Kişi Sevdiği İle Beraberdir Hadisinin Açıklaması

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Sünnet - Hadis Bölümünden Kişi Sevdiği İle Beraberdir Hadisinin Açıklaması ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Kişi Sevdiği İle Beraberdir Hadisinin Açıklaması

  Reklam  Kişi Sevdiği İle Beraberdir Hadisinin Açıklaması

  Forum Alev
  Kişi Sevdiği İle Beraberdir Hadisinin Açıklaması

  Yazar: Murat Sarıcık (Prof.Dr.)

  Rasulüllah (SAV) Medine-i Münevvereye hicret ettikten sonra hizmetine giren, dokuz on yaşlarında bu göreve başlayıp Rasulüllah (SAV) vefat edinceye kadar on yıl kendisinin yanında bulunan Enes b. Malik (RA) Medinede olan bir olayı şöyle anlatır (Hayâtus-Sahâbe I, 406 vd, Sahabiler Ans. I. 408):

  Bir bedevi Peygambere (SAV):
  “- Ey Allahın Rasulü “Metes - Sâatü? kıyamet ne zaman?” diye sordu. Bunun üzerine Rasulüllah (SAV):
  “Mâ adette lehâ = Kıyamet için ne hazırladın?”
  “Hubballâhi ve Rasulihî = Allah ve Rasulünün sevgisini.”
  (Bunun üzerine) Rasulüllah şöyle buyurdu:
  “Ente meamen ahbebte = Sen sevdiklerinle berabersin.” (Riyâzus-Salihîn s. 282. 45. bab; Hayatus-Sahabe II, 476; Cevâhirul-Buharî, s. 408; et-Tâc V, 80; Tefsîrul-Kurânil-Azîm II, 330 (Enfal, 74. ayeti ile ilgili olarak))

  Hadisin metni Müslime aittir. Buhari ve Müslimin müşterek olduğu metinde:
  “Ben kıyamet için, çok fazla oruç, namaz, sadaka hazırlamadım, fakat Allahı ve Onun Rasulünü çok seviyorum” (Riyâzus-Salihîn s. 282; et-Tâc, V, 80; Cevâhirul-Buhârî, s. 408 (edep. 96)) kısmı vardır.

  Enes (RA) ın bildirdiğine göre, köylü bir arap Medineye gelmiş ve bir topluluk huzurunda bu konuşma geçmiştir. Bu adam yalnız Allah ve Rasulünü sevdiğini iddia eden fakat ameli olmayan bir kimse değildir. Buhari ve Müslim ittifakla belirttiğine göre pek fazla nafilesi olmasa da namazlarını kıldığı, orucunu tuttuğu, Allah ve Rasulünü çok sevdiği anlaşılmaktadır. Yoksa yalnız “seviyorum” demekle Allah ve Rasulü sevilmiş olmaz. Rasulüllah (SAV) Enes b. Malike yaptığı bir tavsiyede: “...Kim sünnetimi yaşatırsa beni sevmiş olur, beni seven de Cennette benimle beraberdir” (Tirmizî, Edeb. 63) buyurur. Sevgide esas, sevilenin yolunda olmaya çalışmak, hayatını sevdiğine göre yaşamaya uğraşmaktır. Yukarıda da geçtiği gibi kişi gerçekten sevdiği kişinin dini üzerine yürüyecektir.
 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: Kişi Sevdiği İle Beraberdir Hadisinin Açıklaması

  Reklam  Bu dünyadaki yaşama şekli diğer dünyada kimle ve nerede olacağını belirleyecektir. Kişi Eğer iman etmiş ve imanının gereğini yerine getirmişse sahabiler şeyhler, alimlerle birlikte olacaktır.+ Yorum Gönder
kişi sevdiği ile beraberdir hadisinin açıklaması,  kişi sevdiğiyle beraberdir hadisi açıklaması,  kisi sevdigiyle beraberdir hadisinin aciklamasi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi