Akdamar Manastır Kilisesi ( Akdamar Adası )

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Tarih ve Yapıtlar Bölümünden Akdamar Manastır Kilisesi ( Akdamar Adası ) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  InKusTe
  Usta Üye
  Reklam

  Akdamar Manastır Kilisesi ( Akdamar Adası )

  Reklam  Akdamar Manastır Kilisesi ( Akdamar Adası )

  Forum Alev  Akdamar Manastır Kilisesi ( Akdamar Adası )

  Akdamar adası Van-Tatvan karayolunun 50. km.sinde kıyıdan yaklaşık 4 km. uzaklıkta bulunmaktadır.

  Akdamar Kilisesi Vaspurakan kralı I. Gagik tarafından 915-921 yılları arasında yaptırılmıştır.Kiliseyi kral kendisi tasarlamış, uygulamayı keşiş mimar Manuel yapmıştır.1021 yılında Vaspurakan Krallığı ortadan kalkınca 1113 te yapılar manastıra çevrilmiştir ve 1895 yılına kadar kilise bölgedeki Ermeni Patrikliği merkezi olmuştur.Akdamar kilisesi manastır olduktan sonra Kutsal Haç kilisesi adıyla anılır.

  Kutsal Haç Kilisesine XIII. Yüzyıl sonlarında Stephanus şapeli, 1296 da Zacharias şapeli, 1763 te kilisenin batısındaki jamatun ve son olarakta XIX. Yüzyılın başlarında çan kulesi yapılmıştır.

  Akdamar Kilisesi, yörenin en zengin mimari süslemelerine sahiptir. Kilisenin dış cephelerinde, farklı yükseklikliklerde ve kuşaklar halinde dolanan kabartma tekniğinde işlenmiş değişik konular mevcuttur.Alttan itibaren birinci kuşakta incil ve tevrat’tan alınan konular anlatılmaktadır.Dini konular arasında Ermeni tarihiyle ilgili kişiler, prensler, krallar ve azizler görülür. Kilisenin dış cephelerindeki kabartma süslemelere karşılık, iç mekanda zengin fresklere yer verilmiştir.
 2. 2
  aSsude
  Usta Üye

  --->: Akdamar Manastır Kilisesi ( Akdamar Adası )

  Reklam


+ Yorum Gönder
alev akdamar
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi