatik çamaşır makineleri yıkama işlemine büyük bir kolay*lık getirmiştir.

  Avrupa ülkelerinde ve ABD’de, makinesi olmayanların çamaşırlarını yıkayabilmeleri için çamaşırhaneler vardır. 3. 3
  Ziyaretçi
  ÇOK TEŞEKKÜRLER çok işime yaradı 4. 4
  Ziyaretçi
  ödevimde çok işe yaradı teşekkür ederim

 5. 5
  Ziyaretçi
  daha iyi yapabilirsiniz ama gerçekten çok güzel

+ Yorum Gönder
çamaşır makinesinin tarihsel gelişimi,  geçmişten günümüze çamaşır makinesi,  çamaşır makinesi gelişim süreci kısaca ,  çamaşır makinesinin geçmişten gümüze,  çamaşır makinesinin geçmişten günümüze gelişimi kısaca
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi