Almanya'nın bölünmesi ve Soğuk Savaş

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Türk Tarihi Bölümünden Almanya'nın bölünmesi ve Soğuk Savaş ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Almanya'nın bölünmesi ve Soğuk Savaş

  Reklam  Almanya'nın bölünmesi ve Soğuk Savaş

  Forum Alev
  Yeni bir başlangıç,Almanyanın savaştan sonra 8/9 Mayıs 1945 tarihinde kayıtsız şartsız teslim olması ülke için yeni bir başlangıç oldu.Amiral Döniz başkanlığındaki son Reich hükümeti galip devletler tarafından tutuklanarak nasyonal sosyalist diktatörlüğünün yüksek mevkilerde bulunan diğer sorumlu kişileriyle birlikte barışa ve insanlığa karşı suç işledikleri iddiasıyla Nünberg Mahkemsi'ne sevkedililer.Reich toprakları üzerindeki egemenlik hakkını dört galip devlet-ABD,İngiltere,Sovyetler Birliği ve Fransa-üstlenip başkenti dört kesime,reich topraklarınıda dört işgal bölgesine ayırdı.Doğu bölgeleri Polonya ve Sovyet yönetimine verildi. 1945 yazında düzenlenen Postdam Konferansı'nda dört galip devlet,Almaya'nın nazilikten militarizmden arındırılması,ekonomide merkeziyet sisteminin kaldırılması ve Almanlara demokrasi eğitimi verilmesi sorunları üzerinde anlaşmaya vardılar.Tabiki konferansa katılanların bu kavramların içeriği hakkında düşünceleri aynı değildi.Batılı galip devletler Potsdam'da ayrıca Almanya2nın doğu bölgelerinde,Macaristan ve Çekoslovakya'da yaşayan Almanların sınır dışı edilmelerini öngören bir kararı da onayladılar.Batılılar bu karara ancak "insancıl uygulama kararı" koşulu ile razı olduğu halde,uygulama öyle olmadı.Bu uygulama sonucu yaklaşık 12milyon Almandan birçoğu zorbalıkla yerinden yurdundan sürüldü.
  Çok küçük bir uzlaşı sadece Almanya'yı bir ekonomik birlik olarak kabul edip orta vadede markezi yönetimler tayin edilmesi üzerine sağlandı.Ancak bu karar pratikte sonuçsuz kaldı.
  SOĞUK SAVAŞ
  Savaştan kısa bir süre sonra Almanya,dümnyanın başka hiçbir yerinde görülmemiş bir soğuk savaşın başladığı ülke haline geldi.Batılı toplum sistemi ile sosyalist toplum sistemi birbirinden çok farklıydı.Sovyet işgal gücü,bu sırada Moskova'dan sürgünden dönen Alman komünist Partisi yöneticilerinin yardımıyla Almanyanın doğu bölgesinde bir antifaşist-demokratik devrim hareketine girişti.bu değişim tüm önemli siyasi ve toplumsal fonksiyonları Alman komünistleri ile onların güvendikleri kimselerin elinde topluyordu.İşgal bölgeleri düzeyinde partiler ve birçokmerkezi yönetim kuruldu.Üç Batılı işgal bölgesinde politik yaşam tabandan tavana doğru gelişti.Bölgeler düzeyinde yönetim organları,ancak başlangıç safhasında bulunuyordu..yıkıntı halindeki ülkenin maddi sıkıntıları ancak bu bölgelerin sınırlarını aşan kapsamlı bir işbirliği ile giderilebilecekti.Dört Büyükler yönetimi ise işlemediği için
  ABD ile İngiltere 1947 yılında kendi bölgelerini ekonomik bakımdn İkili BÖlge olarak birleştrmeye karar verdi. Almanya'nın bölünmesi yolunda atılan en önemli adım,sovyet işgal bölgesinde Komünist Partisi ile Sosyal Demokrat Partisinin 1946 yılı nisan ayında zorla Sosyalist Birlik Partisi içinde birleştirilmesi ve diğer partilerin komünist yönetimi altındaki partiler bloku halinde toplanması oldu. Sovyetler 23 haziranı 24 Haziran 1948e bağlayan gece Batı bölgeleri ile Batı Berlin arasındaki tüm karayollarını ulaşıma kapadı.Kentin Doğu kesiminden ve Sovyet işgal bölgesindenyapılan enerji ve yiyecek sevkiyetı tamamen kesildi. Müttefiklerin cevabı eşi görülmemiş bir hava köprüsü kurmak oldu.1949 yılı mayıs ayına kadar Batı Berlin halkının tüm gereksinimi bu köprü vasıtasıyla sağlandı.Halkın alayla "Rosinenbomber"(kuru üzüm bombardıman uçağı) adıyla andığı uçaklar 277000 den fazla uçuşla kente 2,3 milyon ton yiyecek,ilaç,yakıt ve inşaat malzemesi taşıyarak halkın yaşamını sağladı. Hitler’in 1933 yılında iktidara gelmesinden itibaren savaşın sonuna kadar izlediği strateji, üç aşamalı bir stratejidir. Hitler, iktidara gelmesinin hemen ardından Alman ekonomisinin düzenlemesini hedef almıştır. Gerek I. Dünya Savaşı’ndan yenik çıkmasının, gerekse de 1930 yılındaki genel ekonomik buhranın sonucunda Alman ekonomisi ciddi sıkıntılar içindeydi. Yaşanan yüksek enflasyon, aşırı boyutlara varan işsizlik ve bunlara bağlı olarak sanayideki üretim-hammadde düşüklüğü, Hitler’in izlediği ekonomi politikalarıyla kısa sürede kontrol altına alınmıştır.
  Ekonominin düzene sokulmasının ardından stratejisinin ilk adımında Hitler, Alman kara, deniz ve hava kuvvetlerinin, Versay anlaşmasıyla getirilen sınırlamalardan kurtulmasını sağlamıştır.
  Bunun ardından gelen ikinci stratejik ve gerginlik dolu adım, Almanca konuşan nüfusun yaşamakta olduğu bölgelerin, Alman topraklarına katılmasıdır. Bu stratejik evrenin adımları, 12 Mart 1938 de, Avusturya’nın ilhak edilmesiyle başlamıştır. Ardından ikinci adım olarak Çekoslovakya toprakları içindeki Sudet bölgesidir. Hitler’in baskısıyla 29 Eylül 1938 günü imzalanan Münih Anlaşmasıyla Sudet bölgesi Almanya’ya verilmiştir. Konferans, Alman, İtalyan, İngiliz ve Fransız başbakanlarının katıldığı, Çekoslovakya’nın temsici bulundurmadığı bir anlaşmadır. Anlaşmanın hayata geçirilmesi konusunda Hitler, hiç zaman kaybetmemiştir.Anlaşma,1 Ekim 1938'de yine silah kullanılmaksızın, uluslararası anlaşmalara dayanılarak, nüfusunun yüzde elliden fazlasını Almanların oluşturduğu Sudet bölgesinin Almanlarca işgal edilmesine dayanmıştır. 15 Mart 1939'da ise Çekoslovakya’nın kalanını da topraklarına eklemeleri anlaşmada yer almıştır.
  Bu olaylara kadar Hitler, stratejisinin adımlarını atarken, silahlar kullanılmamıştır.Ancak geriye tek sorunlu bölge kalmıştır:Danzig bölgesi. Versay anlaşmasıyla Polonya'ya verilen Danzig bölgesi, halen Alman yönetiminde olan Doğu Prusya ile Almanya arasındaki kara bağlantısını kestiğinden,Alman Hükümeti,Polonyahükümetinden, Doğu Prusya'yla arada bir kara bağlantısı oluşturulması yönünde bir teklifi görüşmesini istemiş ve böylece Danzig Sorunu ortaya çıkmıştır.
 2. 2
  Fatal
  Özel Üye

  --->: Almanya'nın bölünmesi ve Soğuk Savaş

  Reklam  Savaş Sonrası (1945-1989)  İtalya’daki Müttefik güçler 13 Ağustos 1944’te Floransa’yı aldı. Almanlar bunun üzerine Pisa ile Rimnini arasında bir savunma hattı oluşturarak kış gelene kadar burada tutundular. Nisan 1945’te Müttefikler Po ırmağını geçti ve Alp Dağlarına doğru ilerledi. İtalya’da Almanlar 2 Mayıs’ta teslim oldular. İki gün sonra da Müttefikler Avusturya’dan güneye doğru ilerleyen ABD askerleriyle buluştu.SSCB birlikleri ise 1944 Haziranı’nda Doğu Avrupa’da bir harekat başlattı. Temmuz sonunda Varşova’nın karşısında Vistül Irmağı’nın doğu kıyısına doğru ilerlediler. Daha güneyde SSCB ordusu iki koldan ilerlemeye başladı. Biri Baltık Denizi’nin doğu kıyıları boyunca, öbürü de Tuna vadisi üzerinden Macaristan’a doğru ilerledi.Almanlar bu ilerlemeyi durduramayarak geri çekildiler.
  1945 başlarında, Almanya’nın artık uzun süre savaşamayacağı ortaya çıkmıştı. Müttefik liderler, ABD başkanı Roosevelt, İngiltere başbakanı Churchill ile SSCB’nin önderi Stalin Kırım’daki Yalta kentinde toplandılar ve Almanya’nın koşulsuz olarak teslim alınmasında anlaştılar. Ayrıca savaş sonrası Avrupa’ya ilişkin planlar da yaptılar. Ocak 1945’te SSCB askerleri Oder Irmağı’nı aşarak Silezya’ya girdi. Güneyde ise Şubatta Budapeşte’ye, nisan başında da Viyana’ya girdiler ve Berlin’e doğru ilerlediler. 25 Nisanda Berlin’i kuşattılar. Kentin merkezindeki bir yer altı sığınağından savunmayı yönetmekte olan Hitler savaşın yitirildiğini kavrayarak 30 Nisan’da intihar etti. Amiral Karl Dönitz’i kendi yerine atamıştı.
  Dönitz’in temsilcileri Reims’e Müttefiklerle görüşmeye gitti. Batıda Müttefiklere teslim olmayı; ama doğuda SSCB ile savaşmayı sürdürmeyi istiyorlardı. Eisenhower Almanların her yerde koşulsuz teslim olmaları konusunda ısrar etti. Almanya’nın teslim olması 8- 9 Mayıs 1945’te gece yarısı gerçekleşti.
  Almanya bu savasi teknolojik yetersizlikler yuzunden kaybetmedi. Almanya teknolojik olarak cok ilerdeydi, ilk jet savas ucaklarini yaptilar, İngiltereyi vurduklari uzun menzilli roketlerini de unutmamali. ustun tanklarini cok etkili bicimde kullandilar.Denizaltilari ve savas gemileri dunyanin en modern gemileriydi.Almanyanin konumu itibari ile bu savasi kazanmasi olanaksizdi, imkansiza girismisti. oncelikle sanayisi vardi ama hammaddesi yoktu. en onemli hammaddelerinden olan demir cevheri ve petrol disardan geliyordu. cok fazla bolgeyi isgal ettiginden burda uluslari baski altinda tutmasi, isyanlari engellemesi olanaksizdi.Donanmasi İngiliz ve Amerikalilara karsi koyacak kadar kalabalik degildi ve abluka altindaydi.
+ Yorum Gönder
almanyanın bölünmesi,  almanyanın ikiye ayrılması,  almanyanın ikiye bölünmesi,  soğuk savaş dönemi almanya,  soğuk savaş döneminde almanya
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi