Hırsızlık - Hırsızlık Yapmak

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Sünnet - Hadis Bölümünden Hırsızlık - Hırsızlık Yapmak ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Hırsızlık - Hırsızlık Yapmak

  Reklam  Hırsızlık - Hırsızlık Yapmak

  Forum Alev
  Hırsızlık

  Allahu Teâlâ şöyle buyuruyor:
  “Hırsızlık eden erkek ve hırsızlık eden kadının yaptıklarına karşılık bir ceza Allah’tan bir ibret olmak üzere ellerini kesin. Allah, Aziz ve Hâkim’dir.”
  Maide: 38
  En büyük hırsızlık suçlarından biri, hacıları ve Beytullah’ul Atik’in ziyaretçilerini soymaktır. Bu tür hırsızlar, yeryüzünün en kıymetli mekânlarında ve Beytullah’ın çevresinde Allah’ın koyduğu ölçülere hiç değer vermezler. Rasûlullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Küsuf namazının anlatıldığı hadiste şöyle der:
  “...Cehennem getirildi. Bu, beni namazda gerilerken gördüğünüz anda oldu. Ateşinin bana dokunmasından korkarak geriledim. Orada bastonlu bir kimsenin cehennem içerisinde bağırsaklarını sürükleyerek dolaştığını gördüm. O kimse, bastonuyla hacıları soyuyordu. Hacı bunu farkederse, “Bastonuma takıldı” der, farketmezse alır giderdi.”
  Müslim: 904
  Hırsızlığın en büyüklerinden biri de umuma ait malları çalmaktır. Bunu yapan bazı kimseler şöyle derler:
  “Başkalarının çaldığı gibi biz de çalıyoruz.” Bilmezler ki, bu tüm müslümanları soymaktır. Çünkü umuma ait mallar bütün müslümanların mülküdür. Allah’tan korkmayanların yaptığı onlara gerekçe olacak bir neden değildir. Bazı insanlar da müslüman olmadıklarını öne sürerek kâfirlerin mallarını çalarlar. Oysa bu doğru değildir. Çünkü mallarının gasbedilmesi caiz olan kâfirler müslümanlarla savaş halinde olanlardır. Değilse kâfirlerin kendileri ve tüm şirketleri bu kapsama girmez.
  Hırsızlık çeşitlerinden biri de gizlice başkalarının cebine el uzatmaktır. Bazıları, başkalarının evine ziyaretçi olarak girer ve bir şeyler çalar. Bazıları misafirlerin çantalarını soyar. Bazıları da işyerlerine girer ve cebine, elbisesine bir malı gizler. Kadınlardan bir kısmının elbisesinin altına gizleyerek yaptığı da bu türdendir. Bazı insanlar basit ve ucuz eşyaların çalınmasını önemsiz bir şey olarak görür. Oysa Rasûlullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur:
  “Yumurta çalıp eli kesilen, ip çalıp eli kesilen hırsıza Allah lanet etsin.”
  Buhari Fethu’l-Bari: 12/81
  Kim bir şey çalmışsa, Allah (Azze ve Celle)’ye tevbe ettikten sonra onu sahibine geri iade etmesi gerekir. İster açıkça iade etsin, isterse gizlice kendisi ya da bir başkası aracılığıyla iade etsin. Mal sahibine veya mal sahibinin mirasçılarına uzun aramalardan sonra ulaşamamışsa, o malı sahibinin sevabı niyetiyle sadaka olarak verir. 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: Hırsızlık - Hırsızlık Yapmak

  Reklam  Hırsızlık yapmak büyük günahlardandır. Hırsızlık yapan kişilerin eli kesilmektedir. Bu uygulama bazı İslam devletlerinde hala devam etmektedir. Hırsızlığın ne kadar büyük günah olduğunu göstermektedir.+ Yorum Gönder
hırsızlık yapmak nedir,  hırsızlık yapmak ne demek,  hırsızlık ile ilgili hadisler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi