Güzel ve Etkili Konuşan Bir 'İnsan' Aranıyor ..

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Türkçe ve Türkçe Kullanımı Bölümünden Güzel ve Etkili Konuşan Bir 'İnsan' Aranıyor .. ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Güzel ve Etkili Konuşan Bir 'İnsan' Aranıyor ..

  Reklam  Güzel ve Etkili Konuşan Bir 'İnsan' Aranıyor ..

  Forum Alev
  ‘Güzel ve etkili konuşma işini en iyi yapan, hatip, Türkçe ve Edebiyat öğretmeni, sunucu ve üniversite hocaları olmalı.’(!)

  Bu sıralamaya birkaç isim ekleyerek genelde insanlarımız güzel ve etkili konuşmanın kendisinin işi olmadığı(?) kanaatindedir. (Böyle düşünmeyenler istisnadır. İstisnalar kaideyi bozmaz; ancak istisnalara da genel kaide uygulanmaz diyerek her birini tebrik eder, teşekkürü bir borç biliriz.)

  Hayatın her alanında düzgün konuşma ve yazma yeteneğini geliştirmemiş insanlarla karşılaşmaktayız. Bu önemli eksikliğin farkına varılması çözüm yolunda oldukça etkili olacaktır. Kaldı ki düzgün konuşma ve yazma yetenek işi olmaktan çok çalışmayla gelişir.

  Gençlerimizin iş bulma sıkıntılarını giderecek en önemli etkenlerden olan konuşma kabiliyeti inanılmaz etkilere sahiptir. Öyle ki zaman zaman başarının en önde gelen etkenidir.

  Bugün eğitim hayatını yarıda bırakmayı tercih edenlerde olduğu gibi birçok üniversite mezunu işsizdir. Aynı zamanda işverenler eleman sıkıntısı çekmektedir.

  Ortak nokta şudur: ‘KALİFİYE ELEMAN YETİŞTİRMEK’.

  Nasıl olacak bu?

  Kalifiye olmak her şeyi bilmek değil, bildiği ile çalışabilirken bir yandan öğrenmek ve üretmektir. En önemlisi de bunları muhatabına cazip gösterebilmektir.

  Bunun sırrı kuşkusuz en başta güzel konuşabilmektir. Neden? Çünkü…

  Bir işveren olduğunuzu varsayalım: Okulu dereceyle bitiren ancak önünüzde süklüm püklüm oturan, elini kolunu nereye koyacağını bilmeyen, her cümle kuruşunda tıkanan ve sesi titreyen, iş tecrübelerini sorduğunuzda yüzü kızaran bir elemanı mı yoksa sıradan notlarla da olsa (Her zaman okul başarısı önemlidir. Başarıya tek yönlü bakamayız.) okulu bitiren ancak sesine ve sözlerine hâkim, özgüvenini hareketlerine yansıtan bir elemanı mı tercih edersiniz? Artık ikinci grup tercih ediliyor, çünkü halkın her kesimine hitap edebiliyor.

  —Girdiğiniz her ortamda saygı uyandıran özelliğiniz diksiyonunuz ve beden dilinizdir.

  —Projenizi sunarken kurduğunuz her cümlenin akıcı, çarpıcı olması puanınızı artıracaktır.

  —Yeni bir elektronik aleti tanıtırken müşteriniz mutlaka güzel Türkçenizden etkilenecektir.

  —Bir muayenehaneyi, marketi, terziyi, kitapçıyı tercih edilir kılan, orada bulunan kişilerin karşısındakiyle kurduğu ilişkidir.

  —En hararetli tartışmalarda kimileri bir yumruk geçirerek çözüm bulmaya çalışırken siz ‘Beyefendi/Hanımefendi’ hitabıyla söze başlarsanız, büyük ihtimalle karşınızdaki daha fazla sinirlenme hakkını kendinde bulamaz.  Kişi kıyafeti ile karşılanır, karakteri ile yolcu edilir. Ancak bu iki şeyi süsleyen ve etkili kılan güzel ve etkili konuşmadır.

  Herkes birilerine bir şeyler anlatabilir, ama ancak güzel ve etkili konuşan kendini dinlettirebilir. Bilgi ve tecrübelerimizi güzel ve etkili konuşmayla süsleyemezsek bir yerlerde tökezleyeceğimiz kesindir.

  Ders kitapları, projeler, yetiştirilecek işler (ki bunlar hiç bitmez; bitmeyecek) kadar konuşmayı geliştirici çalışmalar da hayatımızda önemli bir yere sahip olmalıdır.

  ÇÜNKÜ GÜZEL VE ETKİLİ KONUŞAN BİR ‘İNSAN’ ARANIYOR.
 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: Güzel ve Etkili Konuşan Bir 'İnsan' Aranıyor ..

  Reklam  Emeği verilen işin pazarlanması emeğinin karşılığını alabilmek etkili bir dil ile anlatabilmek ve bunu karşı tarafı ikna edecek etkileneceği bir şekilde yapabilmek için güzel konuşma tekniğini bilmekten geçmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi