Yeni Zelanda'da vahşet ve Maori'ler

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Türk Tarihi Bölümünden Yeni Zelanda'da vahşet ve Maori'ler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  P®øƒєﻛﻛíøиαL
  Usta Üye
  Reklam

  Yeni Zelanda'da vahşet ve Maori'ler

  Reklam  Yeni Zelanda'da vahşet ve Maori'ler

  Forum Alev
  Yeni Zelanda'da vahşet


  WELLINGTON (İHA) - Yeni Zelanda'da Maori kabilesi, şeytan çıkarma gayesiyle 14 yaşındaki bir kızın gözlerini oydu. Kız, yapılan muameleden dolayı görme yeteneğini büyük ölçüde yitirdi.

  Dominion Post gazetesinin haberinde, gözleri oyulan kıza göz ameliyatı yapıldığı kaydedildi. Yerli Maori kabilesinin üyelerinin aynı zamanda kızın gözlerine su şırınga ettikleri ve şeytan çıkarma gerekçesiyle boğazına büyük miktarda su döktükleri bildirildi. Kızın 22 yaşındaki kuzeni Janet Moses ise benzer bir muamelede 12 Ekim'de boğularak ölmüştü.

  Polis Wellington şehrinin Wainuiomata bölgesindeki bir evde gerçekleştirilen olayla ilgili olarak açıklama yapmadı. Dedektif Ross Levy, olayla ilgili olarak delil toplamaya çalışıldığını, suçluların cezalandırılması için gerekeni yapacaklarını bildirdi. Şeytan çıkarma törenine Maori'lerden 40 kişinin katıldığı ifade edildi. Kıza, Moses'in ölümünden bu yana işkence edildiği ve neredeyse ölmek üzereyken bulunup hastanede tedavi altına alındığı belirtildi.


  peki maori'ler kimdir,necidir?Busa benim wardom için araştırmam...

  Māori


  Resime tıklayarak büyütebilirsiniz,upload.gen.tr

  Maoriler Yeni Zelanda yerlileridir. Fiji ve Polinezya kökenlilerdir. Özgürlük düşkünlükleri ve savaşçılıkları ile ünlülerdir. Savaşa giderken tenlerini beyaza boyamaları ve de çok aç kaldıklarında insan eti yemeleri onları barbar bir kavim olarak gösterse de şartlar zorlamadıkça vahşi değildirler. Yarı çıplak yaşarlar. Soyu tükenmekte olan kavimlerdendir. Ayrıca eskiden iki çeşit Maori olduğu bilinmektedir. Birincisi savaşçı kabile olan Maoriler İkincisi ise uygar olan Maoriler. Şu an yaşayan Maoriler savaşçı Maorilerdir.  Maori Dini


  resimi tıklıyarak büyütebilirsiniz.upload.gen.tr

  Maori Dini Güney Pasifik Okyanusu Adalarında yaşayan Polinezyalılardan bir grubun (Maoriler) inandığı kabile dinidir ve mahalli bir özelliğe sahiptir evrensel değildir. Maori Dini' nin kutsal bir kitabı veya yazılı bir kaynağı olmadığı gibi din kurucusu da yoktur.

  Maoriler Yüce tanrılarına "Lo" derler. Lo' nun, her şeyden önce var ve her şeyin kaynağı olduğuna , yerde ve gökte yaşayan her şeyin içinde bulunduğuna inanırlar. Lo, bütün tanrıların en büyüğüdür. Onun adını ancak rahipler söyleyebilirler.

  Maorilerde ibadet, rahiplerin onlara öğrettiği ilahi tarzındaki özel dualardan ibarettir. Hep beraber bu duaları okur. Maoriler günümüzde Avustralya ve Yeni Zelenda'da yaþamaktadýrlar.Yeni Zelenda nufusunun %10-11'ini oluşturan Maoriler'in dünyadaki toplam sayıları 370.000 kadardır.


  resimleri tıklayarak büyütebilirsiniz.

  Haka dansı


  resimleri tıklayarak büyütebilirsiniz.

  Haka dansı, Yeni Zelanda'ya özgü bir dans türüdür.

  Haka dansı, aynı zamanda "savaş dansı" olarak da bilinir. Bu dans eskiden, savaşlardan önce savaşçıların güçlerini göstermeleri ve karşı tarafı korkutmaları amacıyla yapılırmış. Haka dansında dansçılar, gözlerinin beyaz kısmını göstererek, bir yandan ellerini bedenlerine, bir yandan da ayaklarını yere vurarak dans ederler.

  Yaklaşık 200 yaşındaki Haka, Yeni Zelanda çıkışlı... Haka'nın düşmanı caydırmaya yönelik haykırışları ve tehditkar savaş figürleri, bir Maori yerlisinin ölümden kurtuluş hikayesini anlatıyor... Ama bu ilkel Maori dansı, ada sınırlarını çoktan aştı... Savaş dansının spor salonlarında ve sahalarda motivasyon amaçlı kullanımı hızla yaygınlaşıyor.

  Haka Dansı, 1820'lerde, Maorilerin önemli kabile liderlerinden Te Rauparaha'nın düşmandan kaçıp saklandığı çukurda ölümü beklerken, mucize eseri kurtuluşunun anlatır .

  Te Rauparaha şarkısında, ölümle yaşam arasında gidip gelirken gördüklerini ve hissettiklerini çok kısa ifadelerle dile getirir..

  "Ka mate Ka mate" yani "ölüyorum, ölüyorum" sözleriyle başlayan Haka, Maori yerlisinin, düşmanın insafa geldiği an mırıldandığı, "Ka ora Ka ora" yani "yaşam, yaşam" sözleriyle devam eder....

  Şarkı, "saçlı adam" yani insafa gelen düşmanın gün ışığını yeniden sunması ve Te Rauparaha'nın çukurun derinliklerinden yukarıya doğru adım adım çıkarak güneşe kavuşmasıyla biter..

  2 yüzyıl önce ilkel Maori savaşçılarını yüreklendiren dans, artık sporcu bedenlerinde can buluyor...

  Basketbol ve futbolun yanısıra, özellikle rugby ve amerikan futbolu gibi sert takım sporlarında, bu dans, renkli bir gösteri ve motivasyon unsuru olarak kullanılıyor.

  Haka dansı yapan sporcular memnun: ısınıp eğlendiklerini ve maça çok iyi motive olduklarını söylüyorlar..

  Ancak, sert el-kol hareketleriyle yapılan ilkel figürlerin ve tehditkar haykırışların izleyen üzerinde gergin, hatta saldırgan etkiler bıraktığını düşünenler de var..
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Yeni Zelanda'da vahşet ve Maori'ler

  Reklam  Tuhaf olaylar sürekli meydana gelmektedir.Şeytan çıkarma ayini adı altında sapıkça ayinler düzenleniyor.+ Yorum Gönder
maori dini
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi