Centrum Hangi Yönü Gösterir ?

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Türkçe ve Türkçe Kullanımı Bölümünden Centrum Hangi Yönü Gösterir ? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Centrum Hangi Yönü Gösterir ?

  Reklam  Centrum Hangi Yönü Gösterir ?

  Forum Alev
  Türkiye'nin hemen her yerinde, her il ve ilçesinde belki binlerce kez görmüştüm ve düşünmemiştim… Bu sene biraz yabancı dil çalışmanın etkisiyle olsa gerek, şu "centrum"a takıldım. Hani her il veya ilçenin yol ayrımında şehir merkezi anlamında kullanılan "centrum"a. Okuduğum bir yazı kuşkumu artırdı. Bir dil uzmanı şüphelerimi haklı buldu; nihayet sözcükler doğruladı: "Centrum" şehir merkezi demek değil.

  Oxford sözlüğü "centrum"a bu anlamı vermiyor. Bu birleşik bir kelime: ""center" ve "rum" kelimelerinden oluşuyor. "Center" orta, merkez anlamına geliyor, "rum" ise Romalı, bir içki adı ve antika olmak üzere üç anlama sahip. Öyleyse "centrum"un üç anlamı var.

  l.Romalı merkezi (şehir)
  2. Antik merkez
  3. İçki deposu


  Ülkemizde her şehrin merkezi gösterilirken tabelada yer aldığına göre, kullanım yeri "Romalı Merkezi" anlamında. Öyleyse bu düpedüz bir iftiradır ve Türkleri istilacı gösteren bir ihanetin levhasıdır. Hayır burası bir Türk ülkesi ve Türkiye şehridir. "Centrum"la şehir merkezi gösterilen dünyanın bir başka ülkesini bulamadık. Her ülkede "city center" (şehir merkezi) yahut sadece "center" (merkez) varken bize has bir ifade, hem de turistlerin ülkelerinde edindikleri hasmane duyguları kamçılayan elimizle koyduğumuz bir ifade, “centrum”. Bu levhayı kim bulmuş, kim koymuş, kim teklif etmiş ve sözlüklerde olmayan bu ihaneti nasıl icat edip tabelaIarımıza kim koymayı becermişse bilemiyoruz. Fakat bugün artık bu ayıp temizlenmeli, Anadolu'nun vatanımız olduğundan tereddüt uyandıran heveskârlara da prim veren bu yanlış giderilmelidir. “City center” i (şehir merkezi) herkes anlar!

  Sadece İngilizcede değil, bütün Batı dillerinde bizlere "hindi" anlamında "Türk" veya "Türkey" (Türkiye-hindiler ülkesi) diyen Batı acaba kendi diyarlarına ne diyor? İngiltere, England' dır yani "melekler ülkesi"; Hollanda, "Holland" yani "kutsal ülke"; problemli oldukları ülke İrlanda, "öfkeliler ülkesi" anlamına gelen İrland'dır. Sömürge kıldıkları ülke Hindistan "AngIoindian"dır, yani "Hindistan İngilizleri"! Demek ki isimleri bile taraf olarak koyuyorlar, bir nitelemeyle. Öyleyse Trabzon'u Pontus, Erzurum'u Arz-ı Rum, Ankara'yı Engürü, Van'ı Erivan, İstanbul'u Kostantiniyye, Fethiye'yi Likya yapmanın sönmeyen hayaliyle birtakım sembol ve isimleri sinsice aramıza sokanlara karşı uyanık olmalı ve kültür mücadelesine Latinceden İngilizceye ithal edilen "centrum'1a başlamalıyız. Türkiye'yi hala Roma İmparatorluğu'nun malı sayanlara Anadolu'nun bin yıllık vatanımız olduğunu öğretmek zorundayız.

  Kültür Bakanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü ve yerel yönetimlerden görev bekliyoruz. Ancak biz uyarmadıkça önemseyeceklerini ve ilgileneceklerini de sanmıyoruz. Sanırız "centrum"un hangi yönü gösterdiğini onlarda bilmiyorlar.  Osman ARSLAN
 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: ''Centrum'' Hangi Yönü Gösterir ?

  Reklam  Çok iyi teşekkürler forum alev+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi