Mülk sûresinin değer ve kıymeti

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Sünnet - Hadis Bölümünden Mülk sûresinin değer ve kıymeti ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gölge Adam
  Usta Üye
  Reklam

  Mülk sûresinin değer ve kıymeti

  Reklam  Mülk sûresinin değer ve kıymeti

  Forum Alev
  Mülk sûresinin değer ve kıymeti
  İbn Abbâs (r.a.)’den rivâyete göre, Peygamber (s.a.v.)’in ashabından biri kabir olduğunu bilmediği bir kabrin üzerine çadırını kurmuştu. Birde ne görsün orası mülk süresini sonuna kadar okuyan bir kimsenin kabri değil mi? Bunun üzerine o çadır kuran adam Peygamber (s.a.v.)’e gelerek; Ey Allah’ın Rasûlü! dedi, kabir olduğunu bilmediğim bir yere çadırımı kurmuştum, ansızın oradan bir adam belirdi ve Mülk sûresini sonuna kadar okudu... Bunun üzerine Rasûlullah (s.a.v.): “Bu sûre engelleyici ve kurtarıcıdır okuyan kimseyi kabir azabından kurtarır.” (Tirmizî rivâyet etmiştir.)
  ž Tirmizî: Bu hadis bu şekliyle hasen garibtir.
  Bu konuda Ebû Hüreyre’den de hadis rivâyet edilmiştir.
  Ebû Hüreyre (r.a.)’den rivâyete göre, Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Kur’ân’da otuz ayetlik bir sûre vardır ki o sûre bir adama şefaat etti o adamın günahı bağışlandı o sûre Tebarekellezi bi yedihil mülk süresidir.” (Ebû Dâvûd, Salat: 27; İbn Mâce, Edeb: 17)
  ž Bu hadis hasen sahihtir.
  Câbir (r.a.)’den rivâyete göre: “Peygamber (s.a.v.), Elif lam mim Tenzil sûresiyle (Secde sûresi) Tebarekellezi bi yedihil mülk (Mülk sûresi) süresini okumadan uyumazdı.” (Müsned: 14132)
  ž Tirmizî: Bu hadisi pek çok kimse Leys b. ebî Selîm’den aynen buradaki gibi rivâyet etmişlerdir. Muğîre b. Müslim’de Ebû’z Zübeyr’den, Câbir’den benzeri şekilde rivâyet etmektedirler.
  Züheyr rivâyet etti ve şöyle dedi: Ebû’z Zübeyr’e sordum Câbir’den bu hadisi anlatırken işittin mi diye? O da bu hadisi aktarıverdi. Ebû’z Zübeyr diyor ki: Bana bu hadisi Safvân veya Safvân’ın oğlu bildirdi. Sanki Züheyr bu hadisin Ebû’z Zübeyr’den ve Câbir’den olduğunu bilmemekte ve yadırgamaktadır.
  Hennâd Ebû’l Ahvas vasıtasıyla, Leys’den Ebû’z Zübeyr’den, Câbir’den bu hadisin bir benzerini bize aktarmıştır.
  Tirmizî: Hüreym, Fudeyl vasıtasıyla Leys’den, Tavüs’tan rivâyet ederek şöyle demiştir: Bu iki sûre Kur’ân’ın tüm sûrelerinden yetmiş sevap daha üstündür. 2. 2
  Gülehasret
  Süper Moderatör

  --->: Mülk sûresinin değer ve kıymeti

  Reklam  Rasûlullah (sav) şöyle buyurdu: “Kur’ân’da otuz ayetlik bir sûre vardır ki o sûre bir adama şefaat etti o adamın günahı bağışlandı o sûre Tebarekellezi bi yedihil mülk süresidir” (Ebû Dâvûd, Salat: 27; İbn Mâce, Edeb: 17) 3. 3
  desert.rose
  Usta Üye
  Kederlerimi gideren,rahatlatan surelerden biri.
  paylaşımiçin Allah c.c razı olsun kardeşim. 4. 4
  rönesans
  Bayan Üye
  Kur,an okumayı öğrendiğim de zorlandığım sure MÜLK neyse ki sonun da oldu yapabildim.

+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi