Peygamberimizin Günlük Yaşantısı

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Sünnet - Hadis Bölümünden Peygamberimizin Günlük Yaşantısı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Galus
  Özel Üye
  Reklam

  Peygamberimizin Günlük Yaşantısı

  Reklam  Peygamberimizin Günlük Yaşantısı

  Forum Alev
  Rasulullah sav bir gün boyunca nelşer yapardı.


  Hz Muhammed sav Bizler için en iyi örnek olan kişidir Gün boyunca herzaman farklı ve güzel işler yapardı azda olsa onun 1 günde yaptıklarından söz edeceğiz.

  Rasulullah bir gününü üçe bölerdi 1 namaz kılar Kuran okur ve ibadet etmekteydi. 2.ev işleriyle uğraşır eve lazım olan şeylerle zaman geçirirdi 3. istirahat eder ve bu istirahatınıda bölerek evini ziyarete açardı gelecek olanlara bilşgiler verir eksik olan şeyleri onlara öğretirdi.


  Rasulullah sav ihtiyaç sahiplerini dinler ve onlarla otururdu. Hz Muhammed sav kendisine soru soranlara cevap verir ve o kişileri hayra yönlendirirdi. ve şu ikazlarda bulunurdu. öğrendiğiniz şeyleri burada olmayanlarada aktarın ki onlarda öğrensinler.


  Karşısında saygısızca konuşulmasına müsaade etmezdi.Dışarda herzman tevazu sahibi bir kimse idi. çarşı ve sokakta Güler yüzlülüğünü asla yitirmez ve hal hatır sormayı tatlı dille konuşmayı gönül almayı terk etmezdi.

  Çarşı ,cami yada oturduğu yerde birini görmediği vakit o kişiyi sorar ve başından birşeyin geçip geçmediğini öğrenmek isterdi.

  Rasulullah bir topluluğa girince baş köşeye geçmek ister ve kimseye zarar ve sıkıntı vermeden bunu yapmak isterdi en son bölüme ve boş bulduğu yere otururdu.


  Hz Muhammed sav evine gireceği vakit izin ister evdeki zmananını üçe böler bir kısmını Allaha ayırır bir kısmını ailesine ve kendisine diğer bir kısmınıda insanlara ayırırdı.


  Sabah namazından önce 2 rekat sünnetini kılardı.sabah namazını cemaatle kılar ve güneş doğuncaya kadar zikir ederdi.
  Yanına gelenleri kabul eder ve etrafındakilere vaazda bulunurdu sorulan sorulara cevap verir gördükleri rüyalarını tabir edrdi kendiside gördüğü rüyalarını anlatırdı.


  Rasulullah konuşmasında güzel ve tane tane konuşurduKahkaha atmaz tebessüm ederdi.
  Kendisine karşı yapılan hataları güzellikle karşılar fakat Allah ve imanına karşı yapılan hatalarada asla susmaz ve gereken i yapardı.

  Kişilerin yaptıkları kusurları görmezden gelir gözünü başka yöne çevirir ve bu kusurları yüze vurmazdı.
  karşısında konuşan kişileri sabırla dinler ve asla sözlerini bölmezdi.

  Ondan birşey istedikleri vakit kesinlikle yok demez verirdi çünkü o çok cömertti.  Rasulullah kuşluk vakti gelince duha namazı kılardı Bu namazın fazileti çoktur.

  Öğle namazı hazırlıklarını yapar ve camiye girerdi, farzdan önce müekkedleri kılmayı asla terk etmezdi.
  öğleden sonra istirahata koyulurdu.

  Rasulullah kayluleden sonra ikindi namazı hazırlıklarını yapar farz namazdan önceki sünneti kılar ve bazende terk ederdi.

  Eşlerine karşı son derece nazik ve güzel bir şekilde davranırdı.

  daha sonra akşam namazı hazırlıkları yapardı. namazı kıldırır ve sünnetimi kılardı.
  zikir nafile ibadet ve evvabin namazını kılardı.
  ve yatsı namazının vaktini beklerdi.

  Yatsı Farzından önce nafileleri kılardı. farzdan sonra ise sünnetleri kılardı ve daha sonra gece uyanıp vitir namazı kılardı.


  Rasulullah abdestsiz uyumazdı daima abdest alır ve öylece uyuurdu.Rasulullah uyuyacağı zaman Felak nas ve ihlas surelerini okur ellerine üfler ve her vucudunun her yerine sürerdi.ve bu üç defa tekrar edilirdi.

  Gece ibadetine çok büyük önem verir ve günahlarının bağışlanmasını bildiği halde asla bu ibadetten geri durmazdı. şükretmesini iyi bilirdi.
 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: Peygamberimizin Günlük Yaşantısı

  Reklam  Peygamber efendimizin hayatı belli bir düzen içerisindeydi. Tüm gününü herkese yetecek şekilce ayarlardı. Ailesine kendine ibadetine misafirlere ve ihtiyacı olanlara vakit ayırmaktaydı.+ Yorum Gönder
hz muhammedin günlük yaşamı,  peygamberimizin gunluk yasantisi,  peygamberimizin günlük hayatı,  peygamberimizin yasantisi,  Hazreti muhammedin bir günlük yasantisi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi