Kurtların beslediği kardeşlerin mağarası bulundu

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Türk Tarihi Bölümünden Kurtların beslediği kardeşlerin mağarası bulundu ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  P®øƒєﻛﻛíøиαL
  Usta Üye
  Reklam

  Kurtların beslediği kardeşlerin mağarası bulundu

  Reklam  Kurtların beslediği kardeşlerin mağarası bulundu

  Forum Alev
  Kurtların beslediği kardeşlerin mağarası bulundu.


  Efsaneye göre Roma'nın kurucuları sayılan Romus ve Romulus kardeşlerin dişi kurt tarafından emzirildiği mağara ortaya çıkarıldı.

  İtalya Kültür Bakanı Francesca Rutelli, mağaranın, Roma'nın göbeğindeki Palatino tepesinde bulunduğunu açıkladı. "Roma ve İtalya, arkeolojik ve artistik keşifleriyle bütün dünyayı şaşırtmaya devam ediyor" diyen bakan, "mitolojik bir bölgenin hakikate dönüşmesinin inanılmaz bir şey olduğunu" söyledi.

  Metrelerce toprak altında kalan "Lupercale" adlı mağaranın, sonda yardımıyla tespit edildiği, mozaik ve hayvan kabuklarıyla kaplı mağaranın çapının 6,5, yüksekliğinin ise 7 metre olduğu belirtildi.Efsaneye göre, Romus ve Romulus , Alba Kralı Numitor'un torunlarıydı. Numitor'un kardeşi Amulius, zorbalıkla onu tahtından indirdi. Kral
  Numitor'un kızı da Vesta Bakireleri Tapınağında rahibe olmaya zorlandı, fakat savaş ilahı Mars, Numitor'un kızına aşık oldu. Bu aşktan ikiz erkek kardeşler, Romülüs ve Romüs doğdu. Bunu öğrenen Amulius, ikizlerin boğularak öldürülmesini emretti. İkiz kardeşler bir sepetin içinde Tiber Nehri'ne bırakıldı. Neden sonra sepet sahile vurdu. İkizleri bulan bir dişi kurt kardeşleri emzirdi. Sonradan ikizleri bulan kralın çobanı, onları kendi oğulları gibi büyüttü.

  Romus ve Romulus , büyüdükten sonra krala karşı ayaklandı ve onu öldürerek tahtı dedelerine verdi. İkizler, İ.Ö. 753'te Palatino tepesinde şehir kurmaya başladı. Romülüs, kendini küçümseyen kardeşi Romüs'ü bir tartışma esnasında öldürdü. Şehre daha sonra Roma adı verildi.


  kaynak : AA

  (Remo & Romolo)

  Roma'nın kuruluşu - Numitor & Amulius'un babası Alba Longa Kralı Proca.


  Amulius, kardeşi Numitor'u tahtından indirerek yerine geçer ve Numitor'un kızı Rhea Silvia (Ilia)'yı Vestal Rahibesi yaparak tapınağa kapatarak onun çocuk yapmasını yasaklar. Çünkü Rhea Silvia'dan doğacak bir çocuğun ileride kendi tahtına göz koyabileceğini düşünmektedir.

  Rhea Silvia tanrı Mars'dan ikiz erkek çocuk dünyaya getirir. Bunun farkına varan Amulius, Rhea Silvia'yı öldürerek bebekleri başıboş bir tekneye bindirerek taşmak üzere olan Tiber nehrine bırakır.

  Nehrin taşması ile tekne karaya vurur ve parçalanır. Dişi bir kurt tarafından bulunan ve emzirilen bebekleri, daha sonra Picus adında Circe'den henüz dönen bir ormancı bulur ve eşi Canenzo ile birlikte bu bebeklere Romolo (Remulus) ile Remo (Remus) isimlerini vererek büyütürler.

  Çoban ailesinin yanında büyüyen Remulus ve Remus, Amulius'un baş çobanından çobanlık yapmasını öğrenirler.

  Amulius'un askerleri ile çobanlar arasında çıkan bir tartışmada Remus yakalanarak Numitor'a götürülür. İkizlerin, Numitor'un torunları olduğu ortaya çıkar. Liderliğini Remus ile Romulus'un yaptığı büyük bir ayaklanmadan sonra dedeleri Numitor yeniden tahta çıkar.

  Daha sonra, Romulus ve Remus bir şehir kurmaya karar verirler. Fakat şehri kimin kuracağına karar veremezler. Sonunda buna tanrıların karar vermesi gerektiğinde hem fikir olarak dişi kurdun kendilerini bulduğu yere gelirler. Remus, Aventino tepesine oturur ve kafasını yukarıya çevirir. O sırada başının üzerinden altı adet kuş uçarak geçer. Palatino tepesine oturan Romulus'un başının üzerinden ise oniki kuş uçarak geçer. Böylece Roma'yi Romulus kurar.

  Varro'ya göre Roma'nın Romulus tarafından Palatino tepesine kuruluşu M.O. 21 Nisan 753'dır.

  Roma'nın kuruluşu hakkında bir çok efsane ortaya atılmıştır.

  - Ennius'a göre Roma'nın kuruluşu 900

  - Fabius Pictor'a göre Roma'nın kuruluşu 748

  - Cincius Alimentus'a göre Roma'nın kuruluşu 728'dir.


  Roma'da Monarşi Donemi - Romulus (753 - 716)


  romulus.png

  Romulus, şehir surlarını inşa ederken surların üzerinden atlayarak dalga geçen kardeşi Remus'u orada öldürür.

  Romulus, Roma'da nüfusu artırmak için, kanun kaçaklarına vatandaş olma hakkı verir. Romalılar, komşu Krallık Sabinelileri bir şölene çağırarak kadınlarını kaçırırlar ve onları kendi eşleri olmaları için zorlarlar.

  Sabineliler ile Romalılar arasında yapılan anlaşma ile iki ülke birleşerek iki lider tarafından yönetilir. Sabine Krali Tatius öldükten sonra Remulus iki kralliği birlikte yönetir.

  Remulus'un ölümünden sonra ise, ülke 100 senatörden oluşan "patres"ler ile senatörlar arasından seçilen ve 12 kişiden oluşan bir konsey tarafından yönetilir.

  Palatino tepesinde Romulus'un evi olduğu söylenen Casa Romuli (Romulus'un Evi) bulunmaktadır.
 2. 2
  P®øƒєﻛﻛíøиαL
  Usta Üye

  --->: Kurtların beslediği kardeşlerin mağarası bulundu

  Reklam  işte kurtların beslediği romus kardeşlerin mağarası
  romus-kardeslerin-magarasi-0.jpg

  romus kardeslerin magarasi 1.jpg

  romus-kardeslerin-magarasi-2.jpg

  romus-kardeslerin-magarasi-3.jpg

  romus kardeslerin magarasi 4.jpg

  romus-kardeslerin-magarasi.jpg
+ Yorum Gönder
amulius,  romus ve romulus kardeşler,  numitor,  romus ve romulus kardeşler efsanesi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi