Amedi nedir, tarihi sözlük

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Tarihi Sözlük Bölümünden Amedi nedir, tarihi sözlük ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Amedi nedir, tarihi sözlük

  Reklam  Amedi nedir, tarihi sözlük

  Forum Alev
  Amedi:
  1. Yeniçeri Ocağı’yla, sonraları askerlik dairelerinde erler için tutulan defter
  Bölük, tabur veya alaya alınan askerin künyesi yazılırken yanına âmedî işareti konulur, karşılığına nereden geldiği ve tarihi yazılırdı. Terfi ettiği veya başka bir yere nakil olunduğu zaman künyesine gitti anlamında reftî işareti konur ve karşılığına nereye gittiği ve tarihi kaydedilirdi. Gidip gelme anlamında fimedt şüd tabiri kullanılırdı. Âmedî, reftî tabirleri Osmanlı saltanatının sonuna kadar tutulmuş olan askerî künye defterlerinde kullanılmıştır.

  2. Vükela Meclisi müzarekerelerini idareye ve sarayla cereyan eden yazı islerini yürütmeye yetkili olan memura Âmedî adı verilirdi. Aynı kişi için âmedci tabiri de kullanılırdı.
  Osmalı saltanatının sonuna kadar devam eden bu vazife için Âmed-i Divan-ı Hümâyûn mührü kullanılmıştır. Mecliste âmedî kalemi memurlarından biri istenilen kağıtları okur ve Meclis’in zabtını tutardı. Zabıt ertesi Meclis’te imzalanırdı. İmzalı zabıt âmedî odasında kalır, sureti çıkartılarak, mühürlenir ve Mektubî Kalemine gönderilirdi. Mektubî Kalemi zabtı ait olduğu yere tebliğ ederdi.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Amedi nedir, tarihi sözlük

  Reklam  Osmanlı devleti askeri teşkilatında yer alan Yeniçerilerin kayıtlarının tutulduğu deftere amedi adı verilmekteydi.Bu defter tüm askerlerin kayıtlarını tutarlardı.Bir çeşit kütük defteri gibi defterlerdir.+ Yorum Gönder
amedi,  amedi nedir,  amedi ne demek,  amedi defteri,  Amedim ne demek
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi