namazı terk eden kimsenin durumu nedir?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Sünnet - Hadis Bölümünden namazı terk eden kimsenin durumu nedir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  mum
  Özel Üye
  Reklam

  namazı terk eden kimsenin durumu nedir?

  Reklam  namazı terk eden kimsenin durumu nedir?

  Forum Alev
  namazı terk eden kimsenin durumu nedir?
  2618- Câbir (r.a.)’den rivâyete göre, Rasûlullah (s.a.v.) buyurdular ki: “İman ile küfür arasında namazı terk etmek vardır.” (Müslim, İman: 35)
  2619- A’meş (r.a.)’den aynı senedle bu hadisin bir benzerini rivâyet ederek şöyle demiştir: “Kul ile küfür ve şirk arasında namazı terk etmek vardır.” (Müslim, İman: 35; İbn Mâce, İkame: 77)
  ž Tirmizî: Bu hadis hasen sahihtir. Ebû Sûfyân’ın ismi Talha b. Nafi’dir.
  2620- Câbir (r.a.)’den rivâyete göre, Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Kul ile küfür arasında namazı terk etmek vardır.” (Müslim, İman: 35; İbn Mâce, İkame: 77)
  ž Tirmizî: Bu hadis hasen sahihtir. Ebû’z Zübeyr’in ismi Muhammed b. Müslim b. Tedrüstür.
  2621- Büreyde (r.a.)’den rivâyete göre, Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Bizimle münafık, müşrik ve kafirler arasındaki fark namazdır. Kim onu terk ederse kafir olur.” (Müslim, İman: 35; İbn Mâce, İkame: 77)
  ž Bu konuda Enes ve İbn Abbâs’tan da hadis rivâyet edilmiştir.
  Tirmizî: Bu hadis hasen sahih garibtir.
  2622- Tabiinden, Abdullah b. Şakîk el Ukaylî (r.a.) şöyle diyor: “Muhammed’in ashabı namazdan başka amellerden hiçbirinin terk edilmesini küfür saymazlardı ancak namazın terk edilmesini küfür sayarlardı.” (Müslim, İman: 35; İbn Mâce, İkame: 77)
  ž Tirmizî diyor ki: Ebû Mus’ab el Medinî’den işittim diyordu ki: İman, sözden ibarettir diyen kimse tevbe etmeye çağrılır. Tevbe etmezse na âla, değilse kafası uçurulur. 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: namazı terk eden kimsenin durumu nedir?

  Reklam  Namaz dinin direği olduğu için terk etmek imanı tehlikeye düşürmek demektir. Namaz insanları kötülük ve günahlardan alı koyan bir ibadettir. Terk edilmesi durumunda günahlara yaklaşmak kolaylaşmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi