Antalya tekirova

+ Yorum Gönder
Tatil Mekanları ve Türkiye Tatil Yerleri Bölümünden Antalya tekirova ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  BuzdanYILDIZ
  Üye
  Reklam

  Antalya tekirova

  Reklam  Antalya tekirova

  Forum Alev
  Tekirova beldesi 10.000 m2. bir alana yayılmış, 5.000 kişilik yerleşik nufusa sahip (bu rakam sezonda yaklaşık 20.000'e ulaşıyor) bu şirin Akdeniz beldesi Torosların uzantısı olan Olympos (Beydağları) dağlarının hemen eteklerinde kurulmuştur. Yaklaşık 5 km'lik sahil şeridiyle Olympos'lar arasında yeşilin her türlü tonunu görmek mümkündür. Ddoğa güzelliği, kumsalı , koyları, adaları ile Tekirova tüm turizmcilerin, tatilcilerin ve yat turizmcilerinin tercih ettikleri bir yer olmuştur. Ayrıca Tekirova'da bulunan üç adalar dünya dalış
  kriterleri bakımından uygundur.

  Üç adaların denizinin temiz ve berrak olması burasını Akdeniz Fog balıklarının üreme ve yaşama yeri haline getirmiştir. Akdeniz fogların ve deniz altında yaşayan diğer canlıların çeşitliliği Tekirova'ya tabi bir zenginlik katmaktadır.

  Çam ormanı,narenciye bahçeleriyle,deniziyle ve civarındaki tarihi PHASELIS, YANARTAŞ ve OLYMPOS ile bir cennet köşesi olan Tekirova, huzurlu tatil geçirebileceğiniz bir yerdir.

  Yakınında bulunan Beldibi Mağarası'nın Prehistorik iskan göstermesine rağmen, sahildeki Phaselis şehrinin kuruluşu M.Ö. VII. yüzyıldan yukarı çıkmamaktadır. Üç limana sahip oluşu, konumu ve zengin orman bölgelerine yakınlığı nedeniyle M.Ö 690'da Rodosluların kolonisi olarak kurulmuştur.

  Phaselis erken dönemlerde su ihtiyacını kuyu ve sarnıçlarla karşılarken Roma Çağı'nda her yerde görüldüğü gibi uzak yerlerden su kemerleri ile (Aquadükt) şehre su getirerek su ihtiyacını karşılamışlardır. Şehrin kuzeyindeki bir kaynaktan su kemerleri ile Hadrian Agorasının arkasındaki tepeye suyu getirmişler, buradan künkler ve kanallarla kent içine dağıtmışlardır.
  Şehrin esas kalıntıları askeri liman ile güney limanı birbirine bağlayan ana caddenin iki yanında bulunmaktadır. 125 m uzunlukta 20-25 m genişlikteki ana caddenin her iki yanında üçer basamakla çıkılan kaldırımlar bulunur. Cadde ortalarda bir meydan oluşturduktan sonra güney limanına ulaşır.

  YANARTAŞYer altı yaratıklarından Typhon ile Ekhidna'nın birleşmesinden doğan Khimaira, bugün Çıralı ve Yanartaş denilen Olympos'tan görülen dağda yaşarmış. Belerophontes'in uçan atı Pegasos'a binerek öldürdüğü Khimaira son nefesini verirken bile ağzından alevler çıkıyormuş. Bugün tabii gazların kayalar arasından çıkıp yanması işte bu efsane ile birleştirilir.


  OLIMPOSOlympos Hellenistik Devir'de kurulmuştur. Varlığını M.Ö. II. yüzyılda bastırdığı Lykia birlik sikkelerinden anlıyoruz. M.Ö. 100'de birliğin önde gelen ve üç oy hakkına sahip altı şehrinden birisi olmuştur.

  M.Ö. II. yüzyılda bütün Lykia kentlerindeki onarım ve yardımlarından tanıdığımız Rhodiapolisli Opramoas'ın Olympos'a da yardım elini uzattığını ve birçok yapının onarımını ve yeniden yapımını sağladığını görüyoruz. Böylece bu yüzyıl Olympos'un en refah içinde olduğu yüzyıl olmuş.


  ÇIRALI
  Çıralı kıyısından görünüm 2. 2
  sagocu_kız
  Bayan Üye

  --->: Antalya tekirova

  Reklam  Antalya Tekirova
  Bilgiler için teşekkürler

  Antalya Tekirova Resimleri 3. 3
  CaRaMeLa
  Bayan Üye
  Antalya tekirova

+ Yorum Gönder
Tekirova
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi