Anav Kültürü

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Türk Tarihi Bölümünden Anav Kültürü ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  ULtRaDяagoN
  Usta Üye
  Reklam

  Anav Kültürü

  Reklam  Anav Kültürü

  Forum Alev
  Ön Türklerin oluşturdukları Orta Asya Türk kültür[kaynak belirtilmeli] bölgesi. M.Ö. 7000 ile M.Ö. 5000 yılları arasına tarihlenir. [1] Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat yakınlarındaki Anav bölgesinde yapılan kazılar sonucu ortaya çıkmıştır.

  Kazılar sonucunda bu kültür çevresindeki insanların, yerleşik oldukları, tuğladan yapılma evlerde oturdukları, dokumacılık, toprak ve bakır işlemeciliği, koyun, keçi, sığır ve deve besledikleri ve bununla birlikte tarım da yaptıkları ortaya çıkmıştır.


  Anav Kültürü (M.Ö. 7000 - M.Ö. 1000), bugünkü Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat yakınlarında Anav bölgesinde yapılan kazılarda bulunmuş kültür bölgesi.
  Bu kültün başlangıcı, kazılarda bulunan eşyalara uygulanan karbon-14 elementinin radyoaktif yarılanma ömrü testlerine dayanılarak en eski M.Ö. 7000 ile M.Ö. 5000 yılları arasına tarihlenir.[1] Kazılar sonucunda bu kültür çevresindeki insanların, yerleşik oldukları, tuğladan yapılma evlerde oturdukları, dokumacılık, toprak ve bakır işlemeciliği, koyun, keçi, sığır ve deve besledikleri ve bununla birlikte tarım da yaptıkları ortaya çıkmıştır.
  Bazı tarihçiler tarafından Anav kültürü ile Ön Türkler arasında bağlantı olabileceği öne sürülmüştür.[
 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Anav Kültürü

  Reklam  türklerin tarihi o kadar eskiye gitmiyor diye biliyoruz ama genede bir yerlere ve eskiye dayanılması iyi aynı coğrafyayı paylaşmış anav kültürlü insanların türklerin ataları olma ihtimali var+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi