LittleBigPlanet İnceleme Ünlü oyun !

+ Yorum Gönder
Tanıtım ve Tam Çözüm ve İncelemeler Bölümünden LittleBigPlanet İnceleme Ünlü oyun ! ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  InKusTe
  Usta Üye
  Reklam

  LittleBigPlanet İnceleme Ünlü oyun !

  Reklam  LittleBigPlanet İnceleme Ünlü oyun !

  Forum Alev
  Oyunun aldığı ödülLer ile ilgili haber Tiklayin

  Hatırlar mısınız eskiden Barış abimizin 7'den 77'ye adlı çocuklara yönelik eğlenceli bir programı vardı. Adı çocuk programı idi fakat adı gibi 7'den 77'ye herkes izler, güler ve eğlenirdi. İşte elimizdeki malzeme de 7'den 77'ye herkese hitap eden bir oyundan ibaret. Türe kattıklarıyla, tamamı ile yeni oluşuyla ve teşbih yerinde olacaksa yeni nesil bir platform oyunu adını hak eden küçük ama yaşattıklarıyla büyük bir oyun Litlle Big Planet.

  İçimde küçük bir çocuk var sanki..

  Eğer oyunu oynama fırsatınız olmadı ve uzaktan videolarla yetindi iseniz oyun hakkında tam bir fikre sahip olmadığınızı bilmeniz gerekiyor, eğri oturmadan doğru konuşalım.. Oyun ilk tanıtıldığında 'Bu da nedir, PS3'de bunu mu oynayacağız' dedim. Sonrasında tanıtım videolarının sayısı artmaya başladıkça ve izledikçe 'İlginç gözüküyor, denemem gerekiyor' dedim. Beta geldiğinde deneme fırsatı buldum ve 'İşte 'eğlendiren' oyun budur, kesinlikle edinmem gerek' dedim ve çıkar çıkmaz siparişimi verdim. Kayıt dışı: O gün bugündür oynuyor, oynuyor ve yazıyı yazmak dahi istemiyordum çünkü oynaması yazmaktan daha eğlenceliydi zaten gelen yorumlar gene off puff dedirtecek mi bakalım diye düşündürmedi de değil beni, oynayalım nasılsa yazarız, sonuçta birilerine göre çocuk oyunu olacak nasılsa! Bir dakika kendi kendime konuştuğum bu kısımları Faruk okuyacak (Geri alma efekti ve bu kısım ebediyen silinir) Şaka bir yana içinizde hani hep söylenen ama bir türlü çıkaramadığınız çocuğu arıyorsanız buyurun bir porsiyon küçük ama büyük bir lezzet sunalım sizlere. Eminim bir Sackboy da sizden fırlayacaktır..


  Sackboy�un olaylara verdiği surat ifadeleri görülmeye değer, dilerseniz durumu değiştirebilirsiniz.

  İnsan sağa sola zıplayarak, etraftaki nesneleri sürükleyerek, tutunup atlayarak mutlu olur mu? Evet LBP sizi bu konuda fazlasıyla tatmin edecek bir oyun. Eski tatları ararken, zamanında gelen muzur bir çocuk gibi sizinle beraber kendi dünyasına sizi çekebilen, bir parçası olduğunuzu hissettiren etkili bir yapım. Uzun zamandır oyun firmaları alışılmış türlerin dışına çıkarak oyunculara yeni tatalar yaşatamaya çalışıyor. Fakat bunda ne ölçüde başarılı oluyorlar tartışmak gerek. LBP ise yenilikleri ve türü getirdiği gerçek platform oyunu olma özelliği ile tartışmadan uzak bir numaraya oynayan türündeki tek oyun. 2. 2
  InKusTe
  Usta Üye

  --->: LittleBigPlanet İnceleme Ünlü oyun !

  Reklam  Little Big Planet, gezenin en hoş kısaltması LBP, hani platform diye tabir edilen oyun türü var hani işte o türü baştan yaratan bir oyun. Reklamlarda sıkça rastladığınız �bildiklerinizi unutun�un başka bir şoku. Hayır, kesinlikle abartı değil, LBP gerçek bir platform oyunu.

  Bir platform oyununda neler mi olur?

  Zıplamak: alası var.
  Puan toplamak: esamesi bile alınmaz.
  Rekabet: hırs yapıp, şamarı yapıştırırsınız.
  Değişik bölümler: hiç bir platform oyununda görmediğiniz güzellikte.

  Fazladan neler mi var?

  Aynı anda dört arkadaşınızla birlikte oynayabiliyorsunuz.
  Mutlaka bir arkadaşınızla oynamanız gereken bölümler var.
  Tek başınıza eğlenmenize izin var ama bunun tadını paylaşmanızı istiyor.
  Sizin gibi oyunu oynayanların tasarladığı onlarca bölümü oynayabiliyorsunuz.
  Tasarladığınız bölümleri paylaşıp, oynatabiliyorsunuz.
  Hiçbir oyunda bu kadar sevimli karakterler yok ve sizin istediğiniz gibi özelleştirilemiyor.
  Her yeri çıkartmalara boğabiliyor, fotoğrafınızı koyabiliyorsunuz.

  Neler mi yok?

  Maalesef! olmayan şeyler hayal gücünüzle sınırlı.

  Eğer sizin için oyun oynamak bir yaşam tarzı haline geldi ve hoşunuza giden, beğeninizi hak eden bir oyuna 'Bu oyunun bende özel bir yeri var' diyenlerdesiniz, platform tarzı oyunLar içindeki bu son küçük kralı selamlayın ve eğlencenin keyfini çıkarın.


  Little Big Planet bu sene en fazla reklamı yapılan oyunlardan bir tanesi.

  Evet, Media Moleculu'ün bana yazdığı çekin hakkını verdikten sonra oyunla ilgili detaylara geçelim. LBP, Media Moleculu'ün 'Oyna, Yarat, Paylaş' sloganı ile yola çıkan tatlı sevimli, ilk platform oyunu. Oyundaki amacımız dertten, kederden sıkılmış binlerce şekerleme ustasının hayallerine konuk olmak ve küçük kuklamızla sağdan sola, soldan sağa, yukarıdan aşağıya, aşağıdan yukarıya her türlü platformda engelleri aşıp final noktasına ulaşmak. Son noktaya gelene kadar aşmanız gereken engeller, çözmeniz gereken bulmacalar, yardım isteyen dostlarınız karşılaşacaklarınızdan sadece bir kaçı. Sixaxis'imizi elimize alıp yada Sackboy'umuzun Sixaxis'imizi eline alması sonucu gezegenimize giriş yapıyoruz. Küçük bir kuklanın sevecenliği ile başta bizi hoş, kolay ve sevimli bölümler bekliyor. İlerledikçe Sackboy'un içinde bulunduğu çaresizlik sizin suratınızla birlikte onunda sevimli yüzüne yansıyor. Şöyle düşünün hani ateş üstünde yürüyen insanlar vardır, yüz ifadeleri hep üstünden geçerken garip bir şekil içindedir, alışkanlıkları onların ifadelerini çalmıştır. Sackboy ise gerçek bir fenomen, yalanı sevmeyen gerektiğinde ben bir küçük kurbağa deyilim diyip kendini şişirip feda etmesini bilen bir kahramanımız. Sackboy kimdir diye sorarsanız? Sackboy ve Sackgirl birlikte çıktıkları serüvenin 12cm'lik sevimli bez kahramanlarıdır. Bu küçük bez kuklacıkları bölümler arasında ilerlediğiniz ölçüde kazandığınız aksesuarlarınız ile özelleştirebiliyorsunuz. Bu özelleştirme olayı zamanla o kadar eğlenceli ve hoş bir hal alıyor ki oturtup Sackboy�unuzu, bir köşede onla uğraşıyorsunuz. Ayrıca soytarılıkta sınır yok pardon eğlencede 'ama bazen neden yanımdakine şamarı yapıştırdığımın bende bilinci içersinde değilim, yada bu adam neden beni çekiyor, bırak ulan ben alacam onları diyorum' LBP ekran başında uzun zamandır yaşamadığım o kadar eğlenceli anları, unuttuğum bazı güzellikleri tekrar yaşattı ki bana ve oyunlardan nefret eden insanları bile ekranın başına oturttu ya ne kadar övsem azdır hani. Zaten başta dedim ya işte benim için özel olan o oyunlardan birini yazıyorum ve artık serisiyle, of bitsin artık lütfen demeyeceğim bir oyunla karşı karşıya olduğum için bu iltifatları ediyorum ona yoksa Media Molecule'ün yazdığı çekle bir alakası yok! 3. 3
  InKusTe
  Usta Üye
  Artık PS3 oyunlarında olmaz ise olmaz Trophy desteğini de atlarsak ayıp olur. Oyunda yer alan Trophy�lerim tam listesine dilerseniz bu adresten ulaşabilirsiniz. Böylelikle kaçırdığınız bir yer olmaz ve arkadaşlarınıza da hava atabilirsiniz.


  Her hafta ücretli veya ücretsiz kostümler PSN üstünden sunulacak.

  Sackboy'umuzu Popit Menü ve Cursor'umuz aracılığıyla özelleştirebiliyoruz. Topladığımız yüzlerce çeşit aksesuar, satın aldığımız özel kıyafetlerimiz ile özelleştirdikten sonra oyunun hikaye kısmına dalarak yada hızlı bir giriş ile önümüze çıkan bölümü oynayabiliyor yada online oyunun keyfine de ayrı yeten varabiliyorsunuz.Yine bölümler arasında bir yandan ilerlemeye çalışırken skorlarımızın oyunu oynayanlar arasında sıralandığını fark ediyor ve kıyıya köşeye her bucağa bakıyor, küçük baloncukların içindeki puanlarımızı topluyoruz. E tabi öyle sadece puan toplamakla da olmuyor, bazen kafamızı çalıştırıp bulmacaları da çözmemiz gerekiyor. Bazı bulmacalar o kadar basit ki bazen dakikalarca düşene biliyorsunuz. Çünkü o kadar fazla gereksiz ayrıntı ile diğer oyunlar bizleri boğmuş ki alışkanlıklarımızı bir kenara bırakmamız gerektiğini unutuyoruz. Gözünüzün önündeki ayrıntılara o kadar çok takılır oyunun sizi eğlendirmeye çalıştığını unutur iseniz basit bir bulmacayı bile çözemeyebilirsiniz. O yüzden Media Molecule'un uzun zamandır gerçekten eğlendiren diye nitelendirebileceğim bu oyunu oyun dünyasına kazandırdığı içinde kendisi tebrik etmeyi araya sıkıştırmadan da edemiyorum. Platformlar arasında ilerlerken, oyunun fizik motoru da sizi şaşkına çeviren başka bir özelliği oluyor. Düşen her bir nesne, yuvarlanan her bir parça ve etkileri, Sackboy'un nesnelere etkisi gerçekten etkileyici. Neredeyse her bir ayrıntı düşünülmüş. MM, hangi nesilde nasıl bir oyun yapacağını çözmüş ve bu ayrıntı ve detaya karşın eğlence dozajı aşırı yüklü bu güzide oyunu bizlere sunmuş. Birde herhangi bir oyunu bitirip bir kenara atarsınız, yada bir süre online moduyla idare edersiniz ve bir süre sonra ondan da sıkılırsınız. LBP'dan sıkılma oranınız oyunun türünü sevmeniz ile orantılı olarak diğer oyunların neredeyse on katı fazla oynanabilirliğinde. Her bir bölümü onlarca defa oynasanız dahi ben burayı oynadım, ben burayı biliyorum ve sıkıldım demiyorsunuz. İşte oynanabilirlik dediğimiz olay budur. Tüm her şeyi bir kenara bırakalım ve annemizi, küçük kardeşimizi, kızımızı, oğlumuzu yada oyunlardan nefret eden kız arkadaşımızı yanımıza oturtalım ve test edelim, bakalım daha önce oyun oynarken aldığınız tepkilerin aynısını alacak mısınız. Sen neden bu kadar çok gülüyorsun, diye kimse gelmedi mi yanınıza henüz..

  LBP'ın bir diğer güzelliği ise kullanıcıların kendi hazırladıkları bölümleri sunmaları ve tek yada onlarla birlikte oynayabilmeniz olanağını sunmuş olması. Oyunun oynanabilirlik süresini uzatan bir başka özelliği. Kullanıcıların bölümleri oynayanlar tarafından değerlendiriliyor ve bunlar beğenilere göre sınıflandırılıyor ve puanlar ölçüsünde sıralanıyor. Öyle ki daha önce oynadığınız popüler tüm oyunların birer küçük LBP klonu var. Metal Gear Solid, Mirror's Edge, God of War, Mario ilk anda gözünüze çarpacak sadece bir kaçı bu bölümlerin. Tabi hep hazıra konmayayım bende bir şeyler yapayım derseniz oynadığınız bölümlerin içeriğiyle yada sıfırdan yeni bölümler yapabilir ve paylaşabilirsiniz. Yeni bir bölüm tasarlayabilmeniz için tıpkı oyunun başındaki gibi yapmanız gerekenler küçük video anlatımları eşliğinde size sunuluyor ve zorluk çekmemeniz sağlanıyor. Her ne kadar bu videolar açıklayıcı olsa da oynadığınız onca güzel bölümün, sizde bir şeyler yapmaya başladığınızda ne kadar fazla emek harcandığını ve kolay olmadığını göreceksiniz. Online modunda kendi gezeninizi yaratıp paylaştığınızı varsayarsak bunlar içinde arkadaş köşenizi de şekillendirebilir sevdiğiniz arkadaşlarınız ile oyunun keyfini de birlikte çıkarabilirsiniz. 4. 4
  InKusTe
  Usta Üye
  Popüler kullanıcı bölümlerinden bir kaçı.

  1) Libidius.jp by RRR30000
  2) Little Big Colossus .v2 by Danielsan88
  3) Little Big Calculator by Upsilandre
  4) Illumina Garden by ShadowFlareX
  5) The Azure Palace by gevurah22
  6) Zombie Town USA ep. 1 by budsaq
  7) thatgamecompany.com by Amish_Granish
  8) LittleBig Train Heist
  9) GAF: One Final Heist by slayn777 by dfyb
  10) No Surprises by HappyBivouac

  Her ne kadar bu aralar kullanıcıların hazırladığı bölümler lisans problemlerinden dolayı moderasyona uğrasa da eğlence tam gaz devam ediyor..

  LBP hakkında söylenecek daha çok şey var adı gibi hem küçük hem de büyük bir oyun. Her PS3 sahibinin mutlaka denemesi gereken, denemeyenlerin üzüleceği, son yılların en başarılı ve özgün oyunlarından bir tanesi. Eğer hala düşünce içinde ve neden bu kadar çok övgüyü aldığını düşünüyorsanız sadece oyunu oynamanızı tavsiye ediyorum. Oyunsuz kalmayın, iyi eğlenceler..+ Yorum Gönder
little big planet nasıl bir oyun
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi