Fifa09-Full İnceleme

+ Yorum Gönder
Tanıtım ve Tam Çözüm ve İncelemeler Bölümünden Fifa09-Full İnceleme ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Puma
  Özel Üye
  Reklam

  Fifa09-Full İnceleme

  Reklam  Fifa09-Full İnceleme

  Forum Alev
  Oyun severlerin FIFA serisiyle ilk buluşması 1993 yılında, FIFA International Soccer ile gerçekleşmişti. Ülkemizde FIFA 94 olarak da bilinen bu oyun izometrik açı ile futbol sahasını oyun severlere sunmuş ve bu özelliği sayesinde oynanış rahatlığı açısından diğer rakiplerinin (Kick Off, European Clup Soccer vb.) bir adım önüne geçmişti. Lakin oyunda sadece milli takımların yer alması ve gerçek oyuncu isimlerinin de bulunmaması bu oyunun büyük eksiklikleriydi. Üstüne üstlük aut atışlarının gol olması veya orta sahadan çekilen hemen hemen her şutun gol olması gibi oyunu etkileyecek çok büyük hataları da vardı bu ilk FIFA oyununun. Tüm bunlara rağmen bu oyun, oyun severler arasında çok sevildi ve daha sonra FIFA 95 çıktı.  FIFA 95, ilk oyunla aynı oyun motoruna sahip olmasından dolayı, oyun severlere pek bir Yenilik sunamamıştı. Oyuncu isimleri yine yoktu; fakat az da olsa kulüp takımı da vardı artık. FIFA 96’da kullanılan Virtual Stadium (Sanal Stadyum) teknolojisiyle birlikte artık FIFA serisi gerçek zamanlı 3D grafiklere geçiş yapıyordu. Bu oyunla birlikte artık oyuncular gerçek isimlerine ve mevkilerine kavuşmuşlardı. Ayrıca ilk kez transfer ve takım özelleştirme araçları da bu oyunda bulunmuştur.  FIFA 97 ile grafikler daha da ilerlemiş; fakat oynanış ve oyun kalitesi bakımından seri gerilemişti. Bu oyunun seriye kazandırdığı tek şey ise, spiker kavramıydı. Artık yalnızca gollerde değil, maç boyunca bir spikerimiz vardı. Ayrıca bu oyunda salon futbolu da vardı; ama bu mod serinin diğer oyunlarında sürdürülmedi.

  Tam adı FIFA 98: Road to World Cup olan serinin sonraki oyunu, adından da anlaşılacağı gibi, FIFA serisinin ilk Dünya Kupası oyunudur. Oyunda, her sene olduğu gibi, yine grafikler iyileştirilmiş; oyunun menüsüne çeşitli yenilikler eklenmişti. Ayrıca bu oyunda 16 adet stadyum ve birçok lisanslı kulüp de bulunmaktaydı. Bu oyunla birlikte, FIFA serisi için artık 16-bit konsol devri de kapanmış oluyordu.

  1998 yılında çıkan serinin sonraki oyunu, oyuncular arasında bir efsane haline dönüştü. Hala çoğu FIFA oyuncusu, FIFA 99’u gelmiş geçmiş en iyi oyun olarak gösterir. Gerek zamanına göre oldukça iyi grafikleri (Hele serinin kendinden önceki oyununa göre kat kat iyi), gerekse oynanışı ile, piyasaya çıktığı vakit tüm futbol oyunu severlerin gönlünde taht kurmuştu. İçerdiği birçok lig veya oyunculara kendi kupa veya liglerini kurup o turnuvalarda mücadele etme imkanı sunması gibi, daha aklımıza gelmeyen birçok özellik içeriyordu bu oyun.

  Oyuna girdiğimizde yine klasik olarak reklamlar ve ardından da lig logolarından sonra oyunumuzun videosuyla karşılaşıyoruz. Oyunun grafikleri baz alınarak hazırlanmış bu video, bizim için bir nevi oyun ile ön tanışma oluyor. Bu videoda oyuncuların birbirleri ile olan fiziksel etkileşimlerini, topla olan etkileşimlerini ve çeşitli oyun içi animasyonları göstermiş EA bize. Bu videoyu da geçtikten sonra ana menüye ulaşmadan önce son olarak bizi Rooney, Ronaldinho ve Ribery resimleri karşılıyor. Bu resimlerin arasında Cristiano Ronaldo’nun olmaması dikkat çekici. Daha sonra bir tuşa basın yazısı çıkıyor ve komutu uygulayarak menüye ulaşıyoruz.

  Yine tasarımı değiştirilmiş; ama içerik olarak kendinden bir önceki oyunla, birkaç farklılığı dışında, aynı özellikleri taşıyan bir menü ile karşı karşıyayız. Oyun yine oldukça kolay ve kullanışlı. Ana menüde üzerine geldiğiniz seçeneğin alt sekmeleri hemen yanda çıkıyor.

  Menüye girer girmez tasarımdaki değişiklikten sonra, gözümüze ilk çarpan şey Adidas Live Season oluyor. FIFA serilerinde ilk kez uygulanan bu özellik, daha çıkmadan önce adından oldukça söz ettiriyordu. Peki nedir Adidas Live Season?

  Hiç futbolcuların gerçek hayattaki performanslarıyla, bir futbol oyunu oynamak istediniz mi? Geçen sene Be A Pro modu ile bize sanal alemde futbolcu olabilme imkanı sunan EA, bu sene de bizlere bu imkanı sunmuş. EA, bu mod ile, o hafta izledikleri futbol oyuncularının performanslarını bizlerin bilgisayarlarına update ediyor. Nasıl mı? Mesela, hani olmaz ya, Cristiano Ronaldo bir maçında kötü oynamış olsun. Hemen o haftaki performansı EA tarafından bizim bilgisayarımıza update ediliyor. Ve o hafta oynadığımız Kick Off ve Online maçlarımızda Cristiano Ronaldo kötü bir performans sergiliyor. Tabii bu modu kullanıp kullanmamak da size kalmış. Yalnızca Kick Off ve Online maçlarda kullanılan bu özellik ne kadar gerekliydi bilemiyorum; ama kullanmayacağım bir özellik olduğundan, gereksiz buldum. Son olarak, bu modda sadece şimdilik İngiltere, İtalya, Almanya, İspanya, Fransa ve Meksika ligleri bulunuyor.

  Menüdeki bir diğer göze çarpan özellik de FIFA 08 ile oyun severlere sunulan Zone Play modunun bu sefer olmaması. Bu modda defans, orta saha gibi bir mevkideki tüm oyuncuları kontrol edebiliyorduk. Herhalde oyuncular arasında tutulmamış olacak ki bu oyunda kaldırılmış veyahut ben göremedim.

  Yetkililer oyunun kariyer modunun, en az menajerlik oyunları kadar geniş kapsamlı olacağını söylemişlerdi; ama geçen seneki kariyer moduyla bu seneki arasında pek bir fark gördüğümü söyleyemem. Yine reklam anlaşması yap, transferini yap, takımını kur, maça çık ve oyna. Başarılı olursan ilerde büyük takımlara geçiş yap. Yani ara yüzü dışında pek bir değişikliği olmayan bir mod olmuş.


  Derken FIFA 2000 kabus gibi çöktü FIFA severlerin üzerine. Bu oyunda FIFA 99’daki gerçeklikten eser yoktu. Tuş kombinasyonu sadece iki tuşa indirgenmiş, oynanış açısından oyuncuya zevk vermeyen kolay bir oyun yaratılmıştı. Bu hayal kırıklığının ardından, FIFA 2001 ile seri kendini toparlasa da, bu oyundan sonraki gelen oyunların hep bir öncekini taklit etmesi (Grafik iyileştirmesi ve menü dışında) ve de 2003 yılında bilgisayar alemine de giriş yapan Pro Evolution Soccer serisinin de etkisiyle gözden düşen FIFA serisi, söylenenlere göre geçen yıl PS3’lerde tahtını PES serisinden geri almış. Fakat bilgisayarda hala PES serisine oranla oynanış ve verdiği zevk bakımından oldukça geride olan FIFA, bakalım bu yıl PES’i yakalayabilmiş mi?

  Geçen seneki Be A Pro Modu oyuncular tarafından çok beğenilmişti. Fakat kamera açısı bazen sorun çıkartıyordu. Bu sene EA bu sorunu da çözmüş görünüyor. Artık adamımızı topa göre değişen TPS görüş açısıyla görüyoruz ve bu yeni kamera açısı bu moda yeni bir soluk ve güzellik getirmiş.

  Bu sene ilk kez klavye + mouse kontrol sistemi de kontrol seçenekleri arasında yer alıyor. Herhalde bu özellik joystick sahibi olamayıp bu oyunu klavyede de oynamayı başaramayanlar için tasarlanmış. Eğer bu seçenekte oynarken oyunculara yön vermek için klavye yerine fareyi seçerseniz, ekranda küçük bir halka çıkıyor ve siz bu halkayı fare ile nereye yönlendirirseniz oyuncunuz oraya koşuyor. Ayrıca maç esnasında 5 tuşuna (eğer değiştirmezseniz) basarak takımın ofans defans anlayışını, oyunu durdurmadan değiştirebiliyorsunuz.

  Saha içine geçmeden önce oyunda bahsedilmesi gereken son şey, oyundaki şarkılar. Şarkılar yine her zamanki gibi güzel, özenle seçilmiş ve insanı kendine getiren türden. Oyunda 43 tane şarkı var; ama maalesef, bunların arasında bir tane bile Türkçe şarkı yok. Bu özellik müziklerdeki tek eksiklik diyebiliriz ve artık sahaya inebiliriz.


 2. 2
  Puma
  Özel Üye

  --->: Fifa09-Full İnceleme

  Reklam  Zorlu 90 dakika başlıyor

  Klasik bir saha görünümünden sonra futbolcuların soyunma odasından çıkışlarını izliyoruz. Oyuncular sahaya çıkarken yine klasik olarak, bazı futbolculara ait saha içindeki hareketlerini gösteren kısa videolar yer alıyor ve santraya geliyoruz.

  Bu oyun daha piyasaya sürülmeden aylar önce yeni nesil grafikleriyle adından oldukça söz ettirmişti. Gerçekten de daha ilk bakışınızda grafikler sizi büyülüyor. Gerek oyuncu modellemeleri (Daha önce futbolcular hiç bu kadar gerçekçi olmamıştı), gerekse saha içi görünüm ve atmosferiyle. Kuşkusuz bu oyun, şu ana kadar bilgisayarlara çıkmış en iyi grafiklere sahip futbol oyunu. Zaten bu serinin bundan önceki oyunlarında da oyun grafiklerine kötü diyen pek yoktu. Gerçekten de EA, grafik işinden anlıyor. FIFA serisinin genel olarak eleştirildiği nokta, oyunun oynanış olarak kendini geliştiremediği, her sene sanki bir önceki senenin tekrarını oyunculara sunduğu, saha içi animasyonları vb. durumlardı. FIFA bu sene bu zaaflarından kurtulmuş mu bakalım?

  Topu ayağınıza aldığınız ilk an kendinizi sanki FIFA 08 oynuyormuş gibi hissedebilirsiniz; ama işin aslı tam olarak öyle değil. Bunu oyunu oynadıkça anlıyorsunuz. Oyuncuların topla ve birbirleriyle olan etkileşimlerinde gözle görülür bir ilerleme var. Oyuncular birbirleriyle çarpıştıkları zaman veya bir müdahaleyle yere düşüşleri oldukça gerçekçi olmuş. Oyuncular o tarif edemeyeceğim türdeki garip koşularından kurtarılmış, yerine daha gerçekçi bir koşu modellemesi yapılmış. Bir de oyuncularımız artık her yerde yatarak müdahale yapmıyorlar. Yatarak müdahale yapmaları için topa yakın olmaları gerekiyor. Bu da oyunun gerçekçiliğini arttıran önemsiz görünümlü; ama aslında önemli bir özellik.

  Oyun, o yeşil asfalt saha gibi görünen çim saha görüntüsünden bir nebze de olsa kurtarılmış. Artık daha gerçekçi bir futbol sahası bizleri bekliyor. Futbol topunu sürerken, artık topun yerden gittiğini daha da iyi görebiliyoruz. Bilhassa kaleci aut atışı kullanacağı vakit, o yeşil çimlere gömülmüş topun manzarası harika.

  Bu Goller FIFA’yı Eleyebilir mi?

  Az önce yukarıda oyuncuların etkileşimlerinin iyileştirildiğini söyledim; ama oyuncular hala aynı tarz şut çekiyor, orta açıyor; kaleciler topları tıpkı FIFA 08’deki gibi kurtarıyorlar. Bunların, bu oyunda da aynı tarzda olması eleştirilebilir bir şey mi, onu sizin takdirinize bırakıyorum; ama bence bu özelliklerin üzerinde de biraz oynanmalıydı. Mesela oyuncular orta açarken daha çeşitli aksiyonlar içine girebilir ya da kaleciler topu daha değişik şekillerde çelebilirlerdi.

  Oyunda futbolcu animasyonlarına (Gol attıkta sonra sevinme, gol yedikten sonra üzülme vb. görüntülere) yenileri eklenmiş diye duydum; ama oynadığım süre zarfı içerisinde değişik bir şey göremedim. Belki yeni animasyonlar bana denk gelmemiştir; ama hala futbolcu animasyonları az.

  PES dahil, her futbol oyununun değişmez eleştiri noktası maket taraftarlar, bu oyunda da bizi desteklemek için tribündeki yerlerini almış durumdalar. O kadar geliştirilmiş bir oyunda hala maket taraftarlarımızın geliştirilmemesi kötü bir durum; ama artık bu duruma alıştığımız için, bundan pek şikayetçi olmuyoruz.

  Topumuzun orta ve şutlardaki gerçek dışı hareketleri bir diğer eleştireceğimiz nokta. Balon top mantığı, serinin diğer oyunlarında olduğu gibi, bu oyunda da sürdürülmüş. Nedense EA, bir türlü futbol topunun gerçek ağırlığındaki hareketlerini sağlayamıyor. Bu da oyunun gerçekçiliğine ağırlık düşürüyor.

  Ve son eleştiri noktamız grafiklere. Grafikler kötü mü, hayır; ama istediği sistem ihtiyaçları bazı FIFA severleri üzebilir. Maalesef her güzelliğin bir bedeli vardır ve yeni nesil grafiklerin bedeli de, eğer sisteminiz kötüyse, sisteminizi yenilemekten geçiyor.

  Son Düdük

  Eğer grafiklere önem veren bir oyuncuysanız, futbol oyunu da olsa grafik isterim diyorsanız, FIFA 09 tam size göre bir oyun. Ama sisteminiz güçsüz ve FIFA 09 almaya paranız yetmiyorsa, size de FIFA 08’e devam etmenizi öneririm. Kesinlikle bu oyunun yerini tutmayacaktır; ama hiç olmazsa futbol oyunsuz kalmamış olursunuz. Bu oyun PES’i tahtından indirir mi orasını bilemiyorum; ama gelecek yıl nasıl bir oyun olacağını şimdiden merakla beklemeye başladım. Yalnız 79-89 lira arasında değişen fiyatı göz önüne alındığında, sizlere PES 2009’u bekleyip ondan sonra ikisinin arasında bir karar vermenizi de öneririm. Güzel oyunlu günler dilerim.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi