Plevne Savunması

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Türk Tarihi Bölümünden Plevne Savunması ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Plevne Savunması

  Reklam  Plevne Savunması

  Forum Alev
  1877 - 78 Osmanlı - Rus Savaşı’nda Gazi Osman Paşa komutasındaki Türk ordusunun yaptığı askerlik tarihinin en büyük ve şanlı savunması. Ruslar 24 Nisan 1877 tarihinde Osmanlılara açtığı savaş sırasında Plevne şehrinde yapılmıştır. Aldığı emir üzerine Plevne'ye gelen Vidin komutanı Osman Paşa Plevne'ye ulaştığı gün Ruslar tarafından yapılan bir taarruza karşı gelmiş ve ilk Plevne zaferini kazanmıştır. Bundan sonra askerlerini yeni bir savaşa hazırlayan, istihkâmlarını düzenleyen Osman Paşa, düşman kuvvetlerinin saldırılarını beklemiştir. Çok geçmeden Kuşlar, Plevne'ye yeni bir saldırıda bulunmuşlar, süngü süngüye devam ecen şiddetli savaşlar sonunda geri çekilmek zorunda kalmışlardır. Pievne şehrinin bütün yönlerinin düşman kuvvetleri ile çevrili bulunmasına rahman Osman Paşa komutasındaki kuvvetler, güçlerinden hiç bir şey kaybetmeksizin, günlerce üstün düşman kuvvetlerine karşı koymaktan çekinmemişlerdir. Rumenlerle birleşerek büyük bir kuvvet ile Plevne'yi ellerine geçirmek isteyen Rus'lar, her teşebbüslerinde, Osman Paşa'nın önüne geçilmez kuvveti karşısında geri çekilmişlerdir. Aradan aylar geçmesine, hiç bir yerden yardım gelmemiş olmasına rağmen Osman Paşa, savunmadan bir an şaşmamış, yapılan bütün teslim olma tekliflerini reddetmişti.

  Sonunda, ordunun yiyecek ve silâh yedeklerinin tükenmeğe başlaması karşısında, Plevne şehrinden bir saldırı ile çıkmak kararı verilmiş, her tarafı üstün düşman kuvvetleri ile çevrili Plevne'den süngü kuvveti ile çıkma plânları hazırlanmıştır. Bu plânlar gereğince başta Osman Paşa olduğu halde bütün askerler ve komutanlar, 10 aralık 1877 günü Vid suyunu geçerek üstün düşman kuvvetlerine saldırmışlardır. Çok kanlı bir şekilde ve süngü süngüye çok üstün düşman kuvvetlerine karşı yapılan bu çıkış hareketi sırasında pek çok Türk askeri şehit düşmüş ve Osman Paşa Ruslara esir düşmüştür.

  Bütün dünyanın hayranlık dolu bakışları önünde devam eden Plevne savunmasının ünlü kahramanı Osman Paşa'yı, Rus Çarı büyük bir hürmet içinde karşılamış, Osman Paşa'nın kendisine teslim etmek istediği kılıcı almamıştır.

  Türk tarihine şanlı bir destan yazan Osman Paşa, Plevne'deki bu savunmada gösterdiği üstün başarı sebebi ile “Gazilik” unvanını almıştır.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Plevne Savunması

  Reklam  Adına türküler yakılan Osman Paşa komutasındaki askerlerin Ruslara karşı koydukları ve aylarca süren kuşatmalara karşı koydukları Bulgaristan şehridir.Osman paşa hiç bir yardım almadan şehri korumuşlardır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi