Bitkisel Yağlar Nasıl Yapılır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Bitkisel Yağlar Nasıl Yapılır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  EFSER
  Bayan Üye

  Cevap: Bitkisel Yağlar Nasıl Yapılır

  *Bir birim otu, 4 birim yağ ve 16 birim suyla karıştırın (örneğin 1 bardak otu, 4 bardak yağ ve 16 bardak suyla karıştırın). Kaynama noktasına getirin ve tüm su buharlaşana kadar (yaklaşık 4 – 8 saat) kaynatın. Süzerek bitkisel yağı ayırın.

  *Öncelikle istenilen otlardan bir çay yapın. 1 bardak ot ve 16 bardak su ile çayı hazırlayın. Kaynayan sıvıyı süzün ve içine 4 bardak yağ ekleyin. Tüm su buharlaşana kadar kaynatın. (Bu iki yöntemde de yağın yanmasını önlemek için kaynatırken içine birkaç ince dilim taze zencefil atabilirsiniz.)
  Taze otları ezin ve bir kavanoza koyarak üstünü yağ ile doldurun. 30 gün boyunca güçlü güneş ışığının altında bekletin. Süzün ve buzdolabında saklayın. (Aynısefa yağı, bitkinin taç yaprakları kullanılarak bu şekilde yapılır).

  *Arnavut biberi, karanfil veya hardal tozu doğrudan yağın içinde çok kısık ateşin üstünde birkaç saat boyunca kaynatılabilir.

  *Sarımsak veya zencefil gibi ısıtıcı veya karakafes, kişniş, rezene gibi soğutucu bitkilerin taze suyu eşit miktarda yağ ile karıştırılabilir. Buzdolabında durmalıdır çünkü yağ ile su ayrılıp bozulabilir. Kullanmadan önce iyice çalkalayın. Bu ürün uzun süre saklanmamalıdır.

  *Jojoba, aynısefa, badem, üzüm çekirdeği veya kanola gibi bir yağa, esansiyel yağ ekleyin. 60 mililitre yağa 20 damla esansiyel yağ ekleyin. Alerjik reaksiyonu tespit etmek için mutlaka kullanmadan önce cildin küçük bir bölgesinde deneyin. Eğer alerjik tepki görülürse ve yağı mutlaka kullanmak isterseniz, alerjik tepki göstermeyinceye kadar yoğunluğunu seyreltin.

  *Bitkisel tozları doğrudan yağa veya ghee’ye ekleyin. Bu şekilde macun kıvamında bir madde elde edilir ve vücudun gerilim noktalarına veya zarar görmüş noktalara uygulanabilir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi