Elhamra Sineması

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Tarih ve Yapıtlar Bölümünden Elhamra Sineması ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aSsude
  Usta Üye
  Reklam

  Elhamra Sineması

  Reklam  Elhamra Sineması

  Forum Alev
  Elhamra Sineması, geçmişte İstanbul'da yer almış tarihi bir sinema salonu ve tiyatro sahnesidir.

  İstiklal Caddesi'nde (Grande Rue de Pera) 320 numarada bulunan ve "Fransız Tiyatrosu" adı verilen binanın, 1831'de çıkan büyük bir yangında yanarak kül olmasının ardından, binanın yerine bir İtalyan (Giustiniani) tarafından yaptırılan yeni ve görkemli bina yeniden tiyatro olarak inşa edilmiştir. sekizer kişilik 26 locası ve altın yaldızlarla, ön sıralardaki deri koltuklarla, kubbe şeklindeki tavanıyla süslü bina, Kristal Palas adıyla anılmaktaysa da iş yapamaması üzerine el değiştirerek bir süre halı ve mobilya dükkânı olarak kullanılır. "Arapzade Sait Bey"in binayı satın almasıyla; 1923 yılında Elhamra Sineması haline gelir.
  1936 yılında yine el değiştiren yapı, "Sakarya Sineması" adını alır. 1944 yılında yeniden Elhamra adıyla film gösterimlerinin yapıldığı sinema salonu, iş yapamama nedeniyle tekrar tiyatro salonu haline getirilerek; Gülriz Sururi - Engin Cezzar Tiyatrosu, ile, Toto Karaca'nın yönettiği İstanbul Tiyatrosu, Elhamra'da bir çok oyun sergilemiştir.
  1976 yılında yeniden sinema salonu haline getirilmesiyle, günün cinsel içerikli filmleri modasına uyan yapı, 15 Şubat 1999'da yine bir yangınla sarsılarak kullanılamaz hale geldi. Yerine inşa edilen bina, gece kulübü olarak kullanıma açıldı.
  Elhamra Sineması, Atatürk'ün de iki kez film izlemesi, Muhsin Ertuğrul'u tebrik etmesi, ilk Türk sesli film yapımı olan İstanbul Sokaklarında'nın oynatılması, özgün biçimini koruyan en eski İstanbul Tiyatrosu olma gibi özelliklere sahiptir.
  İzmir'de de bugün Devlet Opera ve Balesi 'nin yeri olarak kullanılan bina, geçmişte Elhamra Sineması adıyla hizmet vermekte, film gösterimleri ve tiyatro oyunları sahnelenmekteydi.  Elhamra Sineması'nın içinde bulunduğu Elhamra Han
  İle İlgili Yazılar

 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Elhamra Sineması

  Reklam  Elhamra sineması yanarak kül olan binaya atıfla yerine bir italyan mimar tarafından yapılan bir binadır. Sinemanın ismi kırmızı sinema anlamına gelmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi