Yedi Kule Zindanları

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Tarih ve Yapıtlar Bölümünden Yedi Kule Zindanları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aSsude
  Usta Üye
  Reklam

  Yedi Kule Zindanları

  Reklam  Yedi Kule Zindanları

  Forum Alev
  Yedikule Zindanları (veya gözlem kalesi görünümünde olduğundan Yedikule Hisarı), İstanbul'un ve Türkiye'nin en eski açık hava müzelerinden birisidir. Her tarihi yapı gibi bu eser de uzun ve önemli bir tarihe sahiptir.

  Zindanın Kuruluşu ve Altın Kapı

  Yedikule, aslında adı gibi bir zindan oluşturmak amacı ile değil, Bizans'a misafir gelen kralları ve yabancı sarayların mensuplarını ihtişamlı bir şekilde karşılamak için yapıldı. Türk Tarih Kurumu'nun yaptığı araştırmalara ve elde edilen tarihi verilere göre, başlıkta belirtilen Altın Kapı'yı bir zafer takı olarak dönemin Bizans İmparatoru Theodosius' inşa ettirdi. Theodosiustan sonra tahta geçen oğlu da dört tane yüksek gözlem kulesinden oluşan bir kaleyi kapı ile birleştirdi.

  Fatih Sultan Mehmet Kuleleri Garnizona Çevirir

  Tarih bu gelişmelerden sonra çok fazla ilerlemişti ve tüm dünya tarihini çağ atlatan İstanbul'un Fethi ile şehri eline geçiren Fatih Sultan Mehmet, yapıya üç kule daha ekler ve tam yedi tane kule olur. Ayrıca kaleye surlar da ekletip kuleleri bağlayan padişah, burada bir garnizon oluşturdu. Böylece Bizans ve Osmanlı uygarlıkları bütünleşmiş oldu. padişah yapıtın temizliği ve onarımı için bölgeye malzeme desteği de sağladı.

  yedi kule zindanlari 0.jpg

  yedi kule zindanlari 1.jpg

  yedi kule zindanlari 2.jpg

  yedi-kule-zindanlari-3.jpg

  yedi kule zindanlari.jpg 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Yedi Kule Zindanları

  Reklam  İstanbul'un en eski tarihi yapıları arasında yer almaktadır.Burası aslında Bizanslılar zamanında konuk evi olarak yapılmış ve daha sonra Fatih tarafından kuleler eklenmiş ve yedi tane kulesi olduğu için 7 kule adını almıştır.Buranın içinde zindan olarak kullanılan 2 kule olduğu için zindanlarla anılmaktadır.+ Yorum Gönder
yedikule zindanları,  yedıkule
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi