"Kalbinde Zerre Kadar Kibir Bulunan Kişi Cennete Giremeyecektir"

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Sünnet - Hadis Bölümünden "Kalbinde Zerre Kadar Kibir Bulunan Kişi Cennete Giremeyecektir" ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gölge Adam
  Usta Üye
  Reklam

  "Kalbinde Zerre Kadar Kibir Bulunan Kişi Cennete Giremeyecektir"

  Reklam  "Kalbinde Zerre Kadar Kibir Bulunan Kişi Cennete Giremeyecektir"

  Forum Alev

  Abdullah (r.a.)’den rivâyete göre, Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Kalbinde hardal tanesi kadar kibir, büyüklenme olan kişi Cennete giremeyecektir. Yine kalbinde bir hububat ağırlığında iman olan kimse de Cehenneme girmeyecektir.” (Müslim, İman: 31; İbn Mâce, Mukaddime: 9)
  ž Bu konuda Ebû Hüreyre, İbn Abbâs, Seleme b. Ekvâ’ ve Ebû Saîd’den de hadis rivâyet edilmiştir.
  Tirmizî: Bu hadis hasen sahihtir.
  Abdullah (r.a.)’den rivâyete göre, Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Kalbinde zerre kadar kibir bulunan kişi Cennete giremeyecek, kalbinde zerre kadar imanı olan kimse de Cehenneme girmeyecektir.” Bunun üzerine bir adam: “Elbise ve ayakkabımın güzel olmasından ben hoşlanırım” dedi. Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Allah güzelliği sever fakat kibir: Hakkı tanımamak ve insanları küçük görmek demektir.” (İbn Mâce, Mukaddime: 9)
  ž Bazı ilim adamları bu hadisin yorumunda şöyle derler: “Kalbinde zerre kadar iman olan Cehenneme girmeyecektir” sözünün manası; “Ebedî olarak girmeyecektir” demektir. Aynı şekilde Ebû Saîd el Hudrî’den şöyle rivâyet edilmiştir:Kalbinde zerre kadar iman olan cehennemde ebedi kalmayıp mutlaka çıkacaktır.
  Tabiinden pek çok kişi: Âl-i Imran: sûresi 192. ayeti olan: “Ey Rabbimiz şüphesiz sen kimi cehennem ateşine koyarsan elbette onu rezil ve rüsvay edersin…” Hakkında şöyle demişlerdir: “Kimi Cehenneme ebedi olarak koyarsa onu gerçekten rezil ve rüsvay etmiştir.”
  Tirmizî: Bu hadis hasen sahih garibtir.
  Seleme b. Ekvâ’ (r.a.)’in babasından rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Kişi kendini yüksek göre göre sonunda cebbar (zorbalar) içersine yazılır ve onların başına gelen onun da başına gelir.” (Tirmizî rivâyet etmiştir.)
  ž Tirmizî: Bu hadis hasen garibtir.
  Cübeyr b. Mut’ım (r.a.)’in babasından rivâyete göre, şöyle demiştir: “Bende büyüklenme olduğunu söylüyorlar halbuki ben eşeğe bindim, kıldan yapılmış elbiseler giydim, koyundan süt sağdım…” Rasûlullah (s.a.v.): Kim bunları yaparsa o kimse de kibirden bir parça yoktur” buyurmuştur. (Tirmizî rivâyet etmiştir.)
  ž Tirmizî: Bu hadis hasen sahih garibtir. 2. 2
  Gülehasret
  Süper Moderatör

  --->: "Kalbinde Zerre Kadar Kibir Bulunan Kişi Cennete Giremeyecektir"

  Reklam  Allah cc razı olsun kardeşim 3. 3
  Gölge Adam
  Usta Üye
  "Kalbinde Zerre Kadar Kibir Bulunan Kişi Cennete Giremeyecektir" 4. 4
  naberya?
  Bayan Üye
  Hiç sevmediğim Şey Kibirdir :s
  Allah Kimseyi Bu Duyguya Kaptırmasın .
  Allah Razı Olsun :)


 5. 5
  ♥AyaStafaNoS
  Emekli
  Rabbim Razı Olsun ....

 6. 6
  Ziyaretçi
  Kalbinde kin kaldiysadami

+ Yorum Gönder
kalbinde hardal tanesi kadar kibir olan cennete giremez,  kalbinde zerre kadar kibir bulunan cennete giremez,  kalbinde zerre kadar kibir,  kalbinde zerre kadar kin,  içinde zerre kadar kibir olan
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi