Zazaca

+ Yorum Gönder
Her Telden ve Tatlı Sözlük Bölümünden Zazaca ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  elifizmir
  Özel Üye
  Reklam

  Zazaca

  Reklam  Zazaca

  Forum Alev
  Zazaca  Türkiye’de özellikle Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve İç Anadolu bölgelerinde, Gürcistan'da, bazı Avrupa ülkelerinde, Kazakistan'ın birkaç şehrinde ve Kuzey Irak'da konuşulan Kuzeybatı İranî dilidir. Zazaca, Türkiye'de Türkçe ve Kürtçe'den sonra en çok konuşulan üçüncü dildir. Zazaca , Türkiye'de iki ilde Tunceli ve Bingöl'de en fazla konuşulan dildir. Bu iki ilin dışında Erzincan (Tunceli'ye yakın ilçesi Üzümlü -Cimili- ve Tercan'ın köylerinde) , Elazığ, Diyarbakır, Sivas, Muş, Erzurum, Urfa, Adıyaman, Malatya, Batman, Bitlis, Kayseri, Aksaray.. gibi illerin bazı bölgelerinde konuşulur.


  Zazalar kendi dillerini genellikle Zazaki olarak adlandırırlar ve dilbiliminde de daha çok Zazaki / Zazaish ve Dimli olarak tanınır. Bunun yanında Kırmancki, Dimilki, Zonê Ma, Dersimce gibi kavramlar da Zazaca'nın yerel adlarıdır.
  Hint-Avrupa dil ailesinin İrani gurubuna ait olan Zazaca, Alman dilbilimci Prof. Dr. Jost Gippert ve LeCoq'a göre İrani dillerin Kuzeybatı kolunun Hyrkani (< Gurgân) alt gurubuna aittir. Gilanice ,Goranice, Mazenderanca,Beluçice, Sengserice dilleri de bu alt guruba aittir.
 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Zazaca

  Reklam  türkiyede pek çok ilde konuşuluyor kürtçe ile karıştırılıyor ama değil kürtçe ilginç olan gürcistanda dahi olması zazacanın bunun yanında kazakistan kuzey ırak gibi yerlerde konuşulmaktadır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi