Yalan Hakkında 3 Hadis

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Sünnet - Hadis Bölümünden Yalan Hakkında 3 Hadis ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  YapRock
  Forumun Herşeyi
  Reklam

  Yalan Hakkında 3 Hadis

  Reklam  Yalan Hakkında 3 Hadis

  Forum Alev
  Ebu Bekra (r.a.) şöyle anlatır:

  **Allah Resulü'nün (a.s.) yanında bulunuyorduk. Üç defa "Büyük günahların en büyüğünü size söyleyeyim mi?" buyurdu. Sonra onları şu şekilde saydı: "Allah'a şirk koşmak, ebeveyne eziyet etmek ve yalan yere şahadet etmektir (yahut: Yalan söylemektir)." Allah Resulü dayanmakta iken doğrulup oturdu ve bu son sözü durmadan tekrar ediyordu. O derece tekrarladı ki hatta biz; keşke sussa, diyorduk.

  Hz. Peygamber'in eşi Aişe (r.ah.) şöyle haber verdi:

  **Hz. Peygamber (a.s.), namaz (ın sonun) da: "Ey Allahım! Ben kabir azabından sana sığınırım. Mesih Deccal'in fitnesinden sana sığınırım. Hayat ve ölüm fitnelerinden sana sığınırım. Ey Allahım! Ben günahtan ve borçlanmaktan sana sığınırım" diye dua ederdi. Biri kendisine: Ey Allah'ın Resulü! Borçtan ne de çok sığınıyorsun! dedi. Bunun üzerine: "İnsan borçlandığı vakit söz söyler de yalan uydurur, söz verir de sözünde durmaz" buyurdu.

  Abdullah İbn Mesûd'un (r.a.) naklettiğine göre:

  **Allah Resulü (a.s.) şöyle buyurmuştur: "Her kim Müslüman bir kimsenin malını almak için yemin eder de, yemininde yalancı olduğu halde bu yemin ile herhangi bir malı hak ederse, Allah'ın gazabına çarpılarak Allah'a kavuşur."
 2. 2
  alicanavar
  Özel Üye

  --->: Yalan Hakkında 3 Hadis

  Reklam  Ravi: Hz.Ali
  Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Benim hakkımda yalan söylemeyin. Zira benim üzerime yalan uyduran cehenneme girer."

  Kaynak: Buhari, İlm 38; Müslim, Mukaddime 1, (1); Tirmizi, İlm 8, (2662)


  Ravi: İbnu Mes'ud
  Tanım: Kul yalan söylemeye ve yalan söyleme niyetini taşımaya devam edince bir an gelir ki, kalbinde önce siyah bir nokta belirir. Sonra bu nokta büyür ve kalbinin tamamı simsiyah olur. Sonunda Allah nezdinde "yalancılar" arasına kaydedilir.

  Kaynak: Muvatta, Kelam 18, 2,(990)

  Ravi: Esma Bintu Yezid
  Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Ey insanlar! Pervanenin ateşe atılması gibi sizi yalanın peşine düşmeye sevkeden şey nedir? Halbuki, üç yer hariç yalanın her çeşidi ademoğluna haramdır: Bu üç yere gelince: 1) Erkeğin, rızasını sağlamak için hanımına yalanı, 2) Harpte söylenecek yalan. Çünkü harp bir hileden ibarettir. 3) İki Müslümanın arasında sulhu sağlamak kasdiyla söylenen yalan."

  Kaynak: Tirmizi, Birr 26, (1940) 3. 3
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Yalan Hakkında 3 Hadis Konu İçin Teşekkürler 4. 4
  desert.rose
  Usta Üye
  Paylaşım için Allah c.c razı olsun her ikinizden de,
  emeklerinize sağlık...

+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi