Tarihi Hanlar ve Köprüler Resimleri (Açıklamalı)

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Tarihi Resimler Bölümünden Tarihi Hanlar ve Köprüler Resimleri (Açıklamalı) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Tarihi Hanlar ve Köprüler Resimleri (Açıklamalı)

  Reklam  Tarihi Hanlar ve Köprüler Resimleri (Açıklamalı)

  Forum Alev
  Tarihi Hanlar ve Köprüler

  EMİR HAN  tarihi-hanlar-emirhan.jpg
  Emir Han (Bey Hanı), Orhan Gazi Külliyesi’nin bir parçası olarak 1340 yılında yapılmıştır. 36 mahzen ve 38 odanın yer aldığı, ortasında şadırvanlı bahçenin bulunduğu, Ulucami’nin yakınında yer alan Emir Han dün olduğu gibi bugün de hem ticaret hem de kent merkezini oluşturma görevini devam ettirmektedir. Asırlardır iki ulu çınarın bekçilik yaptığı Emir Han’da tekstil ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

  KOZA HAN


  tarihi-hanlar-kozahan.jpg

  Ulucami ve Orhan cami arasında yer alan bu bu iki katlı tarihi han, 1490/92’de Sultan II. Bayezit tarafından yaptırılmıştır. Bahçenin ortasında alt katı çeşme olan iki katlı mescit bulunur. 95 odası bulunan Koza Han, Türkiye’nin koza alım merkezidir.
  Handaki dükkânlardan ipek eşarp ve kumaşlar satın alabileceğiniz gibi, bahçesinde çay ve kahvenizi yudumlayarak soluklanabilirsiniz.


  PİRİNÇ HAN  Tarihi Hanlar pirinchan.jpg
  1508 yılında Sultan II. Bayezit tarafından yaptırılan Pirinç han; büyük bir avlunun çevresinde iki katlı olarak yapılmış olup toplam 78 oda bulunmaktadır.

  Han avlusunda çevresi 7.10 metre olan tarihi çınar ağacının gölgesinde dinlenebilirsiniz.

  İPEK HAN  tarihi-hanlar-ipek-han.jpg
  Sultan Mehmet Çelebi tarafından yaptırılmış olup, zemin katta 39, üst katta 41 olmak üzere 80 oda bulunmaktadır.
  Bursa’nın çarşı merkezinde yer alan, en güzel ve en büyük yapılarından biri olan İpek Han’da tekstil ve mefruşat esnafı hizmet vermektedir.


  GEYVE HAN  tarihi-hanlar-gevye-han.jpg
  Hanlar Bölgesi’nin en özgün yapılarından biri olan Geyve Han 15. yüzyılda yaptırılmıştır. İki katlı yapıda kare bir avlu çevresinde sıralanmış, alt katında 26, üst katında ise 30 oda vardır. Bursa Osmangazi Belediyesi’nce 2007’de restore edilen Han’ın yaklaşık 100 yıldır kapalı olan Kuzey kapısı da açılmak suretiyle Han’ın Bursa ile yeni yüzüyle buluşması sağlanmıştır.

  TUZ HANI


  tarihi-hanlar-tuz-hani.jpg
  Bursa hanlar Bölgesinde Uzunçarşı’da Tuzpazarı Caddesi üzerinde yer alan Tuz Hanı 1454 yılında avlu etrafında sıralı iki katlı olarak yaptırılmıştır. Üst katta 23, alt katta da 20 adet odası mevcuttur. Yapı, Bursa’nın en küçük hanlarından biridir.

  BALİBEY HAN


  Tarihi Hanlar bali bey han.jpg

  15 yy. sonlarında Fatih Sultan Mehmet döneminin Niğbolu Sancak Beyi Hamza Bey’in oğlu Balibey tarafından yaptırılan han, Bursa’nın en önemli tarihi miraslarındandır.

  Kapalıçarşı’daki ticari faaliyet için kent dışından gelen kafilelere hizmet etmesi amacıyla, çarşının karşısında bulunan bir alan üzerine yaptırılan 3 katlı hanın içerisinde 64 oda bulunmaktadır.

  Atatürk Caddesi üzerinde yer alan, orijinali 3 katlı ve 64 odalı olan Balıbey Han aslına uygun olarak Bursa Büyükşehir Belediyesi’nce 2007 yılında restore edilmiştir. Geleneksel Türk kahvehanesi ile turistik bir restoranın hizmet vereceği 500 yıllık tarihi geçmişe sahip Balıbey Han’da; çini, gümüş, halı, antika, havlu, ipek gibi turistik ve hediyelik eşyaların satışa sunulduğu dükkânlar bulunuyor.

  2008 Mart ayında şehri ile buluşturulan Balibeyhan içerisinde, Bab-ı Ziyafet Restaurant ve Balibeyhan Kahvehane hizmet vermektedir.

  BEDESTEN VE KAPALIÇARŞI


  tarihi-hanlar-bedesten-ve-kapali-carsi.jpg

  Orhan Gazi’nin yaptırdığı ve ilk Bedesten olarak bilinen Emir Han’ın yetersiz kalması üzerine Yıldırım Bayezit tarafından XIV. yy’ın sonunda yapılan 100 dükkânlı Bedesten günümüzde hem Bursa’nın hem de Kapalıçarşı’nın kalbini oluşturmaktadır.

  Kentin merkezindeki Emir Han, Koza Han, Geyve Han gibi hanların aralarının zaman içinde çatı ile kapatılarak oluşturulan Kapalı Çarşı; daha sonraları Sahaflar, Aktarlar, Yorgancılar, Sandıkçılar, Kuyumcular, Kavukçular, İplikciler, Sipahiler ve Bakırcıların ilave edilmesiyle genişletilmiştir.
  Geçmişte alışveriş ve ticaretin nabzının attığı Ulucami’nin arka tarafındaki Kapalıçarşı ve Bedesten günümüzde de tüm zenginliği ve canlılığı ile hizmet vermeye devam ediyor.


  IRGANDI KÖPRÜSÜ


  tarihi-hanlar-irgandi-koprusu.jpg

  Gökdere üzerinde, Setbaşı Köprüsü’nden ovaya doğru inildiğinde ilk köprüdür. 1442 yılında, Irgandı Hoca Muslihiddin’in babası Pir Ali tarafından yaptırılmıştır.

  1855 depreminde büyük hasar gören köprü, son olarak Yunan işgalinde bombalanarak büyük darbe alır. 1940′lı yıllara kadar trafiğe bile kapalı olan köprü, tarihi dokusuna uygun olarak yeniden hayata kazandırılır. Nitelik ve özellik açısından dünya üzerinde yer alan arastalı yani çarşılı dört köprüden biri olan köprü, yeni işlevi ile bir yakadan diğer yakaya yalnızca ulaşımı sağlama aracı değil aynı zamanda bir sanat köprüsü olma özelliğini de taşır. Bugün Bursa’da; Abdal, Nilüfer, Mihraplı, Setbaşı, Irgandı, Tatarlar gibi birçok tarihi köprü bulunuyor.

  MİHRAPLI KÖPRÜSÜ


  Tarihi Hanlar mihrapli koprusu.jpg
  Çelebi Sultan Mehmed’in kızı Selçuk Hatun tarafından 15. yüzyılda yaptırılmıştır. Nilüfer Deresi’nin iki ana kolu üzerinde kurulmuş, yarım haldeki köprünün müzeye kaldırılmış olan kitabelerinde “Bu köprü, Osman oğlu Orhan oğlu Bayezid oğlu Mehmed’in kızı, kadınların sultanı, melikelerin melikesi, iyilikleri son dereceye ulaşmış olan Selçuk Hatun’un emri ile kuruldu. Allah iffet ve ismetini devam ettirsin” denilmiş ve köprü kalıntısının yetkililerce korunması vasiyet edilmiştir. Günümüzde köprünün hemen yanına yenisi yapılmıştır.  NİLÜFER KÖPRÜSÜ


  Tarihi Hanlar nilufer koprusu.jpg
  14. yy’da Orhan Gazi’nin eşi Nilüfer Hatun tarafından yaptırıldığı için O’nun adıyla anılan bir diğer tarihi köprü ise Geçit köyünün güneybatısında bulunan ve bugün kullanılmayan Nilüfer Köprüsü’dür. Bursa’nın varlığını sürdüren en eski yapıtlarından ve bilinen en eski köprüsü olan Nilüfer Köprüsü, kesme taşlarla ve tuğla kullanılarak yapılmıştır. Biri büyük olmak üzere 4 sivri kemerden oluşmakta iken sonraki yıllarda yatağın dolması üzerine tuğladan 4 küçük kemer daha eklenmiştir.

  ABDAL KÖPRÜSÜ  Tarihi Hanlar abdal koprusu.jpg
  Yine Nilüfer deresi üzerinde yer alan bir başka köprü ise Abdal Köprüsüdür. Günümüzde Osmangazi ilçesi sınırları içerisinde kalan ve 1669 yılında Bursalı tüccar Abdal Çelebi tarafından hayrat olarak yaptırılan Abdal Köprüsü, döneminin önemli sivil mimari eserlerinden biridir. Kesme taşlardan yapılan bu köprü, 1978 yılından sonra restore edilerek araç trafiğine kapatılmıştır. 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: Tarihi Hanlar ve Köprüler Resimleri (Açıklamalı)

  Reklam  Özenle yapılan ve kalite bakımından dünya genelinde en iyi mimari yapıya sahip olan Osmanlı devleti yapmış olduğu hanlar köprüler ve diğer mimari yapılar günümüze kadar gelmiş olması kalitesini göstermektedir. Halen faydalanabildiğimiz yapılardır.+ Yorum Gönder
tarihi eserler resimli açıklamalı,  tarihi eserler resimli
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi