The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

+ Yorum Gönder
Tanıtım ve Tam Çözüm ve İncelemeler Bölümünden The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  InKusTe
  Usta Üye
  Reklam

  The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

  Reklam  The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

  Forum Alev
  JRR Tolkien'e gerçekten çok teşekkürler. Böyle muhteşem bir hikaye yazdığı için. Filmlere, kitaplara, çizgi filmlere ve sonunda bilgisayar oyunlarına ilham verdiği, kaynak olduğu için. Geçen sene filmi vizyona girdiğinde büyük bir patlama oldu. Artık LOTR hakkında bir fikri olmayanlar bile, filmi sevmişlerdi, kitaplarına hücum etmişlerdi. Hatta ülkemizde özel baskısı bile çıkartıldı kitapların. Yani para kazanmak kaygısıyla çok değişik atraksiyonlar yapıldı.

  Bilgisayar dünyasında da aynı şeyler geçerlidir. Kolay yoldan para kazanmanın yolları çoktur. Sağlam bir konu hakkında, kısa süren ve üstün körü yapılmış bir oyunu piyasaya sürersiniz, oyun hakkında sadece yüzeysel bilgi verirsiniz. Oyun çıkar çıkmaz, herkes hücum eder. Pişman olsalar bile, olan olmuştur. Şirket yetkilileri cüzdanlarını evlerine nasıl taşıyacaklarını düşünürlerken, siz evde elinizde CD kalakalmışsınızdır. Şimdi ben neden bunlardan bahsediyorum? Çünkü az sonra bahsedeceğim LOTR oyunu, bu tarz bir oyun. Şaşırdınız mı? İlla LOTR ile ilgili olan birşeyin muhteşem olması gerekmez (mesela kardeşimin çizdiği Gandalf resmi gibi - berbattı).

  Oyunun ilk başları oldukça sağlam. Giriş demosu, video görüntülerin kaliteleri iyi derecede. Oyuna ilk girdiğimde, türlü sorunlarla karşılaştım. Herşey titriyordu. Full detaylarda ve en yüksek çözünürlükte oynamama rağmen, ortalık karman çormandı. Hemen oyundan çıktım ve sitesini araştırdım, çoktan 1.1 sürümüne yükselten patch yayınlanmış bile. Bunu yüklemeden oyunu oynamayı düşünmeyin bile. Ayrıca oyunu install ettikten sonra, hiç dokunmadan patch yapın, herhangi bir değişiklik yapıp da patch yaparsanız, daha sonra oyuna giremiyorsunuz. Sanırım ne demek istediğimi anladınız.

  Oyunumzu 3. şahıs perspektifinden oynanan bir aksiyon/macera karışımı. İlk başlarda iyi başlıyor oyun. Kontrolleri falan hayli iyi. Yürümek ve buna benzer durumlarda kamera dışarıdan gösterirken, savaş esnasında, nişan almak için falan karakterimizin gözünden görebiliyoruz. Karakterler derken, oyunda Frodo, Gandalf ve Aragorn'u kontrol edebiliyoruz. Geriye kalan Gimli, Boromir, Legolas, Sam, Merry ve Pippin, sadece yolculukta bize eşlik ediyorlar. Meşhur gurubumuzla, yüzüğü yoketmek için yola koyuluyoruz anlayacağınız. Koskoca 3 film (kitap)'lik yol, bu oyunda ne kadar kısa. Sanırım kestirmeden gidiyorlar.

  Inventory sistemi, sağa sola kayan türden ve oldukça kolay kullanılanlardan. Burada üzerimizde taşıdığımız herşeye çabucak ulaşabiliyoruz. Büyüler, iksirler, bulmacalar için kullanmamız gereken nesneler, hepsi burada saklanıyor. Bu sistem oyunun artılarından bana göre. Kolay kullanılması, zaman kazanılması anlamında. Gerçi, inventory'ye girdiğinizde, oyun pause konumuna geçiyor.

  Aslında oyun iyi bir oyun olabilirdi. Ama yapılan hatalar oyunu eksik bir oyunmuş gibi gösteriyor. Grafikler hiç detaylı değiller. Çok boş ve sade olduklarından, yakından göründüklerinde komik olabiliyorlar. Çözünürlük yüseldiğinde herşey iyi gözüküyor ama sade olduklarından zevk vermiyorlar. karakterlerin animasyonları orta derecede denebilir. Görüntüleri, filmdekine sadık kalınarak yapılmış. Ama dediğim gibi, ara sinematiklerde karakterlere yaklaştığınız zaman, komik görünmelerine sebep oluyor. Ayrıca karakterlerin modellemelerinde yapılan hatalar da affedilmeyecek cinsten. Galadriel'in saçları omuzlarından içeri giriyor ve göğsünden dışarı çıkıyor. Yoksa haberimiz olmadan bu kadın öldü mü? Hmm.. Bu gibi hatalar oyunu yerler bir ediyor bana göre. 2. 2
  InKusTe
  Usta Üye

  --->: The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

  Reklam  Oyundaki mekanlar da kitap ve filme sadık kalınarak tasarlanmışlar. Dışarıda oldukça büyük bir mekan sizi bekliyor olacak. Hem iç hem de dış mekanlarda dolaşabileceksiniz. Mimari iyi tasarlanmış. Dış mekanlarda dolaşmak sorunsuz ama iç mekanlardaki kamera problemleri, baş ağrıtır cinsten. Moria madenlerinde, köşeleri dönerken falan kameranın oralı olmaması, gözden kaçmış düşmanın sizi ham yapmasına sebep olabiliyor. Sinir bozucu yani!

  Müzikler, senfonik ağırlıklı ve yine başınız belaya girdiğinde temposunu artırıyor. Müzikler oyuna iyi oturtulmuşlar, oldukça kaliteliler. Seslendirmeler de iyi denebilir. İngiliz aksanındaki replikler, filmi pek andırmasa da, oyunda fazla kötü durmuyor. Ayrıca mekanların seslendirmeleri de iyi. Mağaralardaki yankılanma, yaratıkların çığlıkları, silahlardan gelen sesler falan oldukça kaliteli denebilir. Demek ki seslerle daha fazla uğraşmışlar. Aslına bakarsanız sadece seslerle uğraşmışlar dersek daha doğru olur :) Oyunun 3D seslerinde bir sorun olduğunu düşünüyorum, çünkü bazen hangi sesin nereden gelmesi gerektiğine karar veremiyor.

  Oynanabilirlik olarak, oyun hiç de başarılı değil. Bir kere oynamak zevkli olmaktan çok uzak. Yerine getirmeniz gereken tonlarca saçma görev var. Ufacık görevleri yerine getirmeden ilerleyemiyorsunuz, bazen boş boş ortalıkta dolaşmak zorunda kalıyorsunuz. Frodo olarak, hoplamak ve zıplamaktan, arada sırada da adam öldürmekten başka birşey yapmıyorsunuz. Aragorn tahmin ettiğiniz gibi ok atabiliyor. Bazen de tekme atarak yaratıkları kendinden uzak tutabiliyor. Gandalf'da balık tutuyor :) Tabi ki büyülerle meşgul. Ama kamera açılarının saçmalaması sayesinde, hiç biri görevlerini yeterince yerine getiremiyor. Oyun bazen çok kolay oluyor, bazen de aşırı zor olabiliyor. Aşırı zorluktan kastım, bir anda üzerinize çullanan kaka adamlar. Ufacık bir Hobbit için onlarca Orc, ne kadar saçma ama.

  İşte böyle. Tolkien fanları bu oyunu alabilirler. Birşey diyemem ama, aradıklarını bulamayacaklardır. Oyunun devamlı çöktüğünden bahsetmedim sanırım. Autosave gibi bir olay olmadığı için de devamlı save etmeniz gerekli. Orc'ları saymazsak, zaten oyun bir noktadan diğerine gitmekten ibaret. Birkaç tane de yan görev var ama zevkli değiller. Yani ister alın ister almayın, ama bu oyun Lord of the Rings ismine yakışan bir oyun değil.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi