Mercedes CLK series

+ Yorum Gönder
Modifiye Bölümü ve Tuning Bölümünden Mercedes CLK series ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  ahfa
  Özel Üye
  Reklam

  Mercedes CLK series

  Reklam  Mercedes CLK series

  Forum Alev
  - Mercedes ailesine ’97 yılında katılan CLK Serisi daha önce E Serisi ürün gamı içinde yer alıyordu.

  - İlk nesli 230 bin adetlik satış rakamıyla Mercedes kurmayları bile şaşırtan CLK Serisi, 2002 yılında baştan aşağıya yenilenerek güncel görünümüne kavuştu.

  - Geçtiğimiz yıl minik bir operasyon geçiren otomobilin özellikle güvenlik ekipman seviyesi yükseltildi.

  - Makyajlı versiyon yeni tip iki benzinli ve bir dizelden oluşan üç yeni V6 motor seçeneği, özellikle stop lambaları, ön tampon ve jantlarında gerçekleştirilen değişiklikleriyle dikkat çekiyor.

  - “Elegance" ve "Avantgarde" donanım tipleriyle müşterinin beğenisine sunulan testini gerçekleştirdiğimiz CLK Coupe Türkiye’ye 1.8 litre 163 HP CLK 200K, 3.0 litre 231 HP CLK280, 3.5 litre 272 HP CLK350, 5.0 litre 306 HP CLK500 ve 5.5 litre 367 HP’lik CLK55AMG olmak üzere beş farklı benzinli motorla ithal ediliyor.

  Güvenlik

  - Daha dinamik ve çekici görünüm kazanan CLK’ya eklenen en önemli donanım kuşkusuz sportif performansı artıran “Direct Control" sistemi. Sistem, ön ve arka akslar, direksiyon ile 6 ileri manuel vites kutusunun sportif kullanım için uyumlu çalışmasını sağlıyor.

  - CLK’larda “NECK-PRO" adı verilen yepyeni bir güvenlik sistemi bulunuyor. Aracın arkadan, belli bir güçle darbe alması durumda devreye giriyor. Kafalıkların içinde gergin şekilde muhafaza edilen yaylar, darbe anında serbest kalarak, kafalıkların üzerindeki yastıkları yaklaşık 44 mm ileri, 30 mm de yukarı hareket ettiriyor. Bu şekilde sürücü ile ön koltukta oturan yolcunun boyunlarının, çarpışma sırasında daha iyi korunması desteklenmesi sağlanıyor.

  - Ayrıca sürücü ve sağ ön koltuk için adaptif (kaza ağırlığına göre iki kademede açılan) hava yastıkları, kapılarda ve yan camlarda hava yastıkları da CLK’da unutulmamış.

  Konfor, işlevsellik ve donanım

  - CLK Coupe dört kişinin konforlu yolculuk yapmasını sağlayabilecek bir iç hacme sahip. Geniş bagaj hacmi en önemli avantajı..

  - Orta konsoldaki düğmeler tipik Mercedes formatında. Yapıları basit olmasına karşın kullanımı alışkanlık gerektiriyor.

  - Çift açılı dış dikiz aynaları görüş problemini ortadan kaldırıyor. Ön cam büyük yapısıyla iç mekanda ferah bir ortam yaratıyor. Yan ve arka camın da iç mekandaki aydınlığa katkısı büyük.

  - Siyah tavan döşemesiyle, açık kahverengi tonundaki deri koltukların uyumuysa mükemmel.

  - Müzik sistemi beklentileri karşılıyor. Donanım seviyesi üst seviyede.  Sürüş İzlenimi
  CLK Coupe lansman tarihinden geçen dört yıllık zamana rağmen hala yaşlanmamış ve diri görünümünü koruyabilen nadir araçlar içerisinde yer alıyor. Dış mekandaki krom kaplamaları, geniş ölçekli alışım jantları ve boya kalitesiyle Mercedes kalitesini hissettiriyor. Aracın iç mekanı en az dışı kadar etkileyici. Kokpitte kullanılan malzemeler, kaliteli deri döşeme, işçilik elit bir hava yakalanmasını sağlamış. Siyah tavan kaplaması başka otomobillerin aksine CLK Cabrio’ya bambaşka bir hava kazandırmış. Mercedes’in moda tasarımcılarını tebrik etmek gerekiyor. Otomobilin oturma pozisyonu gayet ergonomik. Kumandalara ulaşmakta sorun yok, doğru oturma pozisyonuna kısa sürede ulaşabilirsiniz. Yola çıktığınız anda güven veren bir otomobilin direksiyonunda oturduğunuzu fark ediyorsunuz. Yüksek hızlarda dahi otomobil çizgisini koruyor dış etkenlerden etkilenmiyor. Sertliği iyi ayarlanmış süspansiyon sistemi başarılı ESP'nin de etkisiyle sert girilen virajlarda bile iyi bir yol tutuş performansı sağlıyor.
  Testini gerçekleştirdiğimiz CLK 200 Kompressor’un kalbinde 1796 cc hacminde dört silindirli bir motor bulunuyordu. Mercedes patentli besleme sistemi Kompressor’un katkısıyla benzinli motor 163 HP güç, 240 Nm tork üretiyor. İç ve dış mekana, kullanım konforuna yönelik hayranlığımız maalesef motor tipinde yerini minik bir eleştiriye bırakıyor. 1.8 litrelik motor maalesef otomobile canlı bir kullanım karakteri kazandıramıyor. İlk hızlanması aracın kilosunun da (1540 kg) etkisiyle keyifsiz. Ara hızlanmalar (9.5 sn) tahmin edilenin gerisinde. Sadece yüksek hızlara (230 km/s) ulaştıktan sonra süreklilik görebiliyoruz. Bunun yanı sıra CLK 200K oldukça tutumlu bir otomobil. 100 km’deki yakut tüketimimiz 9 litre civarında oldu. Test otomobilimizin fren sistemiyse Mercedes mühendislerinin ne kadar iyi bir iş çıkardıklarını kanıtlıyordu. Yüksek hızlardaki ani frenlerde bile güven veren CLK 200K7nın 100-0 km/s durma performansı 38 metrenin bile altında.

  alintidir.. 2. 2
  MUSTAFA
  Usta Üye

  --->: Mercedes CLK series

  Reklam  BÖyle Bİr Arabam Olsun 100 Bİn Ytl Borcum Olsun.satar Öderİm... 3. 3
  lostar_1987
  Üye
  gerçekten 4 4lük araba 4. 4
  cacoboy
  Emekli
  bence de super bı araba ya

 5. 5
  emre_26_26
  Yeni Üye
  allah herkese nasip eylesin bölebi araba uçak gibi

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi