Çanakkale savaşı tarihi

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Türk Tarihi Bölümünden Çanakkale savaşı tarihi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  Çanakkale savaşı tarihi

  Reklam  Çanakkale savaşı tarihi

  Forum Alev
  çanakkale savaşının tarihi

  Çanakkale Savaşı Tarihi, Çanakkale Savaşı hangi yıllar arasında yapıldı

  Çanakkale Savaşı 1. Dünya Savaşı içinde 3 Kasım 1914 – 9 Ocak 1916 tarihleri arasında Çanakkale Boğazı’nda cereyan eden savaşlardır.

  ......

  Çanakkale Zaferi tarihi
  Çanakkale savaşı hakkında bilgi

  Çanakkale Savaşı, I. Dünya Savaşı sırasında 1915-1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası’nda Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında yapılan deniz ve kara savaşlarıdır.

  İtilaf Devletleri; Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti konumundaki İstanbul’u alarak boğazların kontrolünü ele geçirmek, Rusya’yla güvenli bir tarımsal ve askeri ticaret yolu açmak, Alman müttefiklerinden birini savaş dışı bırakarak İttifak Devletlerini zayıflatmak amaçları ile ilk hedef olarak Çanakkale Boğazı’na girmişlerdir.

  Ancak saldırıları başarısız olacak, iki tarafın da çok ağır kayıplar vermesiyle İtilaf Devletleri geri çekileceklerdir.

  Çanakkale Savaşları , ilgili bütün ulusları derinden etkilemiştir. Avustralya ve Yeni Zelanda‘da Anzak Günü adıyla her yıl düzenli bir seramoni tekrarlanır. Ayrıca Avustralyalı ve Yeni Zelandalılar o gün toplanarak Gelibolu Yarımadası‘ndaki Anzakların (ANZAC: Australian and New Zeland Army Corps) çıkartma yaptıkları Anzak Koyu’na gelerek atalarının savaştıkları bu yeri ziyaret ederler.

  Bu savaşlarda İtilaf subaylarının bile takdirini toplayarak yıldızı parlayan Mustafa Kemal, 8 yıl sonra Türk Kurtuluş Savaşı’nda milletine önderlik edecek, savaş sonunda kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı olacaktır.


  canakkale-savasi-seyid-onbasi.jpg 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Çanakkale savaşı tarihi

  Reklam  Çanakkale savaşı Osmanlı imparatorluğunun galip geldiği son savaş olarak bilinmektedir.Bu savaşta bir çok kayıplar verilmesine rağmen düşmanlar emellerine ulaşamadan geri dönmüş ve gitmişlerdir.+ Yorum Gönder
çanakkale savaşı,  çanakkale zaferi,  çanakkale SAVAŞI,  çanakkale savaşı resimleri,  canakkale savasi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 5 kişi