Gran Turismo 4 İnceleme

+ Yorum Gönder
Tanıtım ve Tam Çözüm ve İncelemeler Bölümünden Gran Turismo 4 İnceleme ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  InKusTe
  Usta Üye
  Reklam

  Gran Turismo 4 İnceleme

  Reklam  Gran Turismo 4 İnceleme

  Forum Alev
  İlk piyasaya çıktığı zaman kendi tarzındaki en iyi oyundu Gran Turismo. Herkesi şaşırtan grafikleri ve fizik motoru ile 1998 yılında Playstation'a ilk çıktığı zaman büyük bir patlama yapmıştı. İlk oyundan yaklaşık bir buçuk sene sonra serinin devamı olan Gran Turismo 2 piyasaya çıktı. Gran Turismo 2 sadece fizik motorunu geliştirmekle kalmayıp oyundaki araba sayısınıda 500'ye çıkartmıştı. İkinci oyunun ardından Sony, seriınin üçüncü oyununu Playstation 2'de çıkartacağını açıkladı. Sony 2000 yılında piyasaya çıkarttığı jenerasyon konsoluna yaklaşık bir sene sonra Gran Turismo: A Spec'i getirdi. Serinin bu üç oyunu 30 milyonun üzerinde bir satış rakamına ulaştı. Gran Turismo 4 ile bu satış rakamının değişeceği kesin gibi.

  Yarışların birincisi tekrar aramızda

  Gran Turismo ile ilgili tarih dersinden sonra şimdi bakalım Sony bize neler sunuyor serinin en son oyunuyla... Öncelikle oyunun grafikleri muhteşem. Uzun lafın kısası Gran Turismo 4, grafik bölümünde kendi liginde bir numara. Eğer Gran Turismo 4'ü Gran Turismo 3'le karşılaştıracak olursak grafiklerdeki farkı hemen görebiliyoruz. Araba modelleri daha temiz ve detaylı, çevre çok gerçekçi yapılmış -ki bazen yarışı bırakıp grafiklere baktığım zamanlar oldu. Grafikler gerçekten harika ve Gran Turismo 3'e göre bayağı bir geliştirmişler diyebilirim.

  Bazı kişiler Gran Turismo 3'ün hız hissini oyunculara iyi veremediğini söylüyorlardı. Polyphony bu eleştirilere kulak vermiş olmalı ki oyunda bir kaç değişiklik yapmış. Bu en çok birinci kişili görüş açısından belli oluyor. Kamera açılarından bahsetmışken; birinci görüş açısında oynarken duvara çarptığımız an kamera sallanıyor ve görüş alanınız bulanıklaşıyor. Bu olay bizlere çarpma hissini daha iyi bir şekilde veriyor. kalkış veya fren yaptığınız zaman kamera arabadan uzaklaşıyor veya yakınlaşıyor, bu da yine oyuna hız hissinin daha iyi verilmesini sağlamış.

  Gran Turismo 4'te oynanabilirliğin değişeceğine hemen hemen herkes emin gözüyle bakıyordu; çünkü Polyphony bizlere 600'den fazla araba ve 50 tane pist sunacaktı. Her arabanın gerçek hayattaki modeliyle ayni şekilde tasarlanmış olduğunu düşünürsek, bu oyuna ne kadar emek harcandığını anlamak hiç de zor olmamalı. Oyunda 80 tane gerçek araba yapımcılarının arabalarını seçebiliyoruz ve eminim ki herkes kendine hitap eden bir araba bulmak için zorlanmayacaktır.

  Bu sefer de Ferrari süremeyeceğiz

  Malesef bu seferde oyunda Ferrari, Maserati, Bentley ve Lamborghini yok, ama en azından Porsche modellerini seçebiliyoruz. Gran Turismo 4'te yeni dizayn edilmiş olan BMW 330i'da mevcut. Bu da demektir ki; otomobil indüstrisinde Polyphony BMW 330i'ı gören ve süren ilk firma olmalı, zira BMW 330i ilk olarak Kasım 2004'de duyulmuştu. Gran Turismo 4'ün araba listesi bir hayli kabarık diyebiliriz ve bu da biz oyuncular açısından çok güzel bir olay. 2. 2
  InKusTe
  Usta Üye

  --->: Gran Turismo 4 İnceleme

  Reklam  Araba listesine göz attıktan sonra şimdi gelelim oynanabilirliğe. Eğer Gran Turismo 3'ü oynayarak Gran Turismo 4'e hazır olanlardansınız fizik motorunu hemen fark edeceksinizdir. Polyphony, Gran Turismo için yeni bir fizik moturu geliştirmiş ve bunun sayesinde oyunda her köşe dönüşlerinde arabanızın ağırlıgını hissedebiliyorsunuz. Gran Turismo 4'te kullanılan fizik motoru için öncekinden biraz daha sert diyebilirim. Arabalar daha sağlam ve gerçekçi hareket ediyorlar. Artık arabanız yoldaki çıkıntılara daha gerçekçi tepki veriyor ve arabanızı sabit bir şekilde sürmek daha zor. Arabaları kontrol etmek çok daha zevkli ve gerçekçi; burada Polyphony'nin fizik motorunu geliştirmesi de önemli yer tutuyor. Ve arabanızda istediğiniz gibi değişiklikler yapabiliyorsunuz. İsterseniz arabanızın çevikliğini arttırabiliyorsunuz veya daha hızlı bir arabaya da dönüştürebiliyorsunuz. Arabanıza o kadar çok parça takabiliyorsunuzki burada saymakla bitmez. Ama şunu söyleyebilirim; Gran Turismo serisinde ilk defa arabanıza nitro takabiliyorsunuz; ama kullanma sayısı sınırlı.

  Gran Turismo 4'te simülasyon modu düzenlenmiş. Artık tek bir yerden garajınıza gidebiliyor, oyunu kaydedebiliyor ve istatistiklere bakabiliyorsunuz. Ana haritada üç tane hol (Beginner, Professional ve Extreme) var ve bu hollerin içinde katılabileceğiniz yarışlar ve turnuvalar mevcut. Her yarışa aynı arabayla katılamıyoruz, o yüzden ilk arabamızı kullanılmış arabalar bölümünden alacağız; zira büyük ihtimalle yeterli para olmayacaktır. Tavsiyem iyi düşünmeden almayın, sonra zorlanabilirsiniz. Bazı araba yapımcıları sadece kendi arabalarının katılabileceği turnuvalar düzenliyor, o yüzden oyunu bitirmek öyle kolay olmayacak. Ve unutmadan, Gran Turismo 4 klasikler bölümüne 1900'ü, 50'li, 60'lı, 70'li ve 80'li yılların arabalarını da eklemeyi unutmamış. Klasik araba sevenler bu bölümü çok seveceğe benziyor.

  Ana haritada bizlere sunulan diğer yarış seçeneleri ise şunlar: "Power and Speed", "Driving Park" (arabanızın hızını vs. test etmek için), "Original Course" (arabanızı oyunun orijinal pistlerinde sürmek için), "City Course" (aynı), "Real Circuit" (aynı), "Dirt and Snow" (çamur ve kar), "GT Auto" (araba yıkama, yağ değiştime, parça takma, vs.), " Theatre", "Photo Travel" (oyun içinden resim çekebilme), "Replay Theatre" (kaydedilmiş replaylerinizi tekrar izlemek için), "Licence Centre" ve "Tune Car". Tune Car seçeneğinde diğer ülkelerden aldığımız arabaları parçalar ekleyebiliyoruz ve değiştirebiliyorsunuz.

  Gran Turismo 4'te her türden müzik bulabilirsiniz. Rock'tan hıp-hop'a, elektroniktan jazz'a kadar. Ben genellikle çoğu oyununda oyunun muziğini kapatmayı tercih ediyorum, arabaların sesini daha iyi duyabilmek için. Ama bence hala bir oyundaki en iyi araba motoru sesleri NFS:Underground 2'nin PC versiyonunda. Ama Gran Turismo 4'ü de hafife almamak gerekiyor. Buarada söylemeden geçemeyeceğim, imkanı olanlar kesinlikle Gran Turismo 4'ü Logitech 900-degree Driving Force Pro direksiyonuyla oynamalılar. Oyuna yeni bir boyut kazandırıyor, şiddetle tavsiye ediyorum.

  Anlatacak o kadar çok şey var ki Gran Turismo 4'ün. Hakkında belki de hala bahsetmediğim birçok şeyi vardır. Bence bugüne kadar çıkmış olan en iyi yarış simülasyonudur Gran Turismo serisi. Serinin son oyunu, bugüne kadar çıkanlar arasında serinin en iyisi diyebilirim. Gran Turismo severler kesinlikle oynamalılar. Aslında tüm yarış oyunlarını sevenler en azından denemeliler. Şimdi müsadenizle, bitirmem gereken bir turnuva var... 3. 3
  Ziyaretçi
  B-Spec olarakta bahsetmeliydin 24saatlik yarışlarda harika :)+ Yorum Gönder
gran turismo 4 tam çözüm
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi