Göçmen-Reis-Köşk-Saray

+ Yorum Gönder
Online Oyunlar ve Travian Bölümünden Göçmen-Reis-Köşk-Saray ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  IIMyErenII
  Özel Üye
  Reklam

  Göçmen-Reis-Köşk-Saray

  Reklam  Göçmen-Reis-Köşk-Saray

  Forum Alev
  Tüm anlatımda geçen yetiştirme ve geliştirme masrafı kelimelerine dikkat ediniz. Bu kavramları birbirine karıştırmayınız.
  Yetiştirme masrafı: İlgili ünitenin üretimi için verilen ücreti
  Geliştirme masrafı: İlgili ünitenin üretimden önce akademideki araştırma ücretini tarif etmektedir.


  Göçmen nedir?
  Alıntı:
  Oyun Yönergesi tarafından gönderildi
  Göçmenler cesur ve köy dışına çıkmaya cesaretli insanlardır. Uzun bir eğitimden sonra, sizin için köy dışına çıkarak bünyenize katabileceğiniz yeni köyler kurarlar.

  Yolculuk ve yeni bir köyün finanse edilmesi çok zor olduğundan, üç göçmen birbirine kenetlenir. Bu arada her kaynaktan 750şer tane yanlarında götürürler.


  Yani göçmen boş bir araziye yeni ve sıfırdan köy kurmanızı sağlayan ünitedir. Tanımında da belirtildiği gibi bir köy kurabilmek için 3 göçmen sahibi olmak gerekir. Göçmenlerin yola çıkabilmesi için ise deponuzda her hammaddeden (odun-tuğla-demir-tahıl) 750şer birim olmalıdır.

  Göçmen nereden yetiştirilir?
  Göçmen köyünüze kurduğunuz saray yada köşkten yetiştirilebilir.

  Köy almak için 3 göçmen yeterli midir?
  Hayır değildir. Köy almak için 3 göçmenle beraber yeni bir köy almaya yetecek kadar kültür puanınız olması gerekir.

  Kültür puanı nedir?
  Kültür puanı oyunda (wonder of the world-dünya harikası) hariç tüm binaları kurduğunuzda kazandığınız puan tipitir. Bu puanın nekadar olduğunu görmek için herhangibir köyünüzdeki köşk yada saray tıkladıktan sonra karşınıza gelecek ekranda kültür puanı linkine tıklamanız yeterli olacaktır.

  Her köyün sahip olduğu yapılardan gelen bir kültür puanı vardır. Kültür puanı üretimi gün bazında değerlendirilir.
  Örneğin: Günlük 100 Kültür puanı yada Günlük 250 kültür puanı gibi.

  Tüm köylerinizin kültür puanı üretimleri sizin total günlük kültür puanı üretiminize denk gelir.
  Örneğin: 1. Köy Günlük 250, 2. Köy günlük 150 kültür puanı üretiyorsa toplam kültür puanı üretiminiz günlük 250+150=400 olacaktır. 2. 2
  IIMyErenII
  Özel Üye

  --->: Göçmen-Reis-Köşk-Saray

  Reklam  Daha hızlı kültür puanı nasıl toplarım yada hızlandırmanın yolu var mı?
  Kültür puanı temel olarak (wonder hariç) basılan binalardan gelir. Dolayısıyla ne kadar gelişmiş binanız varsa günlük KP üretiminizde okadar çok olacaktır. Ancak nüfus yada KP kazanmak için gereksiz binaları yapmaktan yada geliştirmektende kaçınmalısınız.

  Kültür puanı kazanmanın bir yolu daha vardır. Festivaller. Küçük ve Büyük Festival düzenleyerek kültür puanı kazanmanız mümkündür. Bunun için Belediye binasına ihtiyacınız olacaktır.

  Küçük festival size bitiminde 500KP
  Büyük festival ise size bitiminde 2000KP kazandırır

  Küçük Festival vermek için Belediye Derece 1
  Büyük Festival vermek için Belediye Derece 10 gerekir.

  Köy almak için nekadar kültür puanı gerekir nerden bileceğim?
  Mevcut puanınıza baktığınız yerde şuna benzer bir yazı görürsünüz:
  Bu köyün üretimi: 678 Günlük kültür puanı
  Bütün köylerin üretimi: 4247 Günlük kültür puanı

  Senin köylerin şimdiye kadar bu kadar puan topladı 200369.Yeni bir köy daha kurmak için bu kadar puan gerekli:251000.

  Buradaki Yeni bir köy daha kurmak için bu kadar puan gerekli:251000. ifadesinde belirtilen rakam köy almak için gerekn puanı gösterir. Hemen üzerindeki Senin köylerin şimdiye kadar bu kadar puan topladı 200369. ifadesi ise oyuna başladığınızdan buyana biriken kültür puanınızı gösterir. Biriken puan gereken puana eşitlenince yada geçince köy almaya hazırsınız demektir.

  Göçmenin yönergede görülen masrafından başka bir ücret ödemem gerekecek mi?
  Hayır göçmenin yönergede görülen masrafı direkt olarak yetiştirme masrafıdır. Köşk dereceniz göçmen çıkarmaya yetiyorsa göçmen başı belirtilen miktar kadar vererek 3 göçmeninizi yetiştirebilirsiniz.

  Reis/Kabile Reisi/Senatör nedir?
  Alıntı:
  Oyun Yönergesi tarafından gönderildi
  Reis, halk içinden seçilmiş bir liderdir. Iyi bir hatiptir ve insanları ikna etme kabiliyeti çok etkilidir. Düşman milletlerin halklarını yönetiminiz altında yaşamaya ikna eder.

  Sık sık düşman köyünün surlarına gönderir ve konuşturursanız, o halkı ikna etmeniz kolaylaşır ve düşman köyünü yönetiminiz altına almanız mümkün olur.


  Yani Reis/Kabile Reisi/Senatör hali hazırda kurulmuş başka oyunculara ait köyleri elegeçirmek için kullanılan ünitedir. 3. 3
  IIMyErenII
  Özel Üye
  Reis/Kabile Reisi/Senatör nereden yetiştirilir?
  Reis/Kabile Reisi/Senatör de aynı göçmen gibi yeni yerleşim alanlarına yayılmanızı sağlayan üniteler olduğundan köyünüzdeki köşk yada saraydan yetiştirilir.

  Reis/Kabile Reisi/Senatör yetiştirmek için başka nelere ihtiyaç vardır?
  Reis/Kabile Reisi/Senatör ünitelerini göçmenlerden ayıran en büyük özellik, tıpkı diğer askerleride yetiştirmeye başlamadan önce akademiden geliştirdiğiniz gibi geliştirmeniz gerektiğidir. Yani köşkü yaptım yada sarayı yaptım göçmeni bastığım gibi Reis/Kabile Reisi/Senatör basayım diyemezsiniz. Öncelikle akademiden geliştirilmesi gerekir. Bu üniteleri geliştirmek için Akademi Derece 20 gerekir.

  Reis/Kabile Reisi/Senatör için yönergede görülen masraftan başka masraf öder miyim?
  Yukarıda da bahsettiğim gibi Reis/Kabile Reisi/Senatör'ün akademide geliştirme masrafı olacaktır. Yönergedeki masraflar Reis/Kabile Reisi/Senatör yetiştirme masrafıdır. Akademideki geliştirme masrafı ile karıştırılmamalıdır.

  Peki nekadara mal olur Reis/Kabile Reisi/Senatör geliştirmek?
  Senatör: 15880 Odun, 13800 Tuğla, 36400 Demir, 22660 Tahıl
  Kabile Reisi: 15880 Odun, 22900 Tuğla, 25200 Demir, 22600 Tahıl
  Reis: 18250 Odun, 13500 Tuğla, 20400 Demir, 16480 Tahıl
  Yukarıdaki ücretler Reis/Kabile Reisi/Senatör ünitelerinin akademiden geliştirme masraflarıdır. Yönergede yazanlar ise bu üniteleri yetiştirme masraflarıdır. 4. 4
  IIMyErenII
  Özel Üye
  Köy fethedebilmek için Reis/Kabile Reisi/Senatör tekbaşına yeterli mi?
  Hayır değil aynı göçmenle sıfırdan köy almada olduğu gibi fetih yapabilmek içinde yeni köy almaya yetecek kadar kültür puanınız olması lazım.

  Hepsi hazır peki bu Reis/Kabile Reisi/Senatör nasıl çalışıyor?
  Reis/Kabile Reisi/Senatör yanında kendisini koruyacak birliklerle beraber hedef köye normal saldırı olarak gönderilmek suretiyle kullanılır. Hedef köye yapılan her başarılı normal saldırıda Reis/Kabile Reisi/Senatör eğer köyde köşk yada saray yoksa, köyün Vatan Sevgisi yüzdesini belli miktarda düşürür.

  Vatan sevgisi de nedir?
  Ayıp nedemek nedir! :lol: Her köydeki ahalinin köy topraklarına olan bağlılığı 100 puan üzerinden değerlendirilir. Vatan sevgisi nekadar bakmak isterseniz köyünüzdeki köşk yada saraya tıklayıp karşınıza gelecek sayfadan Vatan Sevgisi linkine tıklarsanız bu puanı görürsünüz.

  Peki bir Reis/Kabile Reisi/Senatör nekadar düşürür bu sevgiyi?
  1 Senatör 20~30%
  1 Reis 20~25%
  1 Kabile Reisi 20~25%
  Yani buradan şunu görüyoruz: 1 adet Reis/Kabile Reisi/Senatör tek gidişte köy almak için yeterli değil. Hatta rakamları incelediğimizde en iyi ihtimalle 4 gidişte alabileceğimizi görüyoruz. Bu değer uygulama da 5 ila 6 gibi bir rakamdır.

  ** Reis/Kabile Reisi/Senatörün bir gidişte düşürebileceği vatan sevgisi değeri bu ünitenin bulunduğu köyde Büyük Festival düzenlenerek arttırılabilir.

  ** Reis/Kabile Reisi/Senatör kültür puanınız dolu değilse Vatan Sevgisi düşürmez.

 5. 5
  IIMyErenII
  Özel Üye
  Hangi köyler fethedilebilir hangileri edilemez?
  Başkent olan köyler fethedilemez, diğer tüm köyler fetih için uygundur. Bir köyün başkent olması için illede köyde saray bulunması şart değildir. Yada bir köyde saray olması o köyün başkent olduğu anlamına gelmez. Dolayısıyla saray olan köy fethedilemez mantığı yanlıştır. Kilit sözcük başkent olan köydür. (Dünya Harikası kurulmakta olan köy de fethedilemeyek köyler arasında yer alır)

  Peki hepsi iyi güzel hoş ama bu üniteleri çıkardığımız binalar yani köşk ve saray dereceleri ne olmalı ki çıkarabilelim?
  Bu konu belkide travian'ın en basit ama en anlaşılamamış konusu. Bunun nedeni de anlatılan biryerin olmaması. S5 de ilk başladığımda arayıp tarayıp bir türlü göçmenin çıktığı yeri bulamamıştım :lol:

  Köşk 10 - 3 göçmen veya 1 Reis/Kabile Reisi/Senatör
  Köşk 20 - 3 göçmen veya 1 Reis/Kabile Reisi/Senatör

  Saray 10 - 3 göçmen veya 1 Reis/Kabile Reisi/Senatör
  Saray 15 - 3 göçmen veya 1 Reis/Kabile Reisi/Senatör
  Saray 20 - 3 göçmen veya 1 Reis/Kabile Reisi/Senatör

  Yukarıdaki dereceye göre çıkarılabilecek ünitelerin anlamı şu:
  Daha önce bir köyden Köşk Derece 10 yaparak göçmen yada Reis/Kabile Reisi/Senatör çıkardıysanız. Bu köyden Köşkü Derece 20 yapmadan bu ünitelerden çıkaramazsınız
  yada
  Daha önce bir köyden Saray Derece 10 yada 15 iken göçmen yada Reis/Kabile Reisi/Senatör çıkardıysanız bu köyden Sarayı Derece 15 yada 20 yapmadan bu ünitelerden çıkaramazsınız.

  Aşağıdaki resimlerde Saray ve Köşkün derece derece maliyetleri, getirdiği nüfus ve kültür puanı değerleri verilmiş ayrıca hangi derecelerde 3 göçmen yada 1 adet Reis/Kabile Reisi/Senatör çıkarabileceği turuncu kutu içine alınarak belirtilmiştir.

 6. 6
  IIMyErenII
  Özel Üye
  ** Önemli Not: Yukarıda saray ve köşk için göçmen ve reis/Kabile Reisi/senatör yetiştirme masraflarının ayrı ayrı veilmiş olması saray veya köşkten çıkarılırken maliyetin farklı olduğunu vurgulamak için değil Saray 10/15/20 Köşk 10/20 derecelerinde çıktıklarını vurgulamak içindir. Aklınıza farklı binalardan farklı ücretlere çıkıyormuş gibi bir sonuç gelmesin. Saraydan da yetiştirilse, köşkten de yetiştirilse, yetiştirmek için o üniteye harcanacak kaynak aynıdır

 7. 7
  IIMyErenII
  Özel Üye
  Köy aldıktan yada fethettikten sonra Göçmen yada Reis/Kabile Reisi/Senatör'ün akıbeti ne olur?
  Göçmen, Reis, Kabile Reisi, Senatör köy aldıktan sonra kaybolur. Yani tek kullanımlıktır. Görevi yerine getirdiklerinde yokolurlar. Tekrar bir köy almak yada fethetmek için yenilerini yapmanız gerekir.


  - Ben reis bastım ortada yok, admin mod bana cevap ver, hemen, çabuk plzzzzz.
  - Sen reis basmamışsın kulaktan dolma bilgi ve forumdaki haberlerden gelen bir hevesle hasbel kader akademi derece 20 yapıp Reis/Kabile Reisi/Senatör'ü geliştirmişsin. Ama geliştirdiğin köyde senin Köşk'ün veya Saray'ın derecesini ilerletmemişsin. Hatta ilerletmen gerektiğinden de pek haberdar değilsin. Dolayısıyla bu üniteleri basabilecek dereceye çıkarmamışsın. Akademide verdiğin yüklü miktar olsa olsa bunun yetiştirme parasıdır diye düşündüğün için acı haberi forumda almak üzeresin. Yukarıdaki resimlerdeki tabloları incelersen Saray ve Köşk'ü (hele hele köşk olan yerde bu geliştirmeyi yaptıysan vay haline) getirmen gereken dereceyi ve ödeyeceğin meblağı göreceksin. Bunları yerine getirdikten sonra ise birde üstüne yönergede yazılı yetiştirmee ücretini ödeyeceksin. Şimdiden geçmiş olsun.

 8. 8
  IIMyErenII
  Özel Üye
  İzlenim ve tavsiyeler:
  Buradan 2 köy 3 köylü arkadaşlara şunu söylemek istiyorum. Herşeyin bir yeri ve zamanı var. "Millet uçtu gitti. Ben sıkar dişimi yatırırım varımı yoğumu çıkarırım reisi alırım 400lük bir köy daha hızlı giderim yakalarım" gibi mantıkla hareket edenler olduğunu görüyorum.

  Bu arkadaşlar genelde neyi yapmaya çalıştıklarının pek bilincinde değiller. Kimisi reisi geliştiriyor, Köşk 20 yapması gerektiğini sonradan öğreniyor ve masrafını görünce kalbi sıkışıyor, kimisinin Köşk 15 lere geldiğinde ocağı sönüyor muhtemelen.

  Kimisi de sıkıyor reis yapıyor mancınığı yok. Forumu gezerseniz görürsünüz. "Köy alacağız mancınık arıyoruz" diye konu başlığı var. Reisi çıkaran arkadaş saldıracağı köyde saray yada köşkü yıkmadan zaten vatan sevgisi düşüremeyeceğini bilmiyormuş demektir bu.

  Yada herşey çok yolunda gidiyor vatandaş yeni aldığı yayılma hakkı boş köyden reis çıkarmayı deniyor. Köşk 10 kısmınıda halledip binbir zahmetle reisini yapıyor. Tek başına saldırıya yollayıp kaybediyor. Yada saldırısı başarılı oluyor ama tek seferde alamayacağından henüz haberdar olmadığı için neden alamadığını düşünüyor kara kara.

  Lütfen acele etmeyin. Zaten 1 reis sıksan çıkarsan da onunla köy alman, danışıklı döğüş yapmıyorsan çok zor. Yapıyorsan da (Friendly Fire) "Arkadaşça Saldırı" maddesinden dolayı ceza alırsınız.

  Elbet köy fethedeceksiniz, hesabı sıkıp kendinizi paralayacağınıza benim tavsiyem yavaştan hazırlığınızı yapmanız. Zaten gün gelecek 1 derece 1 derece derken o akademi 20, o köşk 20 yada saray 15-20 olacak.

  Yok ben istiyorum arkadaş diyorsanız da ozaman lütfedip nasıl oluyor süreç nedir araştırın ufak bir maliyet hesabı yapın sonradan öğreneceğiniz sürprizlerle şoka girmeyin :lol:

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi