Benim Öğretmenim Konulu Kısa Kompozisyon

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Benim Öğretmenim Konulu Kısa Kompozisyon ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Benim Öğretmenim Konulu Kısa Kompozisyon

 2. 2
  Nickiniz
  Özel Üye

  Cevap: Öğretmenler, dünyada en önemli mesleği sırtına yüklemiş görevinini kutsal bilerek hareket eden bilgi sahipleridir. Kişileri bilgi sahibi yapmak için bu yola baş koymuş olan insanlardır. Toplumun ferdi olan her bireyin bir hamur misali şekilden şekle muhteşem bir sonuç olarak temiz ahlaklı kendine ve halkına saygılı fertler yetiştirir.

  Boş bir levha gibi olan beyinlerimizi doldurarak bir nevi rota gibi hayatıma yön vermede ve hayatımızda başkalarının haklarına tecavüz etmeden yaşamamıza dair bilgileri kulağımıza küpe ederler. Bundan dolayı kutsal görevi hafife almayıp bunca bilgiler öğreten değerli öğretmenlerimize saygı konusunda kusursuz olup yaptığımız yanlışlarda, onları incitmeden onlara özrümüzü kabul ettirmemiz gerekir.

  Bizler öğretmenlerimizi beraber geçirdiğimiz zamanlardan dolayı değil, bize öğrettikleri bilgilerden dolayı sevmemiz gerekir. Çünkü yapacağımız her harekette onların izi bulunmaktadır. Bizler karanlık bir yaşam içerisindeyken onlar içimizdeki ışığı yakıp önümüzü görmemizi sağladılar. Bu sayede onları hep değerli bilip başımıza taç etmemiz gerekmektedir.
 3. 3
  Ziyaretçi
  BİR ÖĞRETMEN…

  İnsanlar, her yaşta doğası gereği öğrenme çabası ile büyür. İnsanların hayatı öğrendiği en iyi yerlerden biriside okuldur. Okul, öğrencilerin ikinci ailesi, öğretmenler ise ikinci anne ve babasıdır.
  Öğretmenlik girilen derslerle sınırlandırılamayan önemli bir hayat mesleğidir. Kendinden evvel başkaları için yaşamak yalnızca onlara özgü bir düşüncedir. Sabır, sadakat ve zaman gereklidir. İşini evine taşıyan, mesleği bir yaşam tarzı haline gelmiş görevlerden birisidir. Sadece okuma, yazma, bilgi öğretmekle görevli olduğunuz halde, yine de büyük bir özveri ile bizlerin her türlü sorunları ile yakından ilgilendiniz. Hepimize hayatın sözlük anlamı dışında bir anlam taşıdığını öğrettiniz. Bizleri geleceğin ışıkları olarak yetiştirdiniz. Bize “ Vatanın, milletin” her şeyden üstün olduğunu “ Dinin, namusun ” her zaman her şeye rağman korunması gereken bir hazine olduğunu anlattınız. “Dostluğun kardeşliğin” önemini “ Saygının ve kalp kırmamanın” ne kadar güzel olduğunu öğrettiniz. Bizi güzel huylu topluma yararlı bireyler olarak yetiştirme ümidi ile bugünlere getirdiniz. Belki emeklerinizin karşılığını aldınız belki alamadınız ama siz görevinizi yerine getirdiniz.
  İnsanlar tarafından en kolay meslek olarak görülür öğretmenlik. En çok saygının, fedakarlığın gösterilmesi gereken bir mesleğe insanların kolay gözüyle bakmasına anlam veremiyorum. Oysa öğretmenlik insanlık tarihinin en anlamlı ve ölümsüz mesleğidir. Öğretmenlik öyle bir meslektir ki yalnızca bir meslek hayatı değil bütün insan hayatını kapsar. Zaten bu sebepten dolayı diğer meslek gruplarından farklı olmuş ve bu farklılığını da muhafaza etmiştir.
  Bir öğretmen bir öğrencinin kalbinin tamamını doldurur kimi zaman. Kimimiz annesi ya da babası olarak görür o aydınlık geleceğimizin aydınlatıcısını kimimiz de çok yakın bir dostu… Nasıl böyle göremeyiz ki. Neleri paylaşmadık ki onlarla. İlkokul günlerimizde ailemizden ayrılacağımız için ağladığımızda yanımızda öğretmenimiz olmamış mıydı? Ya da bir sıkıntımız olduğunda bunu ilk öğretmenimiz fark edip teselli etmeye çalışmamış mıydı? Hangimiz bir öğretmenimiz değiştiği için isyan etmedik. Küçük kalplerimizde hangimiz o büyük fırtınaları estirmedik? Hangimiz bir öğretmenimizden ayrılacağımız için ağlamadık? Ya da hangi öğretmenimiz bizden göz yaşlarını esirgedi. Ne kadar gizlese de hangimiz görmedi ki o göz yaşlarını? Bizler için saklamadılar mı en büyük hayallerini? Dualarında az da olsa bize de yer vermediler mi? Hepimizin yaşadığı buna benze olayların başka bir emsalini ne başkasından görebiliriz ne de başkalarına öğretebiliriz öğretmen olmadan…
  Bir öğretmen nedir mi bir öğrenci için? Öğretmen gecenin en aydınlık yüzüdür bir öğrenci için. Bazen minicik bir tebessüm bazense kocaman bir göz yaşıdır onlar. Kimi zaman acılarının ilacı kimi zamansa bir kalp kırgınlığının en tesirli yapıştırıcısıdır. Onlar değil midir bizim hayatımızın başlangıç noktasını belirleyip bitişini yönlendiren? İşte bir öğretmen bir hayattır bir öğrenci için.
  Öğretmenler en güzel, en süslü sözlerin bile tasvir edemediği ama dünyadaki en güzel sözlerden fazlasıyla tasvir edilmeyi hak eden insanlardır. Onlar, en özel, en erdemli ve en çok övgüyü hak eden insanlar. Hepimizin hayatında unutamadığımız örnek aldığımız öğretmenler vardır. Bu öğretmenler hayatımızda izler bırakmışlardır. Hayatlarını adadıkları bu mesleğin hakkını gerçekten vermeye çalışan tüm öğretmenlerin önünde saygıyla eğiliyor, yüreklerine dokunuyorum..

  Nurcihan KISA

  ......... 4. 4
  Ziyaretçi
  çok teşşekkür ederiz çok saolun

+ Yorum Gönder
benim öğretmenim konulu kompozisyon,  benim ogretmenim kompozisyon,  benim ogret,  canım öğretmenim ile ilgili kompozisyon,  canım öğretmenim konulu kompozisyon
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi