Gizemli Yapıtlar; Kukulkan Piramidi

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Tarih ve Yapıtlar Bölümünden Gizemli Yapıtlar; Kukulkan Piramidi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Gizemli Yapıtlar; Kukulkan Piramidi

  Reklam  Gizemli Yapıtlar; Kukulkan Piramidi

  Forum Alev


  Bugün kale olarak da isimlendirilen piramit Mayalar tarafından astronomi ve matematik hakkındaki bilgilerini ortaya koymak istercesine belirli bir sistemle inşa edilmiştir. Bunu düşündüren nedenler ise; 4 cephesinin her birinde 91 basamağın bulunuşu ve böylece 4x91’le 364 sayısına ulaşılmaşı, son olarak da en tepedeki düzlüğü (1) de eklediğimizde yıldaki günlerin sayısı olan 365’in ortaya çıkmasıdır.

  Ayrıca, piramidi konumu öyle ayarlanmıştır ki, ilkbahar ve sonbaharda ekinoks, yani gece gündüz eşitliğinin gerçekleştiği dönemlerde, piramide gelen güneş ışınları, piramidin çıkıntıları sayesinde, merdiven basamaklarının dibinde bulunan iki yılan başı heykelinin S’ler çizen bir gövde uzantısı oluşacak şekilde bir gölge meydana getirmelerini sağlar. Yani ortaya iki başlı bir yılan figürü çıkar, ki bu yılan da Kukulkan adıyla bilinen ilah tüylü yılandır.
  Yılanın bir özelliği de vücudunun gök cisimlerinin yörüngeleri şeklini alabilmesi, yani S'ler çizebilmesidir. Bir diğer ilgi çekici özellik ise Mayalar'ın piramidi inandıkları yer altı aleminin katlarının sayısı gibi 9 farklı düzey halinde düzenlemiş olmalarıdır. Piramidin tepesinden bakıldığında da 300 hektarlık bir görüş alanına sahip olunur, yani kentteki tüm yapılar görülebilmektedir.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Gizemli Yapıtlar; Kukulkan Piramidi

  Reklam  Meksikada bulunan piramid Mayaların tapınağı olarak bilinmektedir.Mayalar eski insanlar arasında bilim ve teknolojide çok ileri gitmişlerdir.Maya takvimleri neredeyse eksiksiz olarak düzenlenmiş,astronomi alanında gözlemler yapmışlardır.Mayaların nasıl yok olduğu bilinmemektedir.+ Yorum Gönder
kukulkan piramidi,  maya kukulkan piramidi,  kukulkan piramidi nerededir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi