Alıntı Kelimelerin Yazılışı

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Türkçe ve Türkçe Kullanımı Bölümünden Alıntı Kelimelerin Yazılışı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  P®øƒєﻛﻛíøиαL
  Usta Üye
  Reklam

  Alıntı Kelimelerin Yazılışı

  Reklam  Alıntı Kelimelerin Yazılışı

  Forum Alev
  Yabancı kökenli kelimelerin yazılışlarıyla ilgili bazı noktalar aşağıda gösterilmiştir:

  1. İki ünsüzle başlayan batı kökenli alıntılar, ünsüzler arasına ünlü konmadan yazılır: francala, gram, gramer, gramofon, grup, kral, kredi, kritik, plan, pratik, problem, profesör, program, proje, propaganda, pro*tein, prova, psikoloji, slogan, snop, spiker, spor, staj, stil, stüdyo, trafik, tren, triptik.

  Bu tür birkaç alıntıda, söz başında veya iki ünsüz arasında bir ünlü türemiştir. Bu ünlü söylenişte de yazılışta da gösterilir: iskarpin, iskele, iskelet, istasyon, istatistik, kulüp.

  2. İçinde yan yana iki veya daha fazla ünsüz bulunan batı kökenli alıntılar, ünsüzler arasına ünlü konmadan yazılır: alafranga, apartman, biyografi, elektrik, gangster, kilogram, orkestra, paragraf, program, telgraf.

  3. İki ünsüzle biten batı kökenli alıntılar, ünsüzler arasına ünlü konmadan yazılır: film, form, lüks, modern, natürmort, psikiyatr, seks, slayt, teyp.

  4. Batı kökenli alıntıların içindeki ve sonundaki g ünsüzleri olduğu gibi korunur: biyografi, diyagram, dogma, magma, monografi, paragraf, program; arkeolog, demagog, diyalog, filolog, jeolog, katalog, monolog, psikolog, ürolog.

  Ancak coğrafya, fotoğraf ve topoğraf kelimelerinde g ler, ğ ye döner.

  * * *

  Aşağıdaki durumlarda batı kökenli kelimeler, özgün biçimleri ile yazılırlar:

  1. Bilim, sanat ve uzmanlık dallarında kullanılan bazı terimler: andante (müzik), cuprum (kimya), deseptyl (eczacılık), quercus, terminus technicus (teknik terim).

  2. Latin yazı sistemini kullanan dillerden alınma deyim ve sözler: Veni, vidi, vici (Geldim, gördüm, yendim.); conditio sine qua non (Olmazsa olmaz.); eppur si muove (Dünya her şeye rağmen dönüyor.); to be or not to be (olmak veya olmamak); l'art pour l'art (Sanat sanat içindir.); l'Etat c'est moi (Devlet benim.); traduttore traditore (Çevirmen haindir.); persona non grata (istenmeyen kişi).

  Mesele falan değildi öyle,

  To be or not to be kendisi için;

  Bir akşam uyudu;

  Uyanmayıverdi. (Orhan Veli Kanık)
 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: Alıntı Kelimelerin Yazılışı

  Reklam  Batı dilinde kelimelerin bir çoğunda iki ya da üç ünsüzün arasına ünlü konulmadan yazılma şekli bulunmaktadır. Türkçe dilinde de kullanılmaya başlanan bu kelimeler olduğu gibi yazılması gerekmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi