Karlofça Antlaşması

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Türk Tarihi Bölümünden Karlofça Antlaşması ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Karlofça Antlaşması

  Reklam  Karlofça Antlaşması

  Forum Alev
  Osmanlı İmparatorluğu ile Avusturya,Venedik ve Lehistan devletleri arasında 1699 yılında imzalanan antlaşma. Karlofça antlaşması, ikinci Viyana kuşatmasının başarısızlıkla sonuçlanmasından sonra Osmanlı İmparatorluğu için başlayan gerileme devrinin ilk vesikasıdır. Çünkü bu kuşatılmanın sonundaki bozgunu takip eden yıllarda Avusturya,Venedik, Lehistan ve Rusya Osmanlı İmparatorluğu aleyhinde “Mukaddes İttifak” adı verilen bir askeri birlik meydana getirmişler ve Osmanlılara karşı devamlı savaşlar açmışlardır.Osmanlı İmparatorluğu, bu bileşmeye karşı on altı yıl devamlı olarak karşı durmuş, sonunda bir antlaşma yapmak zorunda kalmıştır.

  Yugoslavya'nın Yunan nehri üzerinde bir küçük kasabası olan Karlofça'da toplanan ve altı ay süren müzakereler sonunda bu devletlerle Karlofça antlaşması imza edilmiştir. (Rusya İle antlaşma daha sonra İstanbul'da imzalanmıştır.) Bu antlaşma ile Transilvanya ve Macaristan Avusturya'ya, Podolya ile Ukrayna'nın batı bölümü Lehistan'a Dalmaçya, Mora kaleleri, Eyin, ve Ayamora adaları Venedik'e Azak kalesi de Ruslara bırakılmıştır. Bu arada Avusturya ve Lehistan, Osmanlılara ödedikleri vergiyi de bu antlaşma gereğince ödemeyeceklerdi.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Karlofça Antlaşması

  Reklam  Bu antlaşma Osmanlı devletinin gerilemeye başlamasının nişanesi olarak bilinir.Bu antlaşma ile Osmanlı devleti artık eski gücünü ve hakimiyetini kaybetmiştir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi