Win32/Induc.a virüs tehdidi

+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Spy ve Virüs Haberleri Bölümünden Win32/Induc.a virüs tehdidi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Win32/Induc.a virüs tehdidi

  Reklam  Win32/Induc.a virüs tehdidi

  Forum Alev
  “Win32/Induc.a” virüs tehdidi


  Eset Virüs Laboratuvarı, yeni bir bilgisayar virüsü olan “Win32/Induc.A”nın bireysel bankacılık müşterilerinin bilgilerini çalarak, banka hesaplarını boşaltabileceğini bildirdi.

  Nod32 antivirüs programının yaratıcısı Eset’ten yapılan yazılı açıklamada, dünya genelinde hızla yayılan “Win32/Induc.A” isimli yeni bir virüsün, bankalarda, muhasebe ya da stok takibi uygulamalarında kullanılan “Delphi” tabanlı programın kullanıcılarını tehdit ettiği belirtildi. Eset’in, virüsün ortaya çıkmasının ardından ilk 24 saat içerisinde 30 bin etkilenmiş dosya tespit ettiği vurgulanan açıklamada, virüsün çok hızlı yayıldığı ve “Banker-Trojan” diye adlandırılan online bankacılık müşterilerinin bilgilerini çalmaya çalışan bir tür truva atına eklenerek dağıtılmış olabileceği ifade edildi.

  Açıklamada, virüsün, bulaştığı bir makinede derlenen tüm uygulamaları aynı şekilde etkilediği, bireysel bankacılık müşterilerinin bilgilerini çalarak, banka hesaplarını boşaltabileceği duyuruldu.

  Virüs’ün kendisinin yıkıcı bir özelliğe sahip olmadığı, fakat hızla yayılmak için yenilikçi ve yaygın olmayan teknikler kullandığı belirtildi. Eset Virüs Laboratuvarı Müdürü Juraj Malcho, konuya ilişkin şunları kaydetti:“Düşünülmesi gereken nokta, virüsün tespit edilemediği ve yüksek miktarda bilgisayarı etkilediği zaman dilimi içerisinde etkilenen dosyaların uygulamanın üreticisi tarafından bizzat dağıtılmış olması. ESET’i asıl endişelendiren ise, uygulamayı dağıtan firmanın bu virüsün tespit edilmesini ’false-positive (yanlış tespit)’ olarak değerlendirmesi. Delphi IDE kullanan yazılım geliştiricilerin özellikle dikkat etmesi gereken durum antivirüs programı tarafından tespit edilen ’Win32/Induc.A’ virüsünün yanlış tespit olmadığıdır. Sonuç olarak yasal bir uygulama satın alan son kullanıcı uygulamayı çalıştırdığı anda virüs tehdidi ile karşılaşacaktır. Bilgisayarında Win32/Induc.A tehdidi tespit edilen son kullanıcılar vakit kaybetmeden uygulama geliştiricileri ile irtibat kurmalılar.”
  Virüsün ilk örneklerinin Nisan 2009 tarihinde ortaya çıktığının tahmin edildiği dile getirilen açıklamada, Eset’in elindeki bu virüs tarafından etkilenmiş binlerce örnek içerisinde “Win32/Spy.Banker” olarak etiketlenenlerin ağırlıkta olduğu bildirildi.Win32/Spy.Banker’ın çoğunlukla Rus ve Brezilya kökenli bilgisayar kullanıcılarını hedef aldığı ve yayılım ağının diğer ülkelere sıçramasının mümkün olduğu belirtildi.
 2. 2
  ULtRaDяagoN
  Usta Üye

  --->: “Win32/Induc.a” virüs tehdidi

  Reklam  Win32.Induc.a adı verilen virüs, entegre bir yazılım geliştirme ortamı olan CodeGear Delphi uygulamalarında yayılıyor.
  Virüsün şu an büyük bir tehdit olarak görülmediğini söyleyen Kaspersky Lab yetkilileri, bulaşıcı olmasının yanı sıra başka bir yük getirmediğini de hatırlatarak, tüm Kaspersky Lab ürünleri ile ortaya çıkan bu son tehditlerden korunmanın mümkün olduğunu belirtiyorlar.
  Virüs.Win32.Induc.a, Delphi programının iki aşamalı mekanizmasından faydalanarak, yürütülebilen dosyalar yaratıyor. Kaynak kodları önce ara .dcu (Delphi toplu ünitesi) dosyaları üretmek üzere bir araya geliyor. Bunlar daha sonra Windows programında çalıştırılan dosyalara bağlanıyor.
  Aplikasyonlara bulaştıktan sonra aktive olan söz konusu virüs daha sonra, Delphi ortam geliştirme versiyonları 4.0, 5.0 ya da 7.0'ın kurulup kurulmadığını kontrol ediyor. Eğer yazılıma da bulaştıysa Virus.Win32.Induc.a, Delphi kaynak dosyalarını bir araya toplayarak, değiştirilmiş toplu Sysconst.dcu dosyası oluşturuyor.
  Kaspersky Lab çözümleri, Virus.Win32.Induc.a adlı söz konusu virüsü başarılı bir şekilde tespit ediyor ve entegre Delphi dosyaları ile Windows uygunluğunun ikisine birden müdahale edebiliyor.

  Neredeyse tüm Delphi projeleri 'Use Sysconst' hattını içeriyor. Bu da, sadece bir sistem modülünün enfekte olması ile virüsün, tüm aplikasyonlara daha kolay bulaşmasına neden oluyor. Diğer bir deyişle, modifiye edilmiş SysConst.dcu dosyası, enfekte olmuş ortamda daha sonra oluşturulacak tüm programların yeni virüsün kodunu içermesine neden oluyor. Böylece, değiştirilmiş pas dosyasına artık ihtiyaç duyulmuyor ve siliniyor.
  Büyük bir olasılıkla bu virüsün, yeni bir enfeksiyon rutininin testi ve ön gösterimi olduğu sanılıyor. Popüler anında mesajlaşma sisteminin (QIP) çeşitli versiyonları ve yayımlanan dcu dosyaları sayesinde Virus.Win32.Induc.a, geliştiren kişiler tarafından dünya çapında hızla yayıldı. Gelecek dönemde bu virüsün, siber suçlular tarafından alınarak daha tahrip edici bir hale getirilmesi bekleniyor.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi