Furkan Suresi 13 ve 14. ayetler

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Sünnet - Hadis Bölümünden Furkan Suresi 13 ve 14. ayetler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Mattet
  Usta Üye
  Reklam

  Furkan Suresi 13 ve 14. ayetler

  Reklam  Furkan Suresi 13 ve 14. ayetler

  Forum Alev
  İlgili ayetlerin meali: "Elleri boyunlarına kelepçelenmiş, ayakları bukağılı olarak cehennemin daracık bir yerine tıkılınca, orada yok olmak için can atarlar. Kendilerine 'Bugün bir kere değil, defalarca dövünüp durun, ölümü isteyin!' denilecek." (Furkan, 25/13-14)

  Bu ve benzeri ayetler, Kafirlerin Cehennemdeki acınacak halleriyle, özellikle o ateşin dehşetini daha uzaktan gördüklerinde hissedecekleri pişmanlık duygularıyla ilgili sarsıcı tasvirler yapılmaktadır. Bu nedenle Ayette, kâfirlerin cehennemdeki azaplarının şiddetine işaret etmek için “orada yok olmak için can atacaklarına” vurgu yapılmıştır. Yoksa, onların bu arzularının yerine getirileceğine dair hiçbir işaret yoktur. Çünkü, cehennem ebedîdir, kâfirler de orada ebedî kalacaklardır. Kur’an”ın bazı kavimler için “helak oldukları/yok oldukları” mealindeki ifadeyi kullanması, onların gerçekten ebediyete kadar yok olup gittiklerini değil, dünyadan silindiklerini ifade etmektedir. Cehennemin ebedî olduğu ve kâfirlerin de orada ebedî kalacaklarını ifade eden pek çok ayet vardır. Misal olarak bu hususa işaret eden birkaç ayetin meali şöyledir:

  “İnkâr edip zulmedenleri Allah affedecek değil. Onları cehennem yolundan başka bir yola çıkaracak da değil.Onlar cehennemde ebedî kalacaklardır. Bu da Allah’a göre çok kolaydır”(Nisa, 4/168-169)

  “Kötülükleri işleyenler hükmümüzden/haklarında vereceğimiz karardan kaçıp kurtulacaklarını mı zannettiler? Ne fena hükmediyorlar!”(Enkebut, 29/4).

  “Kâfirlere ise cehennem ateşi var. Ne ölüm hükmü verilir ki ölsünler, ne de ateşin azabı hafifletilir. Biz işte Allah’ı ve nimetlerini inkâr eden her nankörü böyle cezalandırırız”(Fatır, 35/36).

  “Gerek Ehl-i kitaptan, gerek müşriklerden olan kâfirler, hem de ebedî/devamlı kalmak üzere cehennem ateşindedirler. Onlar bütün yaratıkların en şerlisidirler”(Beyyine, 98/6).
 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: Furkan Suresi 13 ve 14. ayetler

  Reklam  Kafirler ayrı Müslümanlar ayrı ve Münafıklar ayrı cezaya tabi tutulacaklardır. Müslümanlar arasında günah işleyip günahta aşırı kaçan ya da günahları daha az olanlar da farklı cezalara tabi tutulacaklardır. Fakat en şiddetlisini kafirler ve münafıklar görecektir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi