Türk Tarihinde Kürşat Ayaklanması Hakında Bilgi

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Türk Tarihi Bölümünden Türk Tarihinde Kürşat Ayaklanması Hakında Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi
  Reklam

  Türk Tarihinde Kürşat Ayaklanması Hakında Bilgi

  Reklam  Türk Tarihinde Kürşat Ayaklanması Hakında Bilgi

  Forum Alev
  türk tarihinde kürşat ayaklanması iel ilgili bilgiler verir misiniz 2. 2
  Hakan
  Administratör

  Cevap: Türk Tarihinde Kürşat Ayaklanması Hakında Bilgi

  Reklam  Kısaca Türk Tarihinde Kürşat Ayaklanması


  Doğu Köktürk Devleti, bağımsızlığını kaybettikten sonra (630) esir düşen Kieli Kağan Çin'e getirildi. Türkler de Çin Şeddi boyunca parça parça yerleştirildi. Böylece, onların Türklüklerini unutup Çinlileşmeleri planı uygulanmaya başlandı.
  Kieli Kağan 634'te kederinden öldü. Esir Türklerin arasında, esarete dayanamayıp, hayatlarına son verenler görüldü. Çinlilerin tutumu tepkilere yol açtı. Çeşitli yerlerde bulunan Türk toplulukları ayaklandı. Çinliler, bu ayaklanmaları şiddetle bastırdılar.
  Çin hâkimiyetine karşı başkaldırışlar arasında hayranlık verici olanı "Kürşad İhtilali"dir. Eski Köktürk hakanı Ye-hu'nun oğlu olan Kürşad, Çin sarayındaki muhafız birliğinde görevliydi. Bu cesur Türk Tigini, Köktürk Devleti'ni canlandırmak için 39 arkadaşı ile birlikte gizli bir plan hazırladı. Çin İmparatoru Tay-Çung bazı geceler şehirde tek başına dolaşıyordu. Bu durum kollanacak, imparator yakalanıp Türklerin bağımsızlığını tanımaya zorlanacaktı. Çin sarayında esir bulunan Holuku Tigin de, kağanlığa getirilecekti.
  Planın uygulanacağı gece ansızın şiddetli bir fırtına çıktı. 40 Türk yiğidi, planın anlaşılmasından çekindiler. Kararın geciktirilmesini uygun bulmadılar. Dışarı çıkmayan imparatoru, saraya baskın yaparak tutsak almaya karar verdiler. Doğruca saraya yürüdüler. Muhafızlarla çarpışarak saraya girdiler. Yüzlerce Çinli askeri öldürdüler. Fakat dışarıdan gelip saraya doluşan Çin ordusu çok kalabalıktı. İmparatorun ele geçirilemeyeceğini anlayan Kürşad, sarayı terk etme emrini verdi. İmparatorun ahırına hücum eden 40 Türk, seyisleri öldürüp, buldukları atları alarak saraydan kaçtılar. Döğüşe döğüşe, şehir yakınındaki Vey Irmağı'na doğru çekildiler. Fakat burada yakalandılar.
  40 Köktürk yiğidinden hiçbiri kurtulamadı. Kanlarının son damlasına kadar cesurca çarpıştılar. Kürşad ve bütün arkadaşları öldürüldü (639). Ancak büyük cesaret isteyen bu hareket, Çin sarayında derin yankılar bıraktı.
  Çinliler, Türkleri Çinlileştirmekten vazgeçip, onları Sarı ırmağın kuzeyine naklettiler. Yalnız ismen kendilerine bağlamakla yetinmek zorunda kaldılar. Bu suretle, Kutluk ile başlayan Türk bağımsızlık hareketinin tohumu atılmış oldu.

  Kaynak:Türk Milli Kültürü (İ. Kafesoğlu, İstanbul, 1983), Makaleler I (N. Atsız, İstanbul 1992) ve Yeni Hayat Ansiklopedisi, C. 4, s. 2146s
 3. 3
  Ziyaretçi
  Emeğinizden dolayı teşekkür ederim sizlere 4. 4
  Ziyaretçi
  çok teşekkür ederim işime yaradı

 5. 5
  Ziyaretçi
  Merbaha ;
  Vermis oldugunuz bilgi icin tesekkur ederim.Emeginize saglik

 6. 6
  Ziyaretçi
  10 numara sayfa çok işime yaradı tşk

 7. 7
  Ziyaretçi
  tşk ederim

 8. 8
  Ziyaretçi
  çok teşekkür ederimmmmm

 9. 9
  Ziyaretçi
  cokkkkkk tesekkurler cok işime yaradı sagolun

 10. 10
  Ziyaretçi
  Çok iyi Allah sizden razı olsun tesekkurler

 11. 11
  Ziyaretçi

  Cevap: Türk Tarihinde Kürşat Ayaklanması Hakında Bilgi

  Reklam  gerçekten çok iyi ve yine gurur verici bir olay daha yaşamışız ve bu gururu hala yaşıyoruz vazgeçmedik vazgeçmicezzz

+ Yorum Gönder
kürşad ayaklanması,  kürşat ayaklanması,  kursat ayaklanmasi,  kürşat isyanı,  kursad ayaklanmasi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi