Alyans Seçmenin Püf Noktaları

+ Yorum Gönder
Örgü Dantel ve Takılar Bölümünden Alyans Seçmenin Püf Noktaları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Sevinç
  Bayan Üye
  Reklam

  Alyans Seçmenin Püf Noktaları

  Reklam  Alyans Seçmenin Püf Noktaları

  Forum Alev
  Alyans Seçmenin Püf Noktaları :
  Birlikteliğin yegâne simgesi alyans, değişime ayak uyduruyor. Beyaz ve sarı altını bir araya getiren modelleri, değerli taşlar renklendiriyor. Peki siz parmağınızda nasıl bir alyans görmek istersiniz?

  Aşk, tutku, sevgi, arzu... Ve asırlardır bu kelimelerle ifade etmeye çalıştığımız duygularımız kadar tanıdık bir sembol: Alyans... Değerli bir aksesuar olmaktan öte sevdiğimiz kişiye bağlılığımızın, birlikteliğimizin ve sevgimizin tek somut simgesi... Alyansın yuvarlaklığı , aşkın sonsuzluğunu ve devamlılığını sembolize ediyor. Yeri ise asırlardır belli... Sol elin dördüncü parmağı. Sebebi ; sol elin yüzük parmağından kalbe kadar hiç kesilmeden giden bir damar olduğuna dair eski bir Mısır inanışı. Günümüzde sarı altının parlaklığına , değerli taşlar ile renkli bir ışıltı katılıyor.
  Platin, kırmızı ve beyaz altın da alyans modellerinde kullanılan diğer ----llerdir. Romantik, sade, sofistike, göz alıcı... Mücevher markaları son yıllarda seçkin tasarımları ile alyansa bambaşka görünümler vermektedir.

  Alyansınızı Seçerken:
  Düğün hazırlıklarının belki de en can alıcı noktasıdır yüzük seçimi. Zevkinize uygun bir model bulabilmek için yeterli zaman ayırmalısınız. Bu nedenle yüzüğünüzü seçmek için düğünden en az üç ya da dört ay öncesinden kuyumcu turlarına başlayın. Ne de olsa bu yüzük, sizin için diğerlerinden hep daha özel olacak. Alyans seçiminde ilk adımınız hangi ----li istediğinize karar vermek olmalı. Her ne kadar son yıllarda platin ön plana çıksa da, belki de yüzüğün geleneksel rengi olduğu için, sarı altın hâlâ gözde. Üstelik zamanla kararmaması ve bozulmaması bakımından da kullanımı daha kolay. Ancak beyaz ve kırmızı altının değerli taşlarının rengini daha güçlü gösterdiği de reddedilemez bir gerçek.
  Özel bir tasarım yaptırmak istiyorsanız bunun için 3-6 haftalık bir süre gerekiyor. Yüzüğün ilk önce kalıbı hazırlanıyor, böylece parmağınıza uyup uymadığı hakkında fikir edinebiliyorsunuz. Üstelik bu etapta modelde istediğiniz değişiklikleri de yaptırabiliyorsunuz. Yüzük parmağınıza tam olduysa bile yorgunluk ya da sıcak yüzünden parmağınızın şiş olabileceğini göz önünde bulundurun. Aksi takdirde siz farkına bile varamadan alyansınızı düşürebilirsiniz. Ölçü konusunda bir fikir edinebilmeniz için kuyumcunuza daha önce kullandığınız bir yüzüğünüzü götürebilirsiniz. Bir diğer konu da nikah yüzüğünüzün nişan yüzüğünüzle uyumlu olması. Farklı materyal ve biçimdeki iki yüzüğü bir arada kullanmanız elinizde hoş bir görünüm oluşturmayacaktır. Bu yüzden alyansınızı seçerken nişan yüzüğünüzü de yanınıza alın. Ayrıca diğer takılarınızı seçerken de yüzüğünüz ile uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz.

  Renkli Taşların Büyüsü:
  Sarı ya da beyaz altın alyanslar, birlikteliğin geleneksel simgeleri. Kendine özgü bir moda yaratan alyanslar, dünyadaki değişime sıra dışı ve orijinal tasarımları ile katılıyorlar. Modern bir görünüm yaratmak için sarı ve beyaz altının, hatta kırmızı altının birlikte kullanıldığı alyans modelleri bulabilmek artık çok kolay. Bu orijinal modelleri zenginleştirmenin bir diğer yolu ise renkli değerli taşlar. Zümrüt, yakut, safir, sitrin, ametist... Renkli değerli taşlar, son yıllarda her zamankinden daha fazla ön plânda. Canlı renkleri ile altını süslüyorlar ve de zengin tasarımlarla vitrinleri renklendiriyorlar. Bu renkli değerli taşların içinde en çok tercih edileni ise safir. Eğer özel bir tasarım yaptırıyorsanız renkli taş ile süsleterek yüzüğünüze bir yaratıcılık katabilirsiniz. Günümüzde birçok mücevher markası erkekler için de oldukça modern nikâh yüzüğü modelleri sunuyor. Bu modeller seçtiğiniz yüzük ile aynı formda ancak taşsız ve elbette daha sade...

  Pırlanta ya da Elmas:
  Değerli taş dünyasının adeta kraliçesidir elmas... Alyansın yuvarlak hatlarına kusursuz ve saf bir ışıltı katıyor. Elmasın işlenmiş hâli olan pırlanta da mücevher dünyasının bir diğer gözdesi. Elmas ya da pırlanta taşlarla süslü bir alyans ya da tek taş almak istiyorsanız, fiyat konusunda önceden mutlaka küçük bir araştırma yapmalısınız. Yüzüğün fiyatı, taşın büyüklüğü, berraklığı, karatı ve kesimine göre değişir. Karat, bir pırlantanın ağırlık ölçüsüdür. Ancak kesim, renk ve berraklık, aynı karat ağırlığındaki iki pırlantanın fiyatını değiştirebilen faktörlerdir.


  Pırlanta Alırken Bilmeniz Gerekenler


  Pırlantaya mutlu günleriniz için ödeme yaptığınızda öncelikle bir "lüks" satın aldığınızı bilmeniz gerekir. Tüm dünyada milyonlarca çift, birbirlerine olan sevgilerini ifade etmek için pırlantayı tercih eder. Çok çeşitli taş seçeneklerinden bütçelerine ve zevklerine göre olan bir tanesi o-nların aşkını ifade edecektir ve üzerinde maddî değerinin yanında manevî değeri de yıllar boyunca kalacaktır.

  Neden Pırlanta:
  Pırlanta, tüm hayat boyunca aşkın harika bir sembolü olarak kalır. Duygularınızın yanında, nasıl bir pırlanta satın alacağınıza iyi karar vermeniz gerekir. Minimum bir ay iyice araştırma yapın. Güvenilir bir yerden pırlantanızı seçmeniz yerinde bir karar olacaktır. Ev ve arabadan sonra pırlanta, satın alınabilecek en değerli hediyedir

  4C (Carat weight, Clarity, Color, Cut) nedir?
  Kaliteli bir pırlanta seçerken göz önünde bulundurmanız gereken 4 ana özellik vardır. 4C olarak adlandırılan bu ölçüler: Karat Ağırlığı (Carat weight), Berraklık (Clarity), Renk (Color), Kesim (Cut) şeklindedir.

  Karat Ağırlığı (Carat weight)
  Karat, pırlantanın ağırlığına göre tespit edilir. 1 karat, yaklaşık 200 miligramdır. Mücevher sektöründe satışı ağırlıkta olan pırlanta, 1 karattan azdır. Bu da puanla belirlenir. 1 karat, 100 puan olarak belirlenir. Yarım karat 50 puandır ve 0.50 ct şeklinde yazılır. Aşağıda pırlantaların birebir büyüklükleri ve karat numaraları gösterilmiştir.
  Bir taşın ağırlığı ile büyüklüğünü karıştırmamanız gerekir. Diğer taşların tespitinde kullanılan karat miktarları ile pırlantanın karat ölçüsü farklı olacaktır. Çünkü farklı minerallerin farklı yoğunlukları vardır. Bunun yanında aynı karat ağırlığındaki iki pırlantanın fiyatı berraklık, renk ve kesime göre aynı olmayacaktır


  Pırlanta alırken en büyük pırlantanın en iyisi olacağı düşüncesinden kesinlikle kurtulmanız gerekir. Bir pırlantanın değeri, büyüklüğüne göre değil aşağıda ayrıntısıyla belirleyeceğimiz 4C özelliğine göre belirlenir. 4C özelliğini ne kadar iyi bilirseniz alacağınız pırlantayı o kadar iyi tanımış olursunuz.
  Renk (Color):
  Renk özelliği, bir pırlantanın sarılığına göre ölçülür. En kıymetli pırlanta renksiz olanıdır ve çok pahalıdır. Nadir bulunurlar. G.I.A (The Gemological Institute of America, http://www.gia.edu )'nın tablosuna göre, alfabetik sıra ile D'den W'ye kadar olan harfler, pırlantanın renk oranını gösterir.


  En nadir bulunan ve en beyaz olanlar; D,E,F ve G'dir. Ama çoğunlukla pırlantalar, H ve L arasındadır. M ve Z arasındaki pırlantalarda ise gözle görülür bir sarı tonu vardır. Alacağınız pırlantanın rengini anlamak için colorimetre'den bir çıktısını isteyin. Diğer pırlantalarla karşılaştırın ve sertifikasının doğru olduğundan emin olun.

 2. 2
  Sevinç
  Bayan Üye

  --->: Alyans Seçmenin Püf Noktaları

  Reklam  Berraklık (Clarity):
  Bir pırlantanın berraklığı, "doğanın parmak izleri" olarak adlandırılan lekelerine bakılarak belirlenir. Çoğu pırlantada karbon kristalinin oluşturduğu izler vardır. Bu karbon kristaller, azaldıkça pırlantanın berraklığı artacak, bu da fiyatının artmasına sebep olacaktır. Aşağıdaki tabloda sağdan sola doğru pırlantanın değeri artar.  En solda yer alan FL pırlanta, tamamen berrak demektir ve doğada çok ender bulunur. Pırlantanın lekeleri ancak çok kuvvetli mercekler altında gözle görülebilir. Tabloda da gördüğünüz gibi FL'den P1-P2-P3’e doğru lekeler artmaktadır.
  Pırlanta fiyatlarında 4C çok önemli bir rol oynar. Kesimin ve renklerin yanında yukarıda gördüğünüz tabloda berraklık da pırlantanın fiyatını çok etkiler. VVS1-VVS2 ve VS1-VS2 arasında gözle görülebilir bir fark yoktur. Bu fark, sadece 10X mikroskobuyla görüleceğinden iki pırlanta arasında yüksek fiyat farkı ödemenize hiç gerek yok. Eğer pırlantanız Zümrüt ya da Baget kesim olacaksa berraklık seviyesinin SI1'den fazla olması her zaman iyidir. Çünkü Baget kesimde lekeler diğer kesim şekillerinden daha belirgin olarak gözükür.
  Kesim (Cut):
  Kesim, 4C özellikleri arasında en önemli olanıdır. Pırlantanın parlaklığı ve ışıltısı, kesimin kalitesine bağlıdır. Diğer 4C özellikleri doğaya bağlıdır ama kesim özelliği insanın elindedir. Kesimin özelliklerini daha yakından inceleyelim:  İki temel kesim şekli vardır: Baget ve Zümrüt kesim. Baget kesim, taşın eni ve boyu doğrultusunda paralel fasetlerden (ışığı yansıtan açılı yüzey) oluşur. Eğer taşın köşeleri yuvarlak fasetlerle kesilirse Baget kesim Zümrüt kesime dönüşür. Brilliant yuvarlak kesim üçgen fasetlerden oluşur . Modern ve popüler Brilliant kesimi, 58 üçgen fasetden (33'ü taşın üst kısmında 25'i altında) oluşur.
  Eğer çok parlak ve ışıltılı bir pırlantaya sahip olmak istiyorsanız; seçiminiz Brilliant yuvarlak kesim olsun. Eğer daha sade ve şık bir pırlanta istiyorsanız; Baget kesimi tercih edin.
  Kesim, 4C'nin en az anlaşılan ama en önemli olan özelliğidir. Yanlış ya da bozuk kesimli bir pırlanta kısa ömürlü ve değersizdir.Eğer en çok parlayan ve gösterişli olan pırlantayı almak istiyorsanız; yuvarlak kesimi almalısınız. Simetrileri dolayısıyla diğer kesimler, yuvarlak kesim kadar çok parlamayacaktır.
  Pırlantanın Şekli:
  Şekil, o-nu oluşturan kişinin zevkine bağlıdır. Bir çok kesim arasında popüler olarak kullanılanı, yuvarlak kesimdir. Aşağıda diğer kesim şekillerini görebilirsiniz. Eğer pırlantayı yatırım yapmak için almayacaksanız en hoşunuza giden şekli almalısınız, aksi hâlde size Brilliant yuvarlak kesimi tavsiye ederiz. Ünlü pırlanta eksperi Saul Spero, pırlanta alan insanlar üzerinde yaptığı 25 yıllık araştırmaları sonucunda, hangi karakterdeki bir kadının hangi şekildeki pırlantayı tercih ettiğini şöyle açıklıyor

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi