Maddi Hasarlı Kaza Durumunda Yapılması Gerekenler

+ Yorum Gönder
Modifiye Bölümü ve Teknik Bilgiler Bölümünden Maddi Hasarlı Kaza Durumunda Yapılması Gerekenler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Toprak
  Özel Üye
  Reklam

  Maddi Hasarlı Kaza Durumunda Yapılması Gerekenler

  Reklam  Maddi Hasarlı Kaza Durumunda Yapılması Gerekenler

  Forum Alev
  Maddi Hasarlı Kaza Durumunda Yapılması Gerekenler


  Maddi hasarlı kazalarda kaza tespit tutanağı doldurulması uygulaması 1 Nisan 2008 tarihinde yürürlüğe girdi. Bu işin ilk adımı herkesin aracında kaza tespit tutanağı bulundurması. Bu tutanaktan şimdiye kadar 4 milyon adet bastırıldı.  İlk adım tamam. Rapor aracınızda duruyor. Hiç istemeyiz ama diyelim ki ufak bir kaza yaptınız. Herhangi bir yaralanma yok ve araçlarda sadece maddi hasar meydana gelmiş. Şimdi ne yapacaksınız?  Öncelikle karşı tarafın ehliyeti olduğunu ve trafik sigortası bulunduğunu teyit edin. Araba çekilmeden önce bu kontrolü mutlaka yapın. Çünkü eğer karşı tarafın ehliyeti yoksa ya da trafik sigortası yaptırılmamışsa söz konusu uygulamadan yararlanılması mümkün değil.  Diyelim ki kaza yaptığınız aracın sürücüsü ile kazanın oluş şekli hakkında uzlaştınız. Şimdi sıra tutanağı doldurmaya geldi. İki taraf da tutanağı doldurup imzalayacak. Daha sonra bu tutanakla karşı tarafın Trafik Sigortası poliçesini düzenleyen şirkete veya kendi aracınızın kasko şirketine başvuracaksınız. Ayrıca mümkünse kazanın bir fotoğrafının çekilmesi de yararlı olur. Varsa fotoğrafı tutanakla birlikte şirkete teslim edin.  Sigorta şirketleri, en geç takip eden işgünü sonuna kadar tutanağı elektronik ortamda Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi'ne (TRAMER) ulaştıracak. TRAMER de trafik sigortası poliçesini düzenleyen sigorta şirketlerine ulaştıracak. Tutanağın TRAMER'e gönderilmesinin ardından kurum 3 işgünü içinde kaza krokilerini de dikkate alarak, tutanak çerçevesinde yüzde sıfır, 50, 100 oranlarına göre sorumluluk değerlendirmesi yapacak.  TRAMER tarafından gönderimi izleyen 3 işgününde yapılan şirket değerlendirmelerinde farklı sonuçlara ulaşılması halinde tutanak, tutanak değerlendirme komisyonuna sunulacak. Komisyon, tutanağı ve varsa fotoğrafları inceleyerek sorumluluk oranlarını kesin olarak belirleyecek ve TRAMER aracılığıyla ilgili şirketlere bildirecek.


  İlgili sigorta şirketi kendisine sorumluluk oranının iletilmesi ve gerekli belgelerin tamamlanmasının ardından 8 işgünü içinde tazminatı ödeyecek. TRAMER'in hak sahiplerinin tutanak incelemesinin hangi aşamada olduğunu internet üzerinden öğrenmelerini sağlayacak altyapı da kuruldu.


 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Maddi Hasarlı Kaza Durumunda Yapılması Gerekenler

  Reklam  Bir soru sormak istiyorum
  1hafta önce kaza yaptim kaskoyu aradım aracimi cektiler servise simdilik karsimda muhatap yok ne zaman karar verecekler onarim mi pert mi diyecekler çok bekletirletmi acaba?
  Birde kasko degerim 32000 aracın onarim maliyeti 14 000 civari tutuyormus pert verirlermi ? Vermezlerse benim isteme hakkim varmı? Cvp verirseniz sevinirim 3. 3
  Ziyaretçi
  kaza anında yapabileceklerim+ Yorum Gönder
maddi hasarlı kazalarda yapılması gerekenler,  kaza anında yapılması gerekenler,  kaza yaptıktan sonra yapılması gerekenler,  kaza yapıldığında yapılması gerekenler,  kaza durumunda yapılması gerekenler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi