Çarşamba Dîvânı

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Tarihi Sözlük Bölümünden Çarşamba Dîvânı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Çarşamba Dîvânı

  Reklam  Çarşamba Dîvânı

  Forum Alev
  Osmanlı Devletinde her çarşamba günü İstanbul’un meselelerini görüşmek üzere sadrâzamın başkanlığında toplanan dîvân. Çarşamba Dîvânı’na İstanbul ve bilâd-ı selâse (üç belde: Eyüp, Galata, Üsküdar) kadıları katılırdı. Dîvân-ı Hümâyûn çavuşları ve tezkireciler de Dîvân’da vazîfeliydiler. Kâdıların Dîvânhâne’ye gelmelerinden sonra sadrâzam da selîmî kavuk ve erkân kürküyle Dîvânhâne’ye çıkardı. Bu sırada Mehterhâne’nin nevbet çalması âdettendi.
  Çarşamba Dîvânı’nda İstanbul halkının değişik konulardaki şikâyetleri yanında, İstanbul’un iâşe, âsâyiş, temizlik, su, ulaşım ve yangın gibi meseleleri görüşülür ve karâra bağlanırdı. Alınan kararlar sadrâzamın mührüyle onaylandıktan sonra, ilgili yerlere havâle edilirdi. Çarşamba Dîvânı, 19. yüzyılın ortalarında Bâbıâlî’de yapılan reformlar sırasında kaldırılmıştır.

 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Çarşamba Dîvânı

  Reklam  Özellikle İstanbul'un önemli sorunlarını konuşmak ve çözmek için çarşamba günleri toplanan divana denmektedir.Bu divana önemli kadılar katılırdı.Aynı zamanda bugün halkın sorunları da dinlenirdi.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi