Pusulanın Kullanılması ve Geliştirilmesi

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Türk Tarihi Bölümünden Pusulanın Kullanılması ve Geliştirilmesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Pusulanın Kullanılması ve Geliştirilmesi

  Reklam  Pusulanın Kullanılması ve Geliştirilmesi

  Forum Alev
  Pusulanın Kullanılması ve Geliştirilmesi
  Pusula görünüşte çok basit bir alet olmasına rağmen, sebep olduğu gelişmeler bakımından çok önemli sonuçlar doğurmuştur. Önceleri Çinliler tarafından kullanılan pusula, Araplar sayesinde Avrupa'ya taşınmıştır. Önceleri yönlerini kaybetme korkusuyla okyanuslara açılamayan denizciler, pusulanın kullanılmasından sonra cesurca okyanuslara açılmaya başladılar. Özellikle Kristof Kolomb'un, pusulanın sapma açısını düzeltmesiyle okyanuslarda seyahat daha güvenilir hâle gelmiştir.
  Pusulanın kullanılması gemicilik sanatının da ilerlemesine neden oldu. Daha önceleri kullanılan küçük çaplı "Galer" ve"Nef" adı verilen gemiler geliştirilerek okyanuslara dayanıklı, 30 metre uzunluğunda, 3 direkli 5 yelkenli ve saatte 10 kilometre hız yapabilen "Karavel" adı verilen gemiler yapılmıştır. Pusulanın kullanılması ve gemicilik sanatının ilerlemesinin en önemli sonucu XV. yüzyılın sonlarına doğru gerçekleşen Büyük Coğrafî Keşif Hareketleri olmuştur. Coğrafî Keşifler sonucunda dünyanın daha önceleri bilinmeyen diğer yarısı da keşfedilmiştir (Amerika, Antartika, Avustralya, Afrika'nın güneyi ... vb.)
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Pusulanın Kullanılması ve Geliştirilmesi

  Reklam  Pusula kullanımı insanların yeni yerler keşfetmesine uzay ve bilimin gelişmesine katkı sağlamıştır.+ Yorum Gönder
pusulanın geliştirilmesi,  PUSULA NIN GELİŞTİRİLMESİ
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi