Gizemli kralın hazine dolu mezarı

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Tarih ve Yapıtlar Bölümünden Gizemli kralın hazine dolu mezarı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  InKusTe
  Usta Üye
  Reklam

  Gizemli kralın hazine dolu mezarı

  Reklam  Gizemli kralın hazine dolu mezarı

  Forum Alev
  Gizemli kralın hazine dolu mezarı

  Bulgar arkeologlar, Trakyalı bir krala ait olduğu düşünülen hazine dolu bir mezar ortaya çıkardı.

  Bulgaristan’ın güneydoğusundaki Zlatinitsa kasabası yakınlarında bulunan mezardan, bir iskeletin yanı sıra 2400 yıl öncesinden kalma altından bir taç, yüzük, zırh ve benzeri tarihi eşya çıkarıldı.Bulgaristan Ulusal Tarih Müzesi direktörü Bozhidar Dimitrov, en sevdiği köpeği ve iki atıyla birlikte gömülen Kralın genç olduğunu belirtti. Mezar, Bulgaristan genelindeki diğer höyüklerden çıkarılan başka mezarlarla benzerlikler taşıyor.

  Ancak Dr. Dimitrov, mezarın aynı zamanda bazı farklılıklar da içerdiği kanısında. Dimitrov’a göre, genç Kral beklenmedik biçimde hayatını kaybetti. Mısırlılar’ın piramit inşa etmeleri gibi, Trakyalılar da kralları için höyükler inşa ediyor, krallar öldüğünde, açılan mezarın üzerine toprak dolduruluyordu. Fakat bu mezar, bir höyüğün içinden çıkarılmadı.

  MEZAR, KRAL SEVT’E AİT
  Dr. Dimitrov, iskelet üzerinde yapılan incelemede kralın genç bir lider olduğunu ve kendisi için cömert bir cenaze töreni düzenlendiğini ortaya çıkardı. Dr. Dimitrov, mezarda bulunan büyük bir yüzüğün, kralın, bir Yunan tanrıçası tarafından taçlandırıldığını gösterdiğini söylüyor. Profesörün teorisine göre, Yunan yazıtları, bulunan iskeletin Kral Sevt’e ait olduğunu gösteriyor.

  Kral Sevt, amcasından miras kalan toprakları yönetmiş, halkın şikayetleriyle karşı karşıya kaldığı zaman da kontrolü sağlamak için Yunan lejyonerlerden faydalanmıştı. Bulgaristan’da o dönemde 23 krallık ayrı bulunduğu göz önüne alınırsa, iskeletin sahibi kralın gerçek kimliğin belirlenmesi için daha kapsamlı çalışma gerekiyor.

  Kaynak: BBC-Türkçe 2. 2
  DURİE
  Bayan Üye

  Cevap: Gizemli kralın hazine dolu mezarı

  Reklam  Tarihte bir çok kavim öldükten sonra dirilmeye inandıkları için değerli gördükleri eşyalarını yanlarına gömülmesini isterlerdi. Bu onların hangi sıfatları taşıdığı ve korunmak isteyişlerinin bir göstergesidir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi