Dalton Thomson Rutherford ve Bohr Atom Teorileri

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Dalton Thomson Rutherford ve Bohr Atom Teorileri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Dalton Thomson Rutherford ve Bohr Atom Teorileri

 2. 2
  Galus
  Özel Üye

  Cevap: DALTON ATOM TEORİSİ

  Kimyasal birleşmenin yukarıdaki iki yasasından yararlanan John Dalton 1803 - 1808 tarihleri arasında bir atom kuramı geliştirdi.Dalton Kütlenin Korunumu Yasası ve Sabit Oranlar Yasasından yola çıkarak maddeyi oluşturan ve onun bütün özelliklerini gösteren çok küçük parçacıkların olduğu yorumunu yaparak Katlı Oranlar Kanunu’nu ortaya atmıştır:

  Katlı Oranlar Kanunu, iki element birden fazla bileşik oluşturuyorsa, birinin belli bir miktarına karşılık, diğerinin değişken miktarları arasında küçük ve tam sayılarla ifade edilen bir oran vardır, şeklinde tanımlanabilir.

  Katlı Oranlar Kanunu, kimyasal elementlerin atom adı verilen parçalanamaz parçacıklardan oluştuğunu ve her elementin atomlarının kütlesinin aynı olduğunu gösterir.

  Dalton’a göre:
  1. Bir elementin bütün atomları şekil, büyüklük ve kütle yönüyle aynıdır.
  2. Atomlar içi dolu küreciklerdir.
  3. Bilinen en küçük parçacık atomdur.
  4. Atomlar parçalanamaz, yeniden oluşturulamaz.
  5. Atomlar belirli oranlarda birleşerek molekülleri meydana getirir. Elementin bütün atomları aynı olduğu gibi bir bileşiğin de bütün atomları aynıdır.

  Dalton teorisinde pek çok yanlışlık ve eksiklik olmasına rağmen çok önemlidir.Kendisinden sonra gelen bilim adamlarına bir kapı aralamış, fikir ortaya atarak tartışılmasını sağlamıştır. Böylece daha doğruya ulaşma imkanı sağlamıştır.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi