Hat trick - Futbol Terimleri Sözlüğü

+ Yorum Gönder
Her Telden ve Tatlı Sözlük Bölümünden Hat trick - Futbol Terimleri Sözlüğü ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  LoveNess
  Bayan Üye
  Reklam

  Hat trick - Futbol Terimleri Sözlüğü

  Reklam  Hat trick - Futbol Terimleri Sözlüğü

  Forum Alev
  Hat trick, (ya da hat-trick) bir spor müsabakasında bir sporcunun hedeflenen amacı (futbol, hokey ve rugby'de gol vs.) bir müsabakada tek başına üç kez gerçekleştirmesinde kullanılan terimdir. Türkçe'ye üçleme şeklinde tercüme edilebilse de, genel kullanımı İngilizcedeki haliyle "Hat trick" şeklindedir.
  İlk kullanıldığı dönemlerde üç kez peşpeşe hedeflenen başarıyı gösteren sporcunun performansı için "hat trick" ifadesi kullanılırken, günümüzde ardarda olmasına bakılmadan bu terim kullanılmaktadır. Örneğin İngiltere'de ilk dönemlerde bir futbolcunun bir maçta üç gol peşpeşe atması hat-trick kabul edilmekteydi.
  Formula 1 yarışları başta olmak üzere otomobil yarışlarında ise hat trick; bir pilotunun sıralamaları 1. sırada bitirip pole pozisyonu alması, yarışı birinci bitirmesi ve yarışın en iyi tur zamanını yapması halinde kullanılır.
  Hat trick kelimesi etimolojik olarak Viktorya Dönemi'ne kadar gider. Kelime o dönemdeki sihirbazıların şapkalarından üç adet tavşan çıkarmasından türemiş ve ilk olarak kriket sporcuları için kullanılmıştır. Hat trick terimi ilk kez HH Stephenson adlı sporcu için 1858 yılında kullanılmıştır.[1] İlk olarak yazılı olarak kullanılması ise 1878 yılında olmuştur. [2] 2. 2
  GAZİBE
  Bayan Üye

  Cevap: Hat trick - Futbol Terimleri Sözlüğü

  Reklam  Futbolcuların en çok yapmak istedikleri şeylerden biridir.Hem galip gelmek hem de bir maçta üç gol atmak.Bir futbolcu bir maç içinde üç tane gol atması bu isimle bilinmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi