İntercooler ne işe yarar?

+ Yorum Gönder
Modifiye Bölümü ve Teknik Bilgiler Bölümünden İntercooler ne işe yarar? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  İntercooler ne işe yarar?

  Reklam  İntercooler ne işe yarar?

  Forum Alev


  Intercooler'ın adı herkes tarafından bilinir fakat bu parçanın tam olarak ne iş yaptığını tam olarak bilmeyiz.Şimdi bu parçanın görevini anlatmaya çalışacağım. Her araçta olduğu gibi Turbo otomobillerdede motora giden hava önce HavaFilitresi elemanından geçer.İçeri alınan hava silindirlerin içindeki patlamadan sonra Turbo kompresorune gelir ve burdanda Intercooler'a pompalanır. Kompresyona uğrayan hava ısınır, ısınan hava ise genişler.İçerideki havanın ısınmasının sebebi Turbonun sıcak olmasından değil, kompresyona uğramasından dolayıdır.WRX'lerde bulunan scoop(Subaruların önündeki hava girişi) içeriye aldığı soğuk hava sayesinde diğer tarafa geçmekte olan(içeriye alınan kompresyona uğramış hava) sıcak havayı yoğunluğun artmasına ve daha fazla hava molekküleri içermesine yardımcı olur.Artık soğuyan ve hava molekküleri artan gaz emme manifoldundan tekrar içeri alınır ve burda kompresyona uğrayan hava, ısınır.Isınan hava ise genişler bu yüzden turbodan gelen basınç artışı havanın motora gitmeden önceki ısınmasının sonucudur.İyi bir güç artışı için silindirler daha fazla hava moleküllerine ihtiyaç duyarlar, sadece basınç motorun gücüne artırmaya yetmez.

  Motora girecek en soğuk hava alabileceğiniz en yüksek güç anlamına gelir.Bu yüzden intercoolerın büyük olması demek daha fazla havayı moleküllerine ayırıp daha soğuk havayı motora gönderebileceği anlamına gelmektedir.Intercoolerın soğutmasına yardımcı olmak amacı ile intercoolera su püskürten kitler bulunmaktadır.Bu kitlerin açıklamalarını ''ter spray''adı altında bulabilirsiniz.

  Turbo şarjlı motorlarda turbonun sıkıştırması sonucu ısınan havayı soğutan ek soğutucudur. Turbonun basıncını yükselttiği hava radyatöre benzeyen peteklerin içerisinden geçirilerek tekrar soğutulduktan sonra motora gönderilir.Silindire verilen hava soğuk olduğunda silindirin içine daha fazla hava sığabilir ve bu şekilde daha fazla güç elde edilir.

  Alıntı
 2. 2
  kordan
  Emekli

  --->: İntercooler ne işe yarar?

  Reklam  mercedec 200 kompresor' de turbo varmı ? intercoolar var cunku.. : 3. 3
  Ziyaretçi
  İntercooler radyatörleri temizlemek için su bazlı ve soğuk olarak kullanılacak bir ürün var elimde. 0533 594 50 65 numaralı telefondan ayrıntılı olarak bilgi alabilirsiniz+ Yorum Gönder
intercooler hortumu ne işe yarar,  turbo radyatörü ne işe yarar,  traktörde intercooler ne işe yarar,  intercooler radyatörü ne işe yarar,  intercooler ne işe yarar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi