Yalancı Şahitlik Yapmak

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Sünnet - Hadis Bölümünden Yalancı Şahitlik Yapmak ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Yalancı Şahitlik Yapmak

  Reklam  Yalancı Şahitlik Yapmak

  Forum Alev
  Yalancı Şahitlik Yapmak

  Allahu Teâlâ şöyle buyuruyor:
  “Pis putlardan uzak durun; yalan sözden sakının. (Bunları) Allah’ı birleyerek ve O’na ortak koşmadan yapın.”
  Hacc: 30-31
  Abdurrahman İbni Ebi Bekra (Radiyallahu Anh) babasından şöyle dediğini rivayet eder: Rasûlullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) yanındaydık:
  ‘Size büyük günahların en büyüğünü bildireyim mi?’ Bunu üç kez tekrarladı. Sonra:
  ‘Allah’a ortak koşmak, anne-babaya kötülük etmek’ yan tarafına yaslanmış iken doğruldu ve şöyle dedi:
  −‘Yalan yere şahitlik yapmak...’ buyurdu ve bunu o kadar tekrarladı ki “Keşke sussa!” dedik.
  Yalancı şahitlikten sakınmanın burada tekrarla belirtilmesi, insanların yalancı şahitliği basit bir olay kabul etmesi, haset ve düşmanlık gibi yalancı şahitliğe sebep olabilecek şeylerin çokluğu ve yalancı şahitlik sonucu ortaya çıkabilecek birçok kötülük nedeniyledir. Yalancı şahitlik sonucu ne haklar yenmiş ve suçsuzlara ne kadar zulmedilmiştir. Ya da bir takım insanlar hakları olmayan şeyleri elde etmişler, yalancı şahitliği kullanarak onlardan olmadığı halde kendilerini birilerinin soyuna nisbet etmişlerdir.
  Bu konuda çekinilmeden yapılan şeylerden biri de bazı insanların mahkeme önlerinde yaptıkları şu davranıştır: Oracıkta karşılaştığı birine “Sen bana şahitlik yap ben de sana şahitlik yapayım” der. Arazi veya ev mülkiyeti ya da anlaştığı kişinin doğruluğu gibi olayın iç yüzünü bilmeyi gerektiren bir konuda şahitlik yapar. Hâlbuki onunla sadece mahkeme kapısında veya koridorunda karşılaşmıştır. Bu, yalancılık ve sahtekârlıktır. Şahitliğin, Allah’ın kitabında bildirildiği üzere olması gerekir:
  “Biz bildiğimizden başkasına şahitlik etmedik.”
  Yusuf: 81 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: Yalancı Şahitlik Yapmak

  Reklam  Yalancı şahitlik genelde diğer günahlara göre basite alınmaktadır. Halbuki bir çok insanın hakkının suistimal edilmesine zulüm görmelerine neden olmaktadır. Peygamber efendimiz bu hadisi şerifi söylerken aynı sözü defalarca tekrarlamıştır önemi anlaşılsın diye.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi