Yavuz Sultan Selim'in Muhteşem Şiiri ve Hikayesi

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Türk Tarihi Bölümünden Yavuz Sultan Selim'in Muhteşem Şiiri ve Hikayesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  ULtRaDяagoN
  Usta Üye
  Reklam

  Yavuz Sultan Selim'in Muhteşem Şiiri ve Hikayesi

  Reklam  Yavuz Sultan Selim'in Muhteşem Şiiri ve Hikayesi

  Forum Alev
  Sanma şahım /herkesi sen / sadıkane / yar olur
  Herkesi sen / dost mu sandın / belki ol / ağyar olur
  Sadıkane / belki ol / alemde bir / dildar olur
  Yar olur / ağyar olur / dildar olur / serdar olur "

  Yavuz Sultan Selim Han'a ait bir beyit. Yizelerin ilk kelimeleri yukarıdan aşağıya okunduğunda aynı dizeyi verir.Bu tarzda yazılan ilk beyit olduğu söylenmektedir. Divan edebiyatında bu özelliğe vezni aher denir.

  Yavuz Sultan Selim Han bu beyiti Şah İsmail'e yazmıştır. Hikayesi şöyledir:

  Yavuz şiire, edebiyata ve satranç oynamaya meraklı biridir. Aynı şekilde Şah İsmail'de de bu özellikler vardır. Sarayında ünlü şairleri barındırır ve çok iyi satranç oynar. Bunu bilen Yavuz Şahın şahın bu özelliğinden yararlanmak ister. Tebdili kıyafetle (gezgin bir abdal kılığında) şahın ülkesine gider. Hanlarda , Kervansaraylarda satranç oynayarak önüne geleni yener. Haber şaha ulaşır. Şah der ki çağırın birde benimle oynasın. Yavuz Şah'ı da yener. Şah sinirlenir ve Yavuz'a der ki: " sen edep nedir bilmez misin? Hiç şahlar mat edilir mi?" Elinin tersiyle Yavuza bir tokat atar. Şahın kızdığını anlayan Yavuz onu yücelten şiirler okumaya başlar. İşte şahın huzurundan ayrılırkende bu şiiri okur. Ancak Şah İsmail hala onun Yavuz Sultan Selim olduğunu anlamamıştır.

  Yavuz yediği tokatın acısını unutmaz. Birkaç sene sonra Çaldıran'da Şah İsmail'i yener ve ona bir mektup gönderir. Mektupta o günkü tokadın acısını aldığını söyler ve ilave eder: " atacaksan tokadı böyle atacaksın. "
 2. 2
  GAZİBE
  Bayan Üye

  Cevap: Yavuz Sultan Selim'in Muhteşem Şiiri ve Hikayesi

  Reklam  Osmanlı padişahları hepsi çok güzel eğitim alır ve aynı zamanda sanatsal yönleri ağır olan insanlardır.Hepsinin değişik yönleri olmasına rağmen şiir yazma ve edebiyata olan düşkünlükleri fazladır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi