İstiklal Mahkemeleri

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Türk Tarihi Bölümünden İstiklal Mahkemeleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  İstiklal Mahkemeleri

  Reklam  İstiklal Mahkemeleri

  Forum Alev
  Millî Mücadele yıllarında (Ekim 1920) özel bir kanunla kurulmuş olan mahkemeler. Büyük Millet Meclisi üyesi olan üç milletvekilinden kurulu İstiklâl Mahkemeleri, Büyük Millet Meclisi adına hüküm verme yetkisine sahipti ve verilen hüküm, idam da olsa, hiç bir yere sorulmadan, derhal yerine getirilirdi.

  İlk İstiklâl Mahkemeleri üç yıl süre ile devam etmiştir. Kurtuluş Savaşının devam ettiği yıllarda, vatanın savunma gücünü sarsan her türlü dâvaya bakılmış ve hükümler verilmiştir. Bu devredeki İstiklâl Mahkemeleri, yurdun çeşitli bölgelerinde kurulmuştu.

  Bir süre sonra,İstanbul'da yayınlanan bazı gazetelerin hilâfeti savunma yollu yazılarından dolayı İstanbul'da tekrar kurulmuş, yalnız bu konu ile ilgilenmiştir.

  Bundan sonra, 1925 yılı başlarında Şeyh Sait ayaklanması üzerine biri Diyarbakır'da öbürü Ankara'da olmak üzere iki İstiklâl Mahkemesi kurulmuştur. En son istiklal mahkemesi de büyük Atatürk'e İzmir de yapılacak suikastın haber alınması üzerine İzmirde toplanmıştır.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Istiklal Mahkemeleri

  Reklam  Milli mücadele yıllarında ülke emniyetini ve iç ayaklanmalara karşı kurulmuştur.Kati sonuçların alınması ve önemli davaların bakılması itibari ile önemli mahkemelerdir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi