Yabancı İsimli Tabela Kirliliği ..

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Türkçe ve Türkçe Kullanımı Bölümünden Yabancı İsimli Tabela Kirliliği .. ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Yabancı İsimli Tabela Kirliliği ..

  Reklam  Yabancı İsimli Tabela Kirliliği ..

  Forum Alev
  Tabelalara yabancı bir isim yazma eğilimi son zamanlarda iyice artarak dilimiz açısından bir tehdit unsuru haline gelmiştir.


  Artık başınızı çevirdiğiniz her yönde yeni bir örnekle karşılaşabiliyorsunuz. Hatta artık firmalar bu yabancı isim koyma konusunda birbirleriyle yaratıcılık yarışına girmeye başladılar. Bunu yarım yamalak bildikleri bir dilde değil de kendi ana dillerinde yapsalar bu yarışta daha başarılı olacakları gibi dilimizin güzelliğini ve varsıllığını da yansıtabileceklerdir.

  Bilmem hiç bu yabancı isimli iş yerlerinden bir tanesine girip sordunuz mu, “Neden Türkçe kullanmadınız?” diye? İnsanların bu konuya dikkat ettiğini göstermesi açısından sormanızı istemekle beraber alacağınız olası yanıtları ve bunlara yanıtımı söyleyeyim:

  “İş yerim daha havalı görünüyor.”

  İş yerinizin havalı olmasını istiyorsanız kapıyı, pencereyi açın.

  “İnsanlara daha çekici geliyor.”

  Benden olamayan hiçbir şey bana bu zamana kadar çekici gelmedi.

  "AB’ye giriyoruz. Her şey İngilizce olacak zaten."

  AB’ye girmek demek değerlerimizden vazgeçmek demek değildir. AB üyesi ülkelerin dilleri, ana yasaları, para birimleri vb aynı değil.

  "Ne fark eder ki? Küreselleşiyoruz, gayet normal bu."

  Hayır normal değil. Küreselleşme ortak değerler benimseme ise bu değerler neden batının değerleri olsun? Küreselleşmeyi ortaya atanlar bizim kadar hevesliler mi küreselleşmeye?

  "Bilmem, bizim çocuk İngilizceyi yeni öğreniyor. O koydu bu ismi."

  Efendim o halde çocuğunuz iyice yabancı hayranı olmadan müdahale etmeli ve İngiliz olmadan İngilizce öğrenmeyi öğretmelisiniz.

  Bu alışkanlığın özentiden kaynaklandığı ve bu şekilde Türkçeye ihanet edenlerin ulusal birlik bilincinden uzak oldukları gözlenmektedir. Hiçbir gerekçe bunu haklı kılamaz. Bu durum, insanımızın kendini, batılı ülkelerden daha aşağı, bayağı, kaba saba gördüğünü belli eder. Bu gidişata bir dur demek için harekete geçen Ankara Beypazarı Belediyesi gibi kurumlara teşekkür ediyor, diğer tüm belediyelerin de bu konuda bir şeyler yapmasını diliyorum.
 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Yabancı İsimli Tabela Kirliliği ..

  Reklam  Arkadaşım duyarlılığın için seni kutluyorum. Bu gibi durumlar kapitalist dünyanın ''aşağı ülkeleri'' dediği kısımda gerçekleşen bir olay.Bir ülke kültürüyle,geleneğiyle,diliyle gelişir.Batı bilimi, Türk kültürü. Bir de son zamanlar da Amerikan veya İngiliz bayraklı tişörtler çıktı.Zaten benliğimize büyük bir darbe olan beyin yıkayıcı bu giysiler artık bir de böyle oldu.
  Bu bir beyin sömürüsüdür! Dikkatli olalım! 3. 3
  Ziyaretçi
  Bu site işime yarıyor teşekkürler forumalev :) 4. 4
  Ziyaretçi
  Bu site işime yarıyor teşekkürler forumalev :)

 5. 5
  Ziyaretçi
  Cok guzel teşekkür ederim

 6. 6
  Ziyaretçi
  Çok haklısınız keşke herkes böyle düşünse ve türkçenin değerini bilse

+ Yorum Gönder
yabancı tabelalar ile ilgili yazı,  yabancı tabela isimleri,  yabancı isimli tabelalar,  neden yabancı isimli tabelalar,  yabancı isimli mağazalar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi