Kaza Yapmamak İçin Gerekenler

+ Yorum Gönder
Modifiye Bölümü ve Teknik Bilgiler Bölümünden Kaza Yapmamak İçin Gerekenler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Toprak
  Özel Üye
  Reklam

  Kaza Yapmamak İçin Gerekenler

  Reklam  Kaza Yapmamak İçin Gerekenler

  Forum Alev
  Trafik Kazaları ülkemizin adeta bir Yüz Karası haline gelmiştir. Yurt dışındaki bazı kesimlerde ülkemiz insanı ile Trafik Kazaları maalesef özdeşleşmiş bulunmaktadır. Müller deyince "GOL", Türk deyince "KAZA" gibi.
  Bu bir iftira değil, istatistikler onları haklı çıkarıyor. Çünkü bahis konusu olan hem mal, hem de "Can" dır.
  Milletçe bize düşen görev, akıl yolu ile davranıp, bu kara lekeyi üzerimizden atmaktır.
  Bu aslında çok ta kolaydır zira, kazalar kader değil, düşüncesiz ve sorumsuz davranışların bir sonucudur.
  Yabancı uzmanlar, Trafik Kazalarının azaltılması için şu meşhur 4 E formülünün yerine getirilmesinin şart olduğunu belirtmektedirler:

  1. (E) Education. : (Eğitim)
  2. (E) Engineering : (Teknik Bakım)
  3. (E) Enforcement : (Yasal düzenleme ve denetim)
  4. (E) Emergency : (Acil Yardım)
  Bu doğrulara ek olarak biz çok daha basit bir formül öneriyoruz: HAYA formülü.

  Kaza ihtimalinin sıfıra indirilmesi için uyması kolay olan bu kuralına riayet yeterlidir:

  1. (H) Hatalı Sollama
  2. (A) Aşırı hızlı gitme
  3. (Y) Yakın takip yapma
  4. (A) Alkollü araç kullanma
  Bu dört basit kurala uyulduğu takdirde, sizden kaynaklanan kaza yapma ihtimâlinin milyonda bir bile olmayacağını bilmek gerekmektedir

  Bu konuda en büyük görev, elbette ki gençlere düşmektedir. Zira kazaya karışanlar arasında gençlerin oranı oldukça yüksektir.

  SEVGİLİ GENÇLER
  Tekrar ediyoruz ki, insanın en kutsal değeri olan "Yaşama Hakkı"; sorumsuz insanlar tarafından trafik kazalarında yok edilmektedir. Dünyada en çok kaza olan ülkeler listesinde ise ülkemiz, hep ilk sıralarda yer almaktadır. Bu acı felâketler, can ve mal kaybının yanında, bir ömür boyu sakat ya da yetim kalanları, sönen ocakları da arkasında bırakmaktadır.
  Bilindiği gibi sürücü kurslarında eğitim tam olarak verilmiyor ama hemen herkes bir şekilde imtihanı kazanıyor ve ehliyetini alabiliyor. Burada esas gaye, sadece imtihanı kazanmak değil; trafik kurallarını tam olarak öğrenmek, sürücü eğitimini de iyi almak olmalıdır. Bu konuda titizlik gösteren gençlerin sayısının arttığını görmek, ülkemizde insan kalitesi ile kültür düzeyinin yükselmekte olduğunun işaretidir.
  Zira yaptığı işi sadece başarmak için çaba gösterenleri "Yönetilen Tip-Tüketici" olarak; işin öncelikle ayrıntılarını anlamaya çalışanları ise "Yönetici Tip-üretici" olarak tarif etmek gerekmektedir. Ana hedef öğrenmek olunca, kazanma şansı zaten % 100 olmaktadır. Bu sebeple ideâliniz, hem eğitime devam etmek, hem de ön sıralarda oturmaya çalışmak olsun.
  Sürücü belgesinin gerçek adı "Ehliyet" olup, "işinin tam ehli, uzmanı" anlamını taşır. İnsan hayatının söz konusu olduğu bir çalışmayı ezbercilik veya kopya ile geçiştirmek isteyenler ise "iradesi zayıf, sorumluluk derecesi düşük, topluma ve çevreye problem yaratan kişiler" olarak değerlendirilir.
  Direksiyonda iken asla otonuzu bir "Meydan Okuma Aracı" zannedip, kendinizi onunla ispatlamaya kalkışmayınız... buna asla tenezzül etmeyiniz. Çünkü kullandığınız arabayı tasarlayıp, üreten siz değilsiniz ki...! İnsan kendisini ancak; güreş, koşu veya boks gibi spor dallarında ispatlayabilir. Başkalarının ürettiği oto ile değil.
  Kişiliği sağlam olanlar için otomobil; attan daha hızlı giden basit bir nakil vasıtasıdır. Bu kişiler onu uzay aracı olarak algılamazlar..! Otolarının markasını veya kalitesini de bir övünç nedeni saymazlar.
  Otomobilin gazına küçük bir çocuk bile bassa araç hızlanır. Hız marifet değil. Biraz sonra nelerin olabileceğini erkenden sezinleyip, aklı ve zekâyı ona göre kullanarak, önceden tedbirini almaktadır marifet.
  Ehliyet aldıkları hâlde, en basit kurallara bile uymayanlarla, aşırı hızlı ve alkollü araç kullananların, zaten kompleks sahibi, zayıf, zavallı kişiler oldukları uzmanlarca ifade edilmektedir.
  Yedeği olmayan tek şey "Can"dır. Hem kendi canını, hem başkalarının canını gereksiz yere tehlikeye atanların akılları ek------. Yolda karşılaştığınız takdirde onlarla muhatap olmayınız.
  İyi bir kültürle yetişen, sağlam karakterli gençlerimizin otomobili "Amaç Değil, Araç" olarak algıladığını görmek, eğitime önem verme ve derslere devam etme konusunda titiz davranmaya başladııklarına şahit olmak ülkemiz, gençliğimiz ve geleceğimiz adına sevindiricidir.
  Özetlemek gerekirse ideâl olan; Yüce Yaradan'ın, her insana armağan ettiği akıl ve zekâyı, eğitimle kazanılan bilgiler doğrultusunda ustaca kullanabilmektir.
  Unutmayınız ki, geleceğin liderleri, toplumun saygın kişileri, genç yaşında bile olgun davranması bilenler arasından çıkmaktadır.
  Unutmayınız : HAYA hayat kurtarır.
 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Kaza Yapmamak İçin Gerekenler

  Reklam  arkadaşlar kaza yapmamak için dikkatli olunmalı olmayanları uyarmamız gerekir insanlar bilinçli deyiller bizim insanları bilinçlendirmemiz gerek bu yüzden afişler asmalıyız yanımızda ilk yardım çantası taşımalıyız bazı şoförlerimiz acemilikten hayatlarından oluyor bazıları cançekişiyolar lütfen şoförleri uyaralım+ Yorum Gönder
kaza yapmamak için ne yapmalıyız,  kaza yapmamak için neler yapmalıyız,  kaza yapmamak için,  trafikte kaza yapmamak için ne yapmalıyız,  trafik kazası yapmamak için
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi